Ameliyat hakkında bilgisi olan var mı? :((

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar,

Oğlumda doğuştan hidrosel (tek testisi aşırı şiş) var. Doktorlar 1 yaşına kadar bekleyelim, inmezse ameliyat gerekiyor demişlerdi. Şimdi 1 yaşına geldi ve hala inmedi. Geçen hafta Mersin’de iki farklı çocuk cerrahına götürdük. İkisi de ameliyat gerekiyor dediler. Bu ameliyat esnasında ayrıca sünneti de gerçekleşecek. Eşim ve ben çok endişeliyiz. Kafamızı kurcalayan bazı sorular var.

Narkoz alıncaya kadar oğlumuzun yanında olmak istiyoruz, ama böyle bir şey söz konusu olamıyormuş. Dolayısıyla oğlumun psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir mi? Korkar mı?     

Ameliyathaneler doğal olarak çok soğuk. Oğlum bu durumdan olumsuz etkilenir mi? Sonrasında herhangi bir hastalık durumu yaşayabilir mi?     

Ameliyatı ya hemen yaptıracağız ya da bahara erteleyeceğiz. Özellikle sünnet açısından ameliyatı havalar ısınınca yaptırmak daha mı uygun olur? ( Daha serbest ve bol giydirmek açısından)       

Daha önceden bu şekilde ameliyat deneyimi olan annelerden bilgi alabilirsek çok seviniriz. Gerçekten çok endişeliyiz ve çok kararsızız. Evet belki çok basit ameliyatlar bunlar ama en basit operasyonlar bile insanın gözünü korkutuyor. Allah herkesin yavrusunu korusun…

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Seda_

Öncelikle geçmiş olsun,


sizin durumunuzla bizim durumumuz farklı ama şöyle anlatabilirim,

14 aralıkta bizde apandisit ameliyatı olduk ilk başta çok korkmuştum bu yaşta bu ameliyat,narkoz, ameliyathaneye teslim etme çok tedirgin etti bizi ama Allaha şükür oldu ve bitti. 
yani küçük yaşta olması hem durumunun ilerlememesi açısından hem de ayağa kalkma süresi acısından daha iyi. Bizim cerrahımız apandisiti alırken sünnetide aradan çıkaracaktı ama yaşı gereği uygun bulmadı bizde 1 sene sonra düşünüyoruz ama nacizane fikrim ameliyathanede narkozu alıp ameliyat oluşken sünnetide aradan çıkarmanız sonuçta baharda da olsa şimdide olsa bezli ve bezle daha çabuk iyileşiyor diye duydum çoğu arkadaşımdan. Sadece ilk çişini yaparken çok ağlıyormuş daha sonra hissetmiyormuş bile...


ayberke

Merhabalar,

benim oğlumda douştan olmayan yaklaşık 15-18 aylıkken ortaya çıkan hidrosel vardı.Dr muz 2 yaşa   kadar bekleyelimdedi.Bizde bekledik geçmedi tabi.Bende ameliyatan çok korktuğumuz için erteledik habura.Lokal  anestezi olsaydı yaptırırdım.Lakin anestezi korkusundan 5 yaşa kadar erteledik en son dr muz yeter artık yaptırın dedi.Yaza ameliyat düşünürken hidroselimiz kayboldu.Dr muza gösterdik evet geçmiş dedi.(Ama tekrarlayabilirmiş çünkü sıvının geçtii yer toplu iğnenin başı kadar bir yermiş)

Bizim hikayemiz boyle paylaşmak istedim.Geçmiş olsun.


minikprensim

Bizde de 2 yasında birdenbire oluştu aynı durum...@ ayberke 5 yasına kadar beklemiş olmanız herhangi bir risk teşkil etti mı ? Doktor tavsiyesi ile mı beklediniz ..


egebebekk

Cevaplar için teşekkür ederim. Umarım her şey yolunda gider, sıkıntısız atlatırız.


turkuazz

anestezi uzmanıyla zaten ameliyattan önce görüşeceksiniz zorunlu olarak.endişelerinizi dile getirin,bazı hastanelerde bu işlem (çocuğun önceden sakinleştirilmesi) yapılmayabiliyor.Özellikle talep edebilirsiniz , yumuşak bir dille tabi ki :)ayberke

evet bizim çoçukdr muz doğuştan beri aynı,devamlı kontrollerde hep konuştuk.Ama illede acilolunacak bir ameliyat değildi biizmkisi.Aksi taktirde beklemezdik.Ama geçen yaz geçmeseydi, yaptıracaktık.

Bu arada sünnetimizde 2 aylıkken olduk iyikide olmuşuz diyorum çünkü hiç sıkıntı yaşamadık.


osssem

merhabalar ben anestezistim evet küçük bi operasyon ama endişelerinizide çok ö iyi anşıyorum.bebeğinize ameliyata gitmeden önce sedasyon yanı sakınleştırıcı isteyın mutlu mutlu gıtsın.rutınlerınde olmaybılır muhakkak sorun.ameliyat hane soğıuk ama emin olun bebeğinizi sıcak tutacaklardır.hemen sarıp sarmalıyoruz bız onları öpe koklayada uyutuyoruz içiniz rahat olsun.soracağınız baska sorunuz olursa cvplarım şimdiden geçmiş olsun.


arsli

Oğlumda doğuştan hidrosel vardı. Ameliyat gerekliliği için 12. aya kadar bekledik. Nitekim geçmeyince ameliyat kararı aldık. Bu arada biri doktorumuzun tavsiyesi ile iki farklı doktara daha gittik. Doktorumuzun tavsiye ettiği Ümraniye Devlet Hastanesinde görev yapan kişi , kontrole devam ederek 2 yaşa kadar bekleyin dedi. Ona güvendik ve bekledik. Geçtiğimiz hafta USG çekildik ve hidroselin kaybolduğunu gördük. Ameliyat gerekiliği yinelemediği takdirde şu an için kalkmış oldu.

Ameliyat geçirmedik. Bu anlamda sorunuza etkin bir cevap veremedim ama bizim hikayemiz çerçevesinde size başka bir doktora daha gitmenizi önerebilirim. Bunun yanı sıra çok rahat bir operasyon olduğu konusunda pek çok kişiden ve internet üzerinden bilgi edinmiştim. Endişelerinizi anlıyorum. Umarım bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar sıkıntısız geçer ve oğlunuz sağlığına kavuşur.   fistikcik

Merhaba,
Geçmiş olsun, ameliyat sonrası miniğin en kısa sürede neşesine, keyfine kavuşmasını dilerim.
Çok farklı olsa da bizim de bir anestezi ve operasyon tecrübemiz oldu. Kızm 14 aylıktı, gözyaşı kanal tıkanıklığı operasyonu geçirdi. Öncesinde epey endişelenmiştim ama beklediğimden daha kolay oldu sonrası. Sanırım bebekler biz yetişkinlerden çok daha güçlüler, hem daha çabuk iyileşiyorlar, hem de zor durumlara bile adaptasyon yetenekleri bizimkinden çok daha yüksek.

Maalesef ameliyathaneye giremiyorsunuz, kapıda teslim ediyorsunuz çocuğunuzu gelen doktorlara. Kapının önünde beklemek ve ağladığını duymak zor oluyor. Aç karnına ameliyata gelme zorunluluğu da kolay olmuyor bu yaştaki bir bebek için. Ama herşeyin sırrı bebeğinizle konuşmanızda ve olacakları anlatmanızda. Buna birkaç gün önceen başlayın. Ne anlar demeyin, herşeyi anlıyorlar. Bizim süreci biraz daha kolay atlatmamızda (ve özellikle normalde gece emmeye devam ettiği halde o gece uyanmamasında) kesinlikle neler olacağını basit bir dille anlatmamın etkisi var.

Ne diyebilirsiniz ? "Birkaç gün sonra doktor amcayı (ya da teyzeyi) görmeye gideceğiz. Doktor amca sana bakacak "Hoşgeldin bebek" diyecek. Daha rahat etmen, daha iyi olman için bir operasyon yapacak, seni iyileştirecek. Ama bunun için doktor amca gece saat 3'ten sonra memeden süt içmemeni istedi. En son gece 3'te emecek, sonra sabaha kadar uyuyacak benim güzel oğlum. Sabah uyanınca emmeyecek, doktor amca öyle istedi. Hemen arabaya bineceğiz, doktor amcanın yanına gideceğiz. Seni yanına alacak, ben kapıdan sana el sallayacağım. Seni iyileştirecek, sonra ben yanına geleceğim, sonra emeceksin canım" diye anlatabilirsiniz.

Ben de buna benzer bir şekilde anlattım. Tek hatam anestezi işleminden bahsetmek isteyip "uyuyacaksın, uyanacaksın, doktor amca seni iyileştirecek, sonra emebileceksin" demek oldu. Sonrasında bunun bir hata olduğunu uykudan adeta korkmaya başlayınca gördüm. Anestezi ile uykuyu özdeşleştirmişti. Uyursa tekrar benim yanından gideceğimi ve doktorların geleceğini düşünüyordu sanırım. Kısa bir süre böyle bir sorun yaşadık, yine konuştuk ve problem halloldu. Size bu yüzden "uyuyacaksın" gibi bir cümle kurmamanızı öneririm.

Anestezi sonrasında hemen beslenemeyeceğini de hesaba katmak gerekli. Uyanır uyanmaz hemen beslenebilir sanıyordum, en az 2 saat beklemek gerekiyormuş, bu da biraz zor geçen bir süreç olabiliyor.

Her durumda konuşarak, neler yaşayacağını basit şekilde anlatarak eğer bir travma söz konusu olacaksa da bunu en aza indirebilirsiniz. Kızımın bu uyku-anestezi özdeşleştirmesi dışında bir sıkıntısı olmadı. Ama onu ameliyat eden doktoru bir defa gördüğü halde hiç unutmadı. Kontrole çağırıldığımızda doktorun odasına girene kadar gayet keyfi yerindeyken onu görür görmez (daha hiç dokunmadan) çığlığı bastı. Uzun bir süre de gördüğü bütün doktorlara aynı tepkiyi verdi. Ama bu tepkisi bile gördüğü doktora biraz alışınca geçiverdi. Bu yüzden çok endişelenmeyin.

egebebekk

İyi dilekler ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz :))


Cevaplamak için Üye ol