yabancı dil eğitimi,ama ne zaman

ekim_ soruyor: 5

Bu konuda ne düşünüyorsunuz,nasıl hareket ediyorsunuz?
Çocuk ne zaman bu eğitimle tanışmalı?Yani belli bir yaş sınırı var mı ?
Akımlar,görüşler,öneriler?
kreşlerde verilen yabancı dil eğitimi ?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Zelal_

Uod, bildiğim kadarıyla çocuklar 6 yaşına kadar öğrendikleri tüm dilleri anadil kıvraklığında öğreniyorlar, onlar için yabancı dil olmuyor yani ve yeni bir dili öğrenmeleri yetişkinlere göre çok farklı bir biçimde oluyor. Alt sınır yok bence... Ne zaman imkan olursa, uygun bir ortam yaratılırsa diyorum... Loran şuanda 19 aylık ve yaklaşık 3 haftadır kreşe gidiyor (haftada sadece 3 gün ve günde 3 saat falan)... Biz evde sadece Türkçe konuşuyoruz, hayatında ilk defa sadece İngilizce'nin konuşulduğu bir ortama girdi. Şuanda kreşte söylenenleri anlayabiliyor, doğru tepkileri verebiliyor, elbetteki beden dili destekli/ağırlıklı gidiyor şuanda, umarım devamı da sorunsuz bir şekilde gelir...

İki dilin, üç dilin hatta dört, beş dilin aynı anda öğrenilmesi herhangi bir konuşma gecikmesine sebep olacağını düşünmüyorum. Bu kişisel deneyimlerim ve okuduklarımdan ibarettir tabii ki :) Ama şuan çevremde aynı anda birkaç dili konuşan o kadar çok bıcırık var ki... Konuyla ilgili birkaç grupta vardı yanılmıyorsam; hızlıca baktım bir iki tanesine TIK1, TIK2 :))

Arkadaşlarda vurgulamış, çocukların dil öğreniminin sağlıklı olması için direk o dili konuşan birilerinden karşılıklı iletişim yoluyla öğrenmeleri gerekiyor ve aynı kişinin, aynı dili konuşması çok önemli bi nokta. Diller arası ayrımı bu şekilde yapabiliyorlar sanırım.


ekim_

zeropoint,bu linkler çok işime yaradı,teşekkürler


alisim6161

bu dil konusuna gerçekten ben de çok önem veriyorum.Bir kere tvde duymuştum 3 yaşındaki bir çocuk 100 dil öğrenme kapasitesindeymiş.Ne güzel çocukluk çağında başlamak.İngilizce şuanda heryerde geçerli olduğu için ilk tercihim ama ilerleyen yıllarda başka dillerde neden olmasın.Oğlum henüz 22 aylık ama konuşması çoğu yaşıtlarına göre gayet akıcı bizim gibi uzun cümleler kurabiliyo ve derdini anlatıyor.Bizde kendi çapımızda ingilizce kelimeler kullanıyoruz cümleler kuruyoruz oda tekrarlıyor.Mesela what's your name ezberledi arkasından myname is ali bilgin diyebiliyo.Babası what's this diye soruyo arabasını göstererek oda this is a car araba diyor.Tabi onun harfleri çıkartışı bizim kadar düzgün değil r leri söyleyemiyo ama dediğim gibi gayet akıcı konuşuyor ve hemen kavrıyor.Nekadar erken başlanırsa okadar kardır tabi çocuğun algısına göre değişir.


EarlyEnglish

0-3 yaş gruplarında, çocukların beyinleri sünger gibidir. Yani onlara verilen her bir bilgiyi siz farkında olmasanız da beyinlerine çekerler.

Yabancı dil eğitimine, bebekler 6-7 aylıkken başlanabilir. Özellikle bu yaşlarda, İngilizce kavramlar, şarkı ve özel işaretler ile verilebilir. Böylece devamında gelecek olan eğitim için iyi bir temel oluşmuş olur.

Yapılan araştırmalar, erken yaşlarda İngilizce ya da başka bir yabancı dil ile tanışan, seven ve öğrenmeye başlayan çocukların ileriki yaşlarında diğer dilleri daha çabuk ve sorun yaşamadan öğrendiklerini göstermiştir.

Ancak şu unutulmamalıdır. Yabancı dil eğitimi, evde sadece şarkılar ve oyunlar ile verilebilecek bir eğitim değildir. Çocuğun zihinsel ve motor becerilerini geliştiren, onlara dili tanıtan ve sevdiren programlar doğrultusunda verilecek olan düzenli bir eğitim ile çocuğunuzun yabancı dildeki ilk adımlarını sağlam atmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için Türkiye'de bebekler ve çocuklar için eğitim merkezleri bulunan 3-4 tane program var.

Barış Akpınar Çocuklar İçin İngilizce: Türkiye'de geliştirilen bir sistem. 6 aylıktan 12 yaşına kadar bebek ve çocuklar için İngilizce programları var. İzmir, Bursa, Kastamonu'da temsilcilikleri var, ve yakın zamanda diğer illerde de açılacaklar. http://www.barisakpinar.net


ilknurarda

3,5 yaşındaki oglumun bu yıl dil ögrenmesini istiyoruz. İngilizce eğitim alabileceği bir kurs var mıdır İstanbul'da bilgisi olan varsa sevinirim.

Cevaplamak için Üye ol