Havuş suyuna yağ ekliyor musunuz?

BaharK soruyor: 10

Yine kulaktan dolma bilgiyle havucun yağda çözüldüğünü ve havuç suyu yaptığımızda içine birkaç damla zeytinyağı damlatmamız gerektiği söylenmişti. Biz de bunu çocuk doktorumuza sormuştuk, kendisi :
"Evet havuç yağda çözülür, ama vücuttaki yağda, yani birşey koymanıza gerek yok" demişti. Şimdi şirketteki bir arkadaşımda biz de sorduk doktora o koyacaksınız dedi diyor.

Aslı astarı nedir, bilen var mı? Veya araştırma için nereden kaynak bulabiliriz?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Şu yazıda sonlara doğru böyle bir paragraf var: "İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir. Damlatılan bu sıvı yağ havucun içerdiği A vitamininin çok daha büyük oranda vücudumuz tarafından emilmesini sağlayacaktır. Avrupa’nın bazı şehirlerinde taze meyve suyu satan dükkânlarda havuç suyu sipariş ettiğiniz zaman, “birkaç damla sıvı yağ damlatalım mı?”diye sorarlar."

http://www.cocukgelisimi.net/Yazi/1141.aspx


ikicocukannesi

bittigim an bu andır:)

saka bir yana, havuc elma sıkıp vermisligim oluyor idi ek gıdaya ilk basladıgımız aylarda lakin sonra ben vermedim. ugrasamadım diyeyim. siz ne periyotlarda veriyorsunuz, ben koca kıs portakal greyfurt ve elma sıktım, havuc koymadım. simdi birde yag filan? gereklilik ne olcude? hangi ay grubu icin ya da?

hoscakalın.


BaharK

Yaaa şimdi farkediyorum Havuş yazmışım, rezillik, düzeltilebiliyor mu?
Babaannemiz hergün sıkıyor havuç, elma, portakalı, evet o meyva sıkacaklarını temizlemek biraz zahmetli ama çocuklar için de doğal vitamin. Yaş sınırlaması olmaması gerekir diye düşünüyorum.


esraozlem

Ben portakal/mandalina dışında meyve sıkmadım, onu dahi açıkcası tercih etmiyorum ama annane-dede'ye söz geçiremiyorum. İki nedenim var.

  • Ada kilo olarak iri bir bebek olarak dünyaya geldi ve kilosu hep önde gitti, paranoyakça bir yaklaşımla obez olacak korkum var. Meyve suyu için bir porsiyon meyve yerine fazladan bir kaç porsiyon meyve ve dolaylı olarak fazla şeker alıyor. Bu yüzden tercih etmiyorum. Neyseki mandalina kalmadı, portakal mevsimi de bitti bitecek, yaşasın yaz meyveleri :)
  • Meyvelerin posalarıyla beraber tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırması sebebiyle, elmayı katır kutur, portakalı/mandalinayı şapur şupur yemesi daha yararlı diye düşünüyorum.


lina

  havuç A vitamini içeriyor A D E K vitaminleri yağda eriyen vitaminler o yüzden emilimini artırmak için yağla birlikte vermekte yarar var nasıl ki demir verdiğimizde yanında Cvitaminli birşey-portakal suyu-vermek yararlıysa bu da öyle..biz daha ek gıdalara başlamadık ama ilk kızımda bolca havuç suyu vermiştim yağla beraber...senayc

ne güzel,sizler yağlı mı yağsız mı diye düşünüyorsunuz:)
benim yavrunun havuçla hiç arası yok. Arada tatlısını yapıyorum,yerse o da.
Gerçi yemek yemekle arası yok ya neyse


dibetu

 arkadaşlar taze taze meyveleri sıkın yada püre yapın ve çok bekletmeden vitamin degeri düşmeden  yedirin bebişinize bu kadar ince ayrıntılara takılmayın bence .ayrıca bu yağ olayını ilk defa duyuyorum ...


rabbit

ilk defa duydum bu yag olayı bende iki günde bir havucla elma suyu sıkıp veriyorum her gün vermek zararlıymış çünkü havucuZelal_

Ben meyve suyu olayına girmedim, yiyecekse posasıyla yemesi taraftarıyım.
Bununla birlikte soruya dair kendi görüşüm; yağda eriyen vitaminlerden maksimum faydayı almak için bir miktar yağla tüketilmesinin olumlu olacağıdır. Zaten herşey bir yana birkaç damla zeytinyağının hiç zararı olmaz, aksine sindirime bağırsaklara vs faydası olacağına inanıyorum. O kadarcık yağ tad değişimine de yol açmaz diye düşünüyorum.


sevda

bende hergün meyve suyu veriyorum ( havuç- şalgam havucu ) elma, portakal, nar, ayva... karışık olarak veriyoruz. yağı bende duydum ancak bizim kızın ten rengi sarıya dönmeye başladığından doktoru meyve suyunun içerisinden havucu çıkarmamızı istedi ( karaton fazlalığı ). havucu arada eline veriyoruz çok seviyor.Cevaplamak için Üye ol