kreş, yüzme kursu/bale kursu/enstruman kursu/jimnastik kursu secim?

ikicocukannesi soruyor: 9

kızım 2 yasından bu yana krese gidiyor,

son iki haftadır sıkıldıgını gozlemliyoruz. kresteki ogretmeni yaz aylarında sıklıkla yasadıgı bir durum oldugundan bahsetti. zira kıs aylarında seceneklerimiz azdı. ev kres haftasonu yine ev ya da kapalı ortamlarda vakit geciriyorduk. bahardan beri hafta sonlarını dolu dolu yasıyoruz. dolayısıyla kızım park, acık hava, degisik aktiviteler derken kreste sıkılmaya basladı.

ogretmeni yaz ayları icin alternatif kurslardan bahsetti. temmuz basında baslıyormus. haftada iki gun seklinde. bunları kres duzenliyor anlasmalı oldugu kurumlara servisle goturme seklinde. havuz(aquapark yuzme kursu) bale(neriman bale okulu) enstruman(armoni muzik evi) jimnastik (tofas tesisleri)bunlardan birini secmeye karar verdim lakin hangisine yonlendireyim kafam karıstı. ogretmeni muzik ve dans ile alakası cok diyor. bale ya da enstruman diyor lakin baba enerjisini bosaltsın yuzme ya da jimnastike yollayalım diyor.

boyle bir aktivite secerken neye dikkat etmeli?
oneri ve fikirleriniz icin simdiden tesekkur ederim.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ikicocukannesi

sadece kagıt uzerinde ve evde oyun seklinde tanıttık, kitaplar sagolsun:)
her birine heyecanlandı ve sevindi:)
sasırdık tabi ne yapacagımızı basakcım.


Ulku

ben enstrumandan yana oyumu kullaniyorum :)
yuzme de cok isterim ama benim gozetimimde olmayacagi icin aklim hep onda kalir.
jimnastik'in de boyutunu merak ettim? hani milli jimnastikciler hep kucuklukten yetistirilmis ya, oyle profesyonelce birsey mi acaba?


ikicocukannesi

tofas tesislerinde jimnastik hocaları esliginde. yerde ve aletli jimnastikmis, eve gidince bakar yazarım yine buraya.-terimleri karıstırmıs olabilirim-

cok profosyonel degil ama pamukelmacım. zaten eylul ekim ayına kadar bir sure icin. aralarından yetenekli olan olursa klup uzun soluklu calısmak istiyebiliyormus. benimde aklıma senin aklına gelen geldi. bir belgesel izlemistim orda 2 3 yasındaki bebeleri jimnastikci yapmaya ugrasan anneler anlatılıyordu. amerika milli takımı olimpiyat elemelerine hak kazanmak icin zavallı minikler cok yoruluyorlardı. evde olacak o belgesel, aklıma geldi bu gece bulayım:) bende acaba boyle bir sey mi diye sordum fahriye ogretmene yok yok dedi ve detayladı iste.

enstruman hocaları cok keyifli bir adam aslında. benim ortaokuldan muzik ogretmenim. emekli oldu kendine kurs actı, kızıda muzik hocası, damadı da ve cok yonlu bir adam.

basakcım, aslında bu haftasonu bizde aquaparka gidecektik. lakin havanın haline bakar mısın? su an bursa gri ve yagmurlu! hem ablaya gosterecektik hem de havuza girecektik, ne sans!


Damla

Bizde de aynı sıkıntı oldu. Ama ben bunun hava güzelleştiğinden dışarıda daha çok vakit geçirmesi ile ilgili olarak  eve doyamamasına bağlıyorum. Bu nedenle yazın kreşe gitmemesi kararı aldık. Müzik dışındakiler için yaşının küçük olduğunu düşünüyorum, fiziksel olarak uygun olmayabilir. Evde bakım şansı varsa düzenli bir program yerine sokakta oynama, ev tipi oyun grubu alternatifleri de değerlendirilebilir.ikicocukannesi

cok cok gelmeyi istiyorum sapancaya,
netten baktım hava acık ve gunesli olacak diyor,

babaya soyledim, bana guvenmiyorsun deyip burun kıvırdı, belki bir delilikle kendi aracımızla, belki de kızımla otobusle. kararımızı verelim yazacagım gruba. tanısmak istedigim cok kisi var cunku:)

bale kursuda bursanın en eski kurumlarından, gercekten kafa karıstırıcı. soyle kızımı pisi pisi ayakkabılarıyla eller havada kendi ekseninde donerken hayal etmesi de cok keyifli:)


ikicocukannesi

damla,

evde babaanne kardesle ilgileniyor. ne yazık ki oyle bir sansımız yok, keske olsaydı. eve doyamıyor demissin, olabilir:( 

ben bile her gun ise gelirken ozellikle yaz aylarında bunalırken kızımın bunalmasına sasırmıyorum. ılgaz katıldı mı boyle bir kursa acaba?

ya da kursa katılan cocugu olan var mıdır aramızda?


Damla

Ilgaz böyle bir kursa devam etmedi. Ama organize sportif faaliyetlerin yüzme dahil, belirli bir yaştan önce önerilmediğini biliyorum. Geçen yaz Ilgaz için bir yaz okulu bakmıştım içinde yüzme de vardı, küçük yaşları oynar gibi yüzdürüyorlardı, bana sıcak gelmişti fikir ama herkes bu kadar ufak çocuğa sahip çıkmalarının güç olduğu yönünde fikir beyan etti, üstelik program bir üniversite bünyesindeydi, ben de erteledim.

Yüzme tartışılmıştı bir kez: http://www.nurturia.com.tr/questions/49624ad7-805c-4f91-8443-9d1400ba45c4/1/bebeklerde-yuzme-ogrenme-zamani
http://www.nurturia.com.tr/questions/4d6b8363-3a3f-40c1-8465-9d64016af844/1/bebekler-icin-yuzme-dersiegitimi-veren-var-midir

Keman: http://www.nurturia.com.tr/questions/42db4c8e-cc2e-4c16-85db-9d1300ee3a1b/1/keman

Spor grubu: http://www.nurturia.com.tr/groups/f9181c8d-84c9-47d4-8b2a-9d3700f3e879/1/cocuk-ve-spor

Müzikle ilgili grup: http://www.nurturia.com.tr/groups/0208c4d7-3491-4ea7-92a3-9cf100bed842/1/oyun-grubukucuk-muzisyenler-atolyesi

Atladıklarım olabilir, sorular ve gruplarda ara istersen.


ikicocukannesi

tesekkur ederim damla,

yuzme ile alakalı cahilmisim bak, klor durumunu ve yercekimini yeni ogrendim!

aslında cok organize sayılır mı bilmiyorum sadece haftada iki gun. degisik bir alana yonelecegiz bakalım, hayırlısı...


dragon

Bende yüzmeyi değerlendirmeyin derim. Bizde bir okul için yüzme kursu düzenlemiştik. Karaman yüzme havuzu ile anlaştık. Ancak o saatte o kadar çok anaokulu çocuğu var ki soyunma odaları yetersiz, çocukları bahçede giydirdik, öğretmen çocuk sayısına göre yeterli değil. Çocuklar havuzun içinde sıra gelmesi için bekliyorlar ve 1 saatlik ders içinde en fazla 2 bilemedin 3 kez yüzme imkanı buluyorlar. Size tavsiyem okulun kendi bünyesinde yüzme havuzu yok ise dışardan anlaşma ile çocukları götüreceklerini söylüyorlarsa hiç girmeyin. Çocuklar da öğretmenler de ziyan oluyorlar. Zira o kadar çocuğu kollamak da zor oluyor. Çünkü hepsi bağımsız takılıyor. Ortam kalabalık olduğundan dikkat çekmek için öğretmenini zora sokuyor. Bizde bir ufaklık duşa girip saklanmıştı, aklımız çıkmıştı kaybettik diye :)


Cevaplamak için Üye ol