Sürekli başında durmak mı kendi haline bırakmak mı?

CiciAnne soruyor: 10

Oğlumla birlikte evdeyiz sürekli ve ben artık ipin ucunu kaçırmış durumdayım.

Sabah kalktığımız andan yatıncaya kadar her şeyi birlikte yapıyorduk bir-iki hafta öncesine kadar.

Odasında kendi başına oynamaya hiç bırakmadım fakat doktorumuz son muayenede bana çok yapışmış buldu ve kendi haline bırakmamı söyledi.

Son zamanlarda ben de kendi oynasın diye bırakıyorum fakat alışkın olmadığı için sürekli beni çekiştiriyor ben de vicdan azabı duyuyorum, ilgilenmiyormuşum gibi geliyor.

Gün içinde 1 saat resim yapıyoruz birlikte, 1 saat kitaplarına bakıyoruz, 10-15 dakika da yap-boz,bul-tak falan oynuyoruz, bu yeterli mi acaba? Diğer zamanlarda beni çekiştirdiğinde "hadi sen bi oyuncak seç de burda oyna" diyorum gidip bir oyuncak getiriyor bir süre oyalanıyor onunla ama bu sefer de ben üzülüyorum. Doğrusu ne bunun?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


CiciAnne

Çok teşekkür ederim Başak.

Zaten çok pimpirikli, çok evhamlı bir yapım vardı Ada doğunca doruğa çıktı iyice. Ne yaparsam yapayım ya doğrusu bu değilse diye kafayı yiyorum. Doktorumuz hata yapmışsın dediğinde başımdan kaynar sular döküldü, panik halde ne yapacağımı bulmaya çalıştım. Bir süre o odasında oynarken, ben odasında oturup kitap okudum falan ama beni görmemesi mi gerek onu da bilmiyorum.  Sonra ben salona geçtim fakat bu sefer de ben buradayken o odada durmamaya başladı. onu buraya taşıdım. salon ortak yaşam alanı ya, başında bekliyormuş gibi hem o hem ben hissetmeyeyim diye. Ama hala kendi başına hemen hemen hiç oynamıyor. ancak yeni bir oyuncağı falan varsa ona biraz takılabiliyor ama sürekli yeni oyuncak almak da zararlı. bilmiyorum ki anlatabildim mi :))


CiciAnne

sürekli dolanıyor olması, oyuncaklarına şöylece bir bakıyor olması, 5 dakikada bir beni odasına götürmeye çalışması falan normal mi yani :)))

o evin içinde öylece dolanırken sıkıldığını ve benim bir şey yapmadığımı düşünerek vicdan yapmam anormal sanırım :))

ilk çocuklar ne bahtsız yarabbim :)) hele anne benim gibi panikse, etrafta yaşıtı başka çocuk da yoksa :))


CiciAnne

içimi çok rahatlattın başak çok teşekkür ederim gerçekten.


handanT

nehircim bencede kendini çok kasmamalısın zamanla kendi kendine yetmeyi ögreniyor çocuklar,birde sen hep yanında oldugun için senden oyunlarına ortak olmanı istemesi normal sen onu belirli aralıklarla kendi haline bırakırsan alışacaktır.mesela aras 12,5 aylık ama gün içinde ben yanında olmadıgım için bagımsızlıga erken alıştı diye düşünüyorum akşamları bile bazen biz yokmuşuz gibi dolanıyor kendine ugraşlar buluyor bende tam tersi akşamları benimle oynasın diye ugraşıyorum:)


CiciAnne

ben böyle kendimi kasmaktan hem kendime hem Ada'ya daha çok zarar vereceğim ondan korkuyorum!!!CiciAnne

Ah be güzelim!!
Babamızın işleri o kadar yoğun ki!!!


CiciAnne

benim üzerimde mahalle baskısı var bir de şekerim :))

neyse :))


yasemin_ekin

Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum NehirT ama İstanbulda iseniz Yamaha Müzik Okulunu'nun deneme derslerine bir gitmenizi tavsiye ederim. 45 dk sürüyor. Anne-çocuk beraber katılıyorlar. Hem çocuğa hem de anneye değişiklik oluyor. Hoşunuza giderse devam edersiniz.annedennotlar

nehir bencede birazcık kendini rahatlat.mükemmel anne olmak için kendini parçalama.inan bende senin gibiydim ama sonra bunun en başta ona sonrada bana zarar verdiğini faredince dur dedim kendime.hem ben cok bunalıyordum hemde cocuk her hareketinde benden onay beklemeye başladı.başak'ın dediklerini uyguladım bende(bu arada başak pedegog gibi kadınsın valla:))dr.umuz önerdi bunları.kendi haline bırakmaya başlayınca çınar da cok rahatladı bende.yavaş yavaş oluyor tabi.ilk başta kabul etmek istemeye bilir ama senona önereceksin bununla oynamak istermsin diye mesela.nasıl oynayacağını gösterip yapmak isteyip istemediğini sorabilirsin.sonra bağımsızlıgını ilan edec inana.ben şimdi çınara inanamıyorum bazen.o eteğimdeki çocuk gitti ben yaparım havasında bir velet geldi:).öğretmenleri özgüven sorunun olmadıgını söylüyorlar.o yüüzden çok üzerine düşmemey çalış bence.seninde nefes alman gerek sonuçta.üstelik sen yaşına göre yapabileceği,algılayabileceği aktiviteler için zamanda ayırıyorsun.


CiciAnne

belli başak o kadar çok belli ki hem de :)))Cevaplamak için Üye ol