yabancı dil eğitimi,ama ne zaman

ekim_ soruyor: 10

Bu konuda ne düşünüyorsunuz,nasıl hareket ediyorsunuz?
Çocuk ne zaman bu eğitimle tanışmalı?Yani belli bir yaş sınırı var mı ?
Akımlar,görüşler,öneriler?
kreşlerde verilen yabancı dil eğitimi ?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ekim_

peki dil eğitimi için yaş sınırlaması var mı?biliyor musun?


Ulku

bizim kreste de her gun var ingilizce dersi.
ben bir ara evde ogretmek icin de cok heveslendim. blogcuanneden gorup brain quest aldim. bbc active kids english zone almaya niyetlendim cok pahaliydi. surda khan cok guzel anlatmisti bu cdleri.

yabanci dile baslatmak icin bir gelisim ya da yas siniri var midir? mesela,  
1) once turkceyi guzel kullanmasi mi beklenir?
2) beyninin belli bir bolumunun gelismesi mi beklenir?
bilmiyorum. ama dogar dogmaz iki dille buyuyen bebekler var. en uygun hangi aydir ben de merak ediyorum.


Neslihan

Cocuklara yabanci dili, surekli o dili konusan ve cok iyi bilen birinin ogretmesi gerek diye duymustum. Yanlis ifade etmis olablirim. Ornek verirsem: Mesela anne ingilizce ogretecekse anne turkce konusmamali. cocugu turkce bir sey sordugunda bile ingilizce cevap vermeli diye. Ve annenin bu dili cok iyi bilmesi, dogru kullaniyor olmasi gerekiyormus. Yanlismi biliyorum?


ekim_

başakçım teşekkür ederim, yaş sınırı benim için önemliydi..
ülkücüm önerin için teşekkürler,inceleyeceğim.
neslihan,bu yaz tatilde 4 yaşında ve bakıcısıyla şakır şakır rusça konuşan bir çocuk görmüştüm.evet evde ikini bir dilin konuşulması çok daha etkili..


Ulku

blogcuannenin sitesini bir incele istersen. o da evde konusarak ogretme metodunu kullaniyordu hatirladigim kadariyla.EmineKartal

benim yigenimin annesi (yani yengem oluyor) Fransiz. yigenim dogdugundan beri evde hep iki dil konusuldu, anne Fransizca baba Türkçe. yigenim 2 yasindayken hala konusmuyordu, ama tek kelime dahi yoktu agzinda. bir pedagoga götürdüler. adam, çift anadil ögrenen çocuklarda konusmanin gecikebilecegini söylemis ve simdiye kadar anne-babanin yaptiklarinin en dogrusu oldugunu söylemis (yani annenin sadece Fransizca, babanin da sadece Türkçe konusmasi), böyle devam edin demis.
Neslihan'in yukarida bahsettigi durum (Mesela anne ingilizce ogretecekse anne turkce konusmamali. cocugu turkce bir sey sordugunda bile ingilizce cevap vermeli diye. Ve annenin bu dili cok iyi bilmesi, dogru kullaniyor olmas) o yabanci dilin 2. bir anadili olarak ögretiliyor olmasiyla ilgili bildigim kadariyla. nerden biliyorsun derseniz abimler o dönem çok arastimisti, ondan biliyorum; ama kaynak belirtemeyecegim.
Ancak çocugunuza yabanci dil olarak bir dil ögretmek niyetindeyseniz, Basak'in yukarida sözünü ettigi pedagogun da söyledigi gibi, çocugun anadilini ögrendikten sonra 2,5 yasinda egitime evde veya kreste baslamak öneriliyor.


ekim_

ingilizce şarkıların da etkisi olur sanırım,biraz biraz dinletiyorum


asna

farkli bir nokta ama, deginmek istedim, biz yurt disinda yasadigimiz icin ve etrafimda gördügüm türk cocuklarinin hallerine aglayasim geldigi icin (dil noktasinda) kasten ve bilincli bir sekilde sadece ve sadece türkce konusuyorum cocuklarla. umarim türkceyi iyi kullanabilen bireyler olurlar ileride. büyük kizim 3 yasinda yuvaya baslayinca zaten artik arkasi gelecek...

önceden buralarda hep aman cocuklarla bulundugunuz ülkenin  dilini [ben Avusturya'da dogma büyümeyim (almanca) ama suan Danimarka'dayiz (danca, evet, var böyle bir dil:) ] konusun derlerdi, ama simdilerde onlarda kazin ayaginin böyle olmadigini anladilar ve ilk 3 yil sadece anadilinin konusulmasi gerektigini savunuyorlar, cünkü ana dili iyi olan cocuk bir ikinci, ücüncü vs. dili cok daha kolay ve cabuk ögreniyor, zira üzerine insaa edebilecegi bir temeli oluyor.

bu da karsi taraftan bir bakis olsun :)ekim_

teşekkürler asna.


Zelal_

Uod, bildiğim kadarıyla çocuklar 6 yaşına kadar öğrendikleri tüm dilleri anadil kıvraklığında öğreniyorlar, onlar için yabancı dil olmuyor yani ve yeni bir dili öğrenmeleri yetişkinlere göre çok farklı bir biçimde oluyor. Alt sınır yok bence... Ne zaman imkan olursa, uygun bir ortam yaratılırsa diyorum... Loran şuanda 19 aylık ve yaklaşık 3 haftadır kreşe gidiyor (haftada sadece 3 gün ve günde 3 saat falan)... Biz evde sadece Türkçe konuşuyoruz, hayatında ilk defa sadece İngilizce'nin konuşulduğu bir ortama girdi. Şuanda kreşte söylenenleri anlayabiliyor, doğru tepkileri verebiliyor, elbetteki beden dili destekli/ağırlıklı gidiyor şuanda, umarım devamı da sorunsuz bir şekilde gelir...

İki dilin, üç dilin hatta dört, beş dilin aynı anda öğrenilmesi herhangi bir konuşma gecikmesine sebep olacağını düşünmüyorum. Bu kişisel deneyimlerim ve okuduklarımdan ibarettir tabii ki :) Ama şuan çevremde aynı anda birkaç dili konuşan o kadar çok bıcırık var ki... Konuyla ilgili birkaç grupta vardı yanılmıyorsam; hızlıca baktım bir iki tanesine TIK1, TIK2 :))

Arkadaşlarda vurgulamış, çocukların dil öğreniminin sağlıklı olması için direk o dili konuşan birilerinden karşılıklı iletişim yoluyla öğrenmeleri gerekiyor ve aynı kişinin, aynı dili konuşması çok önemli bi nokta. Diller arası ayrımı bu şekilde yapabiliyorlar sanırım.Cevaplamak için Üye ol