Yoğurtta sünme problemi

Zerrin_ soruyor: 10

Kızım yoğurt yeme başladığın beri evde yoğurt mayalıyorum, pastörize sütten. İlk mayalarken ev yoğurdundan mayalamıştım.  Ama hafta sonu maya için ayırmadan kızıma bütün yoğrudunu yedirmişim:( Daha sonra da hazır yoğurt ile mayalamak zorunda kaldım. Bu maya ile yaptığım yoğurt sünüyor. ikinciye yapmış olmama rağmen sünme problemi hala devam ediyor.
Bu sünme işi hep devam edicek mi yoksa? Eğer devam edecekse babymix ile mayalamayı deneyeyim. Bu konu hkda biligisi olan yol gösterirse çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozdenin_oykusu

benimkinde oluyor.ben dün babymix ile mayaladım.yine olmuş.bu arad keçi sütü ile yoğurt yapma makinesinde mayalıyorum


Zerrin_

Ben kendim mayalıyorum, makinam da var aslında ama hiç denemedim. Döngüyü devam ettirdiğinizde de sünme problemi kalkmıyor mu ortadan?
bir aydır kendim mayalıyorum yoğurdu ama ilk  kullandığım maya ev yoğurdu idi, şimdi nerden nasıl bulcam :S


ozdenin_oykusu

ben daha 3.kez kullandım,yeni aldım.devamında ne olur bilmiyorum


septik

Yaptığınız yoğurttan sürekli bir miktar ayırarak ve o ayırdığınızile yaparak mayanın kalitesini yükseltebilirsiniz.Birkaç seferden sonra istediğiniz gibi olur.


lacivert0

maalesf ev yoğurdu ile mayalamak gibi olmuyor. yok mu bi komşunuz (biz öyle yaparız) maya alsanızseptik

Benim ilk mayam hazır yoğurttu.Şu an mayam çok kaliteli hale geldi.Taş gibi dedikleri cinsten yoğurdum oluyor.


Zerrin_

teşekkür ederim hepinize, iyi ki varsınız...
Lacivert0, bizim ordada öyle yapılır, komşudan istenir ama, burda bulabilir miyim hiç bi fikrim yok:S Yarın elime bi çay bardağı alayım da çalacaklık* yoğurt aramaya çıkayım:)
inşallah bulabilirim:S

* çalmak, çalacak: bizim(Balıkesir) orda yoğurt mayaladım denilmezsdi ben küçükken, hoş şimdi pek kimse kullanmıyor ama eskiden yoğurt çaldım denilirdi ve mayaya da çalacak denilirdi:)

Sevgiyle, muhabbetle...


Ozdenvezuzulari

Evet kesinlikle bende Yörsan Tava yoğurdu ile mayalıyorum,hiçbir problem olmuyor.Geçen bulamamıştım SEK yoğurt aldım dediğiniz gibi acayip lastik gibi sünen bir yoğurt oldu.Yörsan deneyebilirsiniz.cadsiz

ben de mayayi kaybediyorum arada unuttugum oluyor, hep sutas kaymaksiz ile mayaliyorum. hic sunme problemi olmuyor.. ilk zamanlar oluyordu. ogrendim ki maya oda sicakliginda olmaliymis, sunmenin sebebi buymus.. buna dikkat ettigimden beri sunme olmuyor.. sevgiler..


Zerrin_

Öncelikle herkese tekrar çok teşekkür ederim. Yaptığım yoğurtlar artık sünmüyor. Sünme problemi ortadan kalktı:) Ama ne yaptım da sorun çözüldü, işte bunu tam olarak bilemiyorum!

Çünkü;

- Yörsan Tava Yoğurt aldım ve onunla mayaladım yoğurdu.
- Cadsız'ın dediğine istinaden maya için ayırdığım yoğurdu oda sıcaklığna gelince sütümü kaynattıp, mayaldım.
 
Sonuç hem taş gibi hem de sünmeyen bir yoğurt.

Umarım bundan sonra mayayımı kaybetmem:)

Sevgiyle kalın...


Cevaplamak için Üye ol