(s)elektif mutizm çocuğu olan varmı ?

dora35 soruyor: 10

Bir insan konuşabildiği halde neden susar? Neden küçük çocuklar evde konuştukları halde (ana)okulunda konuşmazlar? Annesi ve babasıyla konuşan bir çocuk neden teyzesiyle yada çok sevdiği halde okuldaki öğretmeniyle konuşmaz?

Bu derin suskunluk neyin işaretidir? Bu bir hastalıkmıdır? Bulaşıcımıdır? Anne ve baba veya öğretmen olarak neler yapabiliriz?

Susmak yada suskunluk bir hastalık değildir. Bunu bir dil ve konuşma bozukluğu olarak tanımlayabiliriz. Bilimsel adı mutizmdir, yani SUSMA, SUSKUNLUK. Gençlerde, yetişkinlerde ve en çokta çocuklarda görülür. Bazı araştırmalara göre kız çocuklara görülme olasılığı erkeklere göre iki kat fazladır yinede dil ve konuşma bozuklukları arasında kızlarda ve erkeklerde hemen hemen eşit derecede görülebilen tek konuşma bozukluğudur(1).

(S)elektif Mutistik çocuklar konuşma yeteneğine sahiptirler ama bunu belirli ortamlarda, belirli kişiler karşı sergileme yeteneğini gösteremezler(2). Daha çok jest ve mimiklerle, el kol hareketleriyle ve yazılı olarak iletişim kurarlar.

Benim var arkadaşlar yada ben öyle düşünüyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kurablyemm

Geçmiş olsun çokuüzüldüğünüzu tahmin ediyorum yeni duydum kesin ttanımı bu tedavisi yokmu


chubritsa

Merhaba,

Çocuğunuzda selektif mutizm olduğunu siz düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.Öncelikle tanının  uzman bir pedagog tarafından koyulması gerekiyor.Çünkü bazen çekingenlik ve selektif mutizm birbirine karıştırılıyor.Sadece çekingenlik ve ya başka bir durum  ise pedagog bunun ayırdına varır ve size ne yapacağınızı söyler,selektif mutizm var ise o zamanda okul,aile ve terapi üçgeni ile halledilir.Yeter ki erkenden ayırdına varılabilsin.birbebekannesi

Bilinçli bir anne olduğunuz belli, ama uzmanın tanı koyması gerekir chubritsa nin da dediği gibi...doktor da bir plan çıkaracaktır, kisa surede üstesinden geleceğimize eminim. Bu konuda üzmüş kişiler hem farklı acıları gösteriyor hem de bizim doğru davranmaması sağlıyor.


iflah_olmaz

Bu konuyla ilgili size ozelden yaziyorum


dora35

Arkadaşlar 1 sene uzman tedavisi gördü....Dr dahi tam bir TEZ konuluk çocuk dedi..Yaşayan bilir şimdi ne desem ne yazssam böyle bir çocuğa sahip olanlar anlar beni :(dora35

koskaca nurturia'da bu tarz cocugu olan başka yokmu?


dora35

tekrar merhaba.


mom35

Merhaba birsey sorabilirmiyim çocuğunuz okulda hiç mi konuşmuyor yoksa genelde mi sessiz kalıyor...benim oglumda sessizlik yok ama içedönük davranışları var kendini savunamıyor biri itse okulda o da itsin ya da öğretmene söylesin bilemiyor..bu şekilde şeyler mi yaşıyorsunuz...Claira

Merhaba merak ettim çocuğunuzda bir gelişme gördünüzmü ?


esrazeynepayse

Merhaba.boyle cocugu olan varmi diye sormussunuz.Sanirim benim cocugum.Okuldaki pedagog tarafindan uzmana yonlendirildik.tam olarak tani koymadi ama benim yapabilecegim bisey yok dedi.kizim suan 5,5 yasinda.3 yasindan bu yana okula gidiyor.bu sene 3.senesi yani.ilk iki sene hic konusmadi okulda.sadece ben yanindayken ve kendi sinif arkadaslarinin yaninda konusuyor,ben gidince tekrar susuyordu.sonrasinda buyuk bir gelisme olarak ogretmeniyle alcak sesle konusmaya basladi.sansliydikki cok ilgili ve bilgili bir ogretmenimiz vardi.ama suan farkli bir okulda.yine sadece ogretmeniyle sessizce konusuyor.bi turlu ilerleyemiyoruz.artik bir uzmana basvurmak zorundayiz.siz ne durumdasiniz.
Cevaplamak için Üye ol