antibiyotikli sut ve kasar peyniri

ozlemada7 soruyor: 4

Bazi firmalar antibiyotikli sutleri toplayip kasar yapiminda kullaniyorlarmis,cunku bu sutlerden yogurt vs.olmuyormus,bu yuzden kasar peyniri alirken guvendiginiz markalari aalmanizi oneririm,ozelliklede bebeklere veriyorsaniz iyi markalardan sasmayin,ayrica bu hayvanlarin etleri de salam,sosis vb.yapiminda kullaniliyormus,bunada dikkat etmenizi oneririm.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sevcanvet

lor peynirinede dikkat ;))


ema

Güvendiğimiz dağlara kar yağıyor malesef..Yoğurt olmayan bir süt yenmez ben köylü tanıdığımdan alıyorum sütü yoğurt ve peyniri onla yapıyorum.


silky

Bir cok gıda urunde oldugu gibi sut, peynir, yogurt gibi urunleri de mutlaka iyi markalardan tuketmeliyiz. Pazarlarda, marketlerde, mandıralarda acık olarak satılan urunleri kesinlikle almamalıyız. Calistigim sirketin sut ve peynir markası da var, bu nedenle konu hakkında bir cok bilgiye ilk agızdan sahip olabilme imkanım var. Sutte antibiyotik olayı su sekilde oluyor: Hastalanan ineklere iyilesmeleri icin antibiyotik veriliyor, bir cok ciftlikte antibiyotik kullanan ineklerden elde edilen sutler kasar peyniri vs yapılmak uzere kullanılıyor. Bizim grubumuz kendi markasında sadece kendi ciftliginden elde ettigi sutu kullanıyor ve antibiyotik kullanan hayvandan elde edilen sutu kesinlikle imha ediyor. Oysaki ciftligin bulundugu yorede bir cok yerel peynir ureticisi antibiyotikli sutlerin pesinde, bu sutleri satın almak ve markalı olmayan urunlerini bu sekilde ucuza uretmek istiyor. Bu nedenle pazarlardan mandıralardan vs acık peynir almak cok da saglıklı degil. markadan sasmamak lazım. Ayrıca lor peyniri de genellikle bu sekilde uretilmis peynirin suyundan elde ediliyor, yani bebeklere verilmesi her zaman cok da saglıklı olmayabilir.


ozlemada7

Bazi guvenilir buyuk firmalar bu ilacli sutleri almiyor,fakat bu sutleri alanlarda cok fazla,sut ureticiligi yapiyoruz ve imha edilmiyor,satiliyor bu sutlerde.Cevaplamak için Üye ol