D vitamini

cingan19 soruyor: 6

organik anneyi severek takip ediyorum en son d vitamini ile ilgili yazısını okudum ve o günden beri elim d vitaminine gitmekte zorlanıyor:(doktorumuzla paylaştım -yurt dışından getirtme imkanımız ne yazık ki yok-.oda vitagil kullanmamı söyledi.bunu kullanan var mı ?yada içeriği konusunda bilgi sahibi olan?Şimdiden çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ipekkusgoz

dozaj miktarını da doktorunuza sorun.


cingan19

çok teşekkürler hepinize artık oğluma doktorunun da tavsiye ettiği vitagil kullanmaya başlayacağım.


elf_gns

ben daha doktoruma gitmedim  ama eczneden bir şey alacakrım bu durumu da sordum  demir damlasının gerekli olduğunu söyledi dediğiniz vitagil de güzele benziyor ama gene de doktora danışarak kullanmamda fayda var sanırım benim kafam epey karıştı


fabade

 benim bebeğim de 10 aylık bende d vitaminini düzgün olarak vermedim. çünkü kan tahlili yapmadan ezbere veriyorlaar gibi geliyor doktorlar bu vitaminleri. gerçi bende ezbere vermiyorum ama fazla olmasındansan eksik olması yeğdir. tamamlayabiliriz diye düşünüyorum. geçen bir doktorda dışardan alınan vitaminlerin faydası olmadığını söyledi. vücudun vitaminleri alması için onunla birlikte vitaminin emilmesini sağlayan protein ve yağlarada ihtiyacı varmış. yani verilen vitaminler vücuttan emilmeden atııyormuş.


ketrin

fazla olmasındansa eksik olsun cümlesi belki abartı geliyor ama şöylede bir durumvar. D vitamini vücutta eksik olmadan dışarıdan düzenli olarak alındığında doz aşımıda olmasada fazla gelebiliyor ve de küçük bebeklerde böbrekleri henüz yeterince düzenli çalışmadığndan kum dökme, taş vb. sorunlara yol açabiliyor hatta zehirlenmelere varabiliyor sonu. evet rutin olarak her bebeğe doğduktan bir müddet sonra d vitamnin verilmnesi gerekli ancak belli bir müddet sonra kanda bu değere bakılarak hareket edilmesi mantıklı olur. meseala 5. ayda bakılabilir demişti doktourmuz. ben kullandım 8 aya kadar ve böbrekte taş oluşmuş d vit kestik ama belli bir müddet zor atabildik bu taşı. neyseki düştü ancak dediğim gibi bu ve bunun gibi daha ciddi sorubnlar yaşamamak adınada mutlaka ara ara tahlille kontrol ettirin ve uzun müddet vitamni takviyesi almayın. zaten yazın hiç gerekli değil sabahları 10 dakika bile yeter ona.


fabade

evet bende böyle düşünüyorum sevgili ketrin. kan tahlili sonucunda eksikliği varsa tamamlayabilirim. ama değeri yüksek çıkarsa vücuttan atmak, birikimi eritmek güç. vücuda da zarar veriyor.
Cevaplamak için Üye ol