as için kararsızlık,yardım

gulkiz soruyor: 10

merhaba arkadaşlar, çok kararsız kaldığım bir konuda sizlerinde yardımlarınızı bekliyorum. 18 haftalık hamileyim, bazı durumlardan dolayı dr.ancak hafta sonları gidiyorum doğal olarakda nöbetçi dr. oluyor.ilk dr. 2'li testi yaptı sorun çıktı ve 3'lü test için 1 ay sonra gün verdi gittiğimde kendi dr.hastaneden ayrılmıştı başka bir dr.gittim oda bana yaşımdan dolayı 2'li test sorunlu çıktığını (yaş şu anda 38 ), bu testlerin hikaye olduğunu ve 33 yaşına gelmiş her bayanın direk as. yaptırması gerektiğini söyledi. düşük riskinden dolayı eşim as. istemiyor dr.kararı bize bıraktı ve üçlü teste göndermedi. benim ilk doğumumda da 36 yaşında yaptım ondada 2'li  test sorunlu çıkınca dr. 32lü teste gönderdi 3'lü test temiz çıkınca as. gerek duymadı.en gittiğim dr. ilk doğumundada aynı şeyi yaşamışsın ilenizde de sakat doğum yoksa sizde istemiyorsunuz yaptırmayın dedi.offf ne yapacağımı şaşırdım çok fazlada dr. araştıramıyorum 23 aylık kızım var ve bırakacak kimse yok eşimde işinden izin alamıyor ancak burada siz deneyimli arkadaşların bilgilerini okuyarak internette araştırarak kendimi rahatlamaya çalışıyorum. ha birde 2'li test yapılırken ayrıntılı usg yapılmıştı bir problem yok dedi yapan dr. bebeğin burun kemiğini falan göründüğünü söyledi.ama son gittiğim dr. bu ayrıntılı usg hamileliğin 5. ayında yapıldığını ve 5, ayda tekrar yaptırmama söyledi. şu anda tek yaptığım araştırmak ve sağlıklı bebek için dua etmek. deneyimlerize bilgilerinize ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Orion

gecmis olsun. benim 2. hamileligimde (ilkinde de as yaptirmistim, onda da yaptiracaktim - yas 37 idi o sirada) ultrasonlar falan gayet normal gorunuyordu, gorunurde hicbirseyde sorun yoktu. ama ben as'ye cok guvenen biriyim ve bu konuda genel risk yuzdesinden cok as'yi yapacak doktorun yuzdesine bakilmasi gerektigini dusunurum. kac as yapmis, kaci dusukle sonuclanmis. bence dusecegi varsa dusuyor zaten bebek, saglikli bebegin dusmeyecegine inaniyorum adaada gibi. neyse, yasimdam dolayi as yaptirdim (burada - usa - 34 yasin ustundeysen sigorta sorgulamiyor bile niye yaptiriyorsun diye, direk karsiliyor), down cikti. doktorum inanamadi, tekrar ultrasona aldi, neredeyse 1 saat olcum yaptilar normal gorunuyor. belki lab hatasidir dedi, 1 as daha yapti. ha bu arada as istedigin zaman ilk sorduklari 'sonuc olumsuzsa hamileligi sonlandiracak misin' oluyor. bu soruya cevabin bilmiyorum veya hayirsa yaptirmasan da olur bence. benim cevabim evet idi. o ikinci as'den 1 saat sonra 2.5 yasindaki kizimi kaldirdim indirdim tasidim ara ara gunun kalaninda. bana misin demedi karnimdaki. o testin sonucu da ilki gibi gelince zaten sonlandirildi hamilelik. simdi yine hamileyim, bu sefer cvs yaptirdim erken ogreneyim birsey varsa diye. simdilik birsey yok bakalim... 

bence oncelikle kendine sorman gereken 'sonuc olumsuzsa hamileligi sonlandiracak misin?' verecegin cevaba gore atacagin adim da ortaya cikar sanirim. kolay gelsin.

sevgiler 


havin

sevgili gurkiz. ben 28 yaşında evlendim. tedaviyle 35 yaşında hamile kaldım. çocukta ensede ödem var diye 3 aylıkken alındı. aldıktan sonra çok büyük vicdan azabına girdin. çünkü 13 haftalık aldırdığım bebeği gördüm.herşeyi oluşmuştu. ve psikolojim bozuldu. o saatten sonra karşıma sürekli özürlü insanlar çıktı. ve sorduğumda çoğnluğunun  doğumdan daha sonraları hastalık geçirerek veya doğum esnasında oksijensiz kaldıkları için özürlü olduklarını öğrendim. o annelerin sabrına ve fedakarlıklarına hayran kaldım. ve kendimden utandım. sonuçta yarın bizim başımaıza ne geleceği belli değil.bizde yatağa bağımlı kalabiliriz. bir organımızı yitirebiliriz veya özürlü olabiliriz. daha sonra Allah'a yemin ettim. birdaha ne olursaolsun allah'a sığınacağıma ve o çocuğu aldırmayacağıma.nitekim 35 yaşında tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım. 2 li testim 265 te bir riksliçıktı. 3 lü testim 65 'te bir riksli çıktı. ve ayrıntılı ultrasonda ensede kalınlık kalpte parlaklık. suyumda fazlalık ölçümlerde haftasına göre daha büyük bir bebek yani anlayacağın çok yüksek bir ihtimalle down senromlu bir bebek. ama ben bir yemin etmiştim bu yemini tutacaktım ve o bebeğe yaşam hakkı tanıyacaktım. bu yüzden amniyosentezi reddettim. kesin sonucu öğrenmek istemedim.down sendromlu bebeklerle ilgili araştırmalar yaptım ve öyle bir bebek olursa nasıl onu daha iyi bir eğitimle zeka seviyesini yükseltebilirim diye o tür çocukların okuduğu okullarla bile irtibata geçtim. yani ben o çocuğu doğmadan kabullerdim. allahâ sürekli dokuz ay boyunca dualar ettim. ama bu arada o dokuz  ay boyunca dokuz doğurdum.nitekim doğum yaptımve dünya tatlısı çok zeki bir oğlum oldu. öyleki doduğumda elinde down sendromlu çocuklarda görülen simir çizgisi bile vardı .ama çocuk normal. anlayacağın herşey allahın takdiri .nitekim şimdi bir yaşında birde kızım var onada benzer şeyleri söylediller ama bu sefer kafama hiç takmadım. allah'a şükür oda sağlıklı.anlayacağın senin yaşadıklarını çok iyi anlıyorum.allah yardımcın olsun. dilerim her ne şekilde karar verirsen ver hakkında hayırlısı olur


ozlmur

gözün aydın gulkız hiç sıkma kendini içini rahat tut bol bol dua et hayırlıysa zaten doğacaktır bebişin allah kucağına almak nasip etsin


yaseminn

3'lü testin pek bir geçerliliği olmadığını biliyorum artık 4'lü test yapılıyor. as yapmadan bebeği almak fikri kulağa çok inanılmaz geliyor. as dışındaki test ve tetkikler istatistikten ibarettir, kesin sonucu as verir. ayrıntılı ultrasondan sonra karar verilmesi bana daha doğru geliyor.


ozdenin_oykusu

çok fazla yorum yapamayacağım.sizin için canı gönülden herşeyin hayırlısını ve güzeli diliyorum.Allah sizin ve bebğinzi için en uygunu en hayırlısı ne ise onu yaşatsın.inşallah korktuğunuz hiçbirşeyi yaşamazsınız ve en doğru kararı verirsiniz.Allah içinizdeki minik meleği korusun.size dua edeceğim.sağlıklı ve mutlu günler dilerim.....sevgilerimlederinnehir

merhaba bundan 7 ay önce 4lü testimde risk faktöründeydim hemen bi profösöre gittim kısaca kesin sonuç için yaptırmam gerektiğini söyledi.bende kendi druma güvendim ve yaptırdım.sonuç temiz çıktı 24.haftamıydı neydi ayrıntılı ultrasona girdim dr.sağlıklı dedi öylelikle içim rahatladı sana tavsiyem yaptırcaksan deneyimli bu konuda çok as yapmış dr a yaptır okadar korkunç ve tehlikeli değil bence.ama herkeste duyuyorum ben bu riskleri anlamda veremiyorum bir hamiilenin kalan günlerini zehir etmekten başka birşey değil.çok pis bi duygu.bence yaptır kurtul.(bebeğimde sağlıklı doğdu çok şükür


Pinar

Merhaba,
2.5 hafta önce amniyosentez yaptırdım ben de. 2li test sonucum iyiydi, ense kalınlığı normalin çok çok altında idi ancak 4lü testte kanımdaki Inhibin A değerinin yüksekliğinden dolayı risk 345 de 1 çıktı. Yaşım ise 30.
Çok araştırma yaptım,

Gebelik haftamın ilerlemiş olmasına da güvenerek amniyosentez için Prof. Dr Rıza Madazlı’ya gittim. 8 sene önce eltimin de aynı doktorda amniyosentez yaptırmış olduğunu sonradan öğrendim. Bu alanda uzman birisi, aynı zamanda Cerrahpaşa Kadın Doğum Bölümü Başkanı. Oradan mezun arkadaşım 5 yıl boyunca Rıza Beyin hiç düşükle sonuçlanan amniyosentez işlemi olmadığını söylemesi biraz içimi rahatlatmış güvenimi kazanmıştı.

Çünkü doktorun deneyimli olması ve tecrübesi en büyük pay.

 

Amniyosentez işlemi hamileliğin ne kadar ileri döneminde yapılırsa o kadar az riskli ancak bebekte sorun tespit edilmesi durumunda alınabilecek vakit ise 24.hafta ile sınırlı olduğundan 21. hafta bu işlemi olmak için en ideal dönem. Doktor öncesinde ultrasonda da baktı bir sorun göremiyorum yine de olmak istiyor musun amniyosentezi dediğinde cevabımız evetti, çünkü yine araştırmalarım ve öğrendiklerim doğrultusunda ayrıntılı ultrasonun down sendromlu bir bebeği ortaya çıkarma durumun %50 ile sınırlı oluşuydu. Yani %50si ultrasonda farkedilemiyor.

 

Çok şükür bir sıkıntı olmadı. İşlemi yaptırdığım günü ev istirahati ile geçirdim. Ertesi gün işe gittim ancak çok ayakta durmamaya dikkat ettim.

Sonuçları haftaya alacağız ama benim için önemli olan amniyosentez işlemini sorunsuz bir şekilde yaptırmış olmaktı. Sonrası her durumda bizim için olumlu olacak.

İçim rahat.
Annem beni 41 yaşında dünyaya getirmiş. Şu dönemde olsa mutlaka amniyosentez yaptırmasını tavsiye ederlerdi. Bildiğim kadarıyla 40 yaş üstünde oran 50de 1 gibi yüksek bir orana çıkıyor ama yine de bakarsanız 50de 1 düşük bir oran. 50 kadından biri olmanız zordur, 49 kadından biri olmanız çok yüksek ihtimaldir.


Ancak öte taraftan 20 yaşında down sendromlu bebek sahibi anne de tanıyorum. Normalde böyle bir yaşta oran çok çok düşüktür ama bu bir kadar kısmet meselesi.

 

Ben içinizi rahat tutup amniyosentez işlemini olmanızı tavsiye ederim. Elbette bu işin uzmanı bir doktor tarafından yapılması gerekir. Rıza Beyin dışında Atıl Yüksel Bey de işinde uzman bir perinatolog. Çapa’da görev yapıyor aynı zamanda. Her ikisinin de özel muayenesi mevcut, google da isimlerini yazarak çok rahat ulaşabilirsin irtibat bilgilerine. Randevu alabilmek için çok önceden aramak gerekiyor. Yoğunluk oluyor.


Sevgiler 

 


Hayriyee

mrb gulkız öncelikle hamileliğin hayırlı olsun ve inşallah sağlıklı bi bebeğin olsun.
ben 24 yaşındayım 3lü testimde benim yaş grubuma kıyasla büyük risk çıkmıştı doktorum a s önerdikten sonra kendi kendine bebeği almaya karar verdi.hamileliğimi onun yüzünden böle rezalet geçirdiğim için hala küfrederim adama.bana sorarsan hiç yaptırma.çünkü ona doktorlar fetus deselerde değil artık o bi bebek.hamileliğinin nerdeyse yarısındasın.almak için bu çok geç bi zaman...dinimiz aldırmak için bile bi zaman kıstası vermiş..
benim bebeğim oldu ve doğar doğmaz bebeğimin yüzüne baktığımda öyle derin vicdan azabı duydum ki Allah bi daha yaşatmasın.
bi bebeğin hayatına son vermek için down sendromlu olma kriteri yok
ve amniyosentezinde %100 bu bebek böyle dediğide yok..
Allah yardımcın olsunazizezeynep

mhb ikili tarama testim 1.288 üçlü tarama 1.50 dr hemen as önerdi başka dr gittik oda ense kalınlığı iyi ama as yapırmamı önerdi yarın üniversite hastenesine gideceğim ama çok korkuyorum as sonuçu olumsuz gelirse ne yaparım delireceğim kafam çok karışık bu bebişi çoooook istiyoruz 17 yıl sonra ikinci kez annelik heycanı yaşarken kabuz gibi günler yaşıyorum ne olur dua edin duaya çok ihtiyaçım var işallah allah herkese sağlıklı uzun ömürlü bebişler nasıp etsin


bartum

azizezeynep, ense kalınlığı normalse bence birşey çıkmayacaktır. umarım bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız. İnanın dualarım sizinle, allah yardımcınız olsun...
gulkiz, umarım siz de sağlıkla alırsınız yavrunuzu kucağınıza...Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Kucakta uyuma!imdat! 5

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 13

Emzik bırakma 1