Sizce doğru mu?

egebebekk soruyor: 9

Merhabalar,
internette Baby Einstein'ın öğretici videoları var. Bu videolar klasik müzik eşliğinde şekilleri, sayıları vb. şeyleri öğretiyor. İçinde dikkat çekici çok fazla öğe var. 5 aylık oğlum bu videoları izlemeyi çok seviyor. Koltuğunda oturup ilgiyle bu videoları izliyor. Kimi zaman bazı şeylere gülüyor. Kısaca çok iyi vakit geçiriyor. Fakat eşim ve ben acaba bu videoları oğlumuza izletmekle doğru mu yapıyoruz bilemiyoruz. Oğlumla gün boyu farklı aktiviteler de yapıyoruz. Kitap okuma, fiziksel egzersizler, kelimeleri heceliyoruz. Babası her gün dışarıda gezdiriyor onu. Bu aktivitelerin yanısıra da bu videoları izliyor. Sizce doğru yapıyor muyuz? Bir sakıncası olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


yeniden

Bence süresini uzun tutmayıp kontrolünüzde olduğu sürece zararlı değil faydalı bile.


ozdenin_oykusu

doğru ya da yanlış demek haddime düşmez,o şekilde kimseyi de değerlendirmek istemem açıkcası.çünkü herkesin inandığı doğrular farklıdır.
benim kızım 19 aylık,yorum paylaşayım; Öykü 16 ay civarına kadar kesinlikle tv,video vb hiç birşey izlemedi/izlettirmedim. sonra da tek seferde 10 dakikayı aşmayacak şekilde kısacık izlemesine müsade ettim.


gokalpileseyrialem

zararlı bir yanı olacağını sanmıyorum fakat acaba tv izleme alışkanlığı edindirmiş olur musunuz bende kararsız kaldım. Çünkü bir müddet sonra aynı şeyleri izlemekten sıkılacaktır düye düşünüyorum.


barok

ben de 1,5 yaşına kadar hiç tv izletmedim , evde açılmadı bile , oyun kartları , kitaplar ile o cdlerin içeriğini öğreniyorlar brainy baby cd sinin tüm serisi bende de var güzel gerçekten ama benim fikrimce çok erken daha, ne gerek var ne kadar geç tv ile karşılaşırsa o kadar iyi kanımca , sabiha paktunanın bir kitabında okumuştum çocuklar için tv izlemek o kadar kötü ki izlediği şeyin bebek tv si ile porno olması arasında da hiçbir fark yok yazıyordu.Ben hala tv izlediğinde kötü hissediyorum heleki şu çizgi filmlerdeki subliminal mesajları gördükten sonra , youtubedan bir izleyin momoveannesi

Bizdede dahi bebek cdleri mevcut. Ablam ikizleri için kullanmıştı. 6. ay ve 4 yaş arası kullanılıyormuş. Zeka kapasitesinin gelişimine destek veriyor. Kitapçığında beyin ne kadar uyarı alırsa o ölçüde gelişir diyor. Doğal uyaranlar dışında yapılandırılmış uyaranlarında gelişimde katkısı var.
Şu anda bizde tv seyretmiyoruz. Ama 6. aydan itibaren 15 er dakikalık olan bu cdleri (4 cd- sağ beyin yaratıcılık-solbeyin mantık) düşünüyorum.


babu

Baby einstein'a dvd leri ile zekanin arttigi iddiasinda bulundugu ama aslinda boyle bir fonksiyonu olmadigi icin dava acilmis ve baby einstein'i yapan sirket tazminat odemek zorunda kalmisti.

Zekaya bir katkisi olacagini sanmiyorum. Tv izlemenin konusmayi geciktrdi ve 3 yasina kadar iZlenmemesini soyleyen cok uzman var. Biz 3 yasina beklemedik ama 1.5 yasina kadar hic izlemedi, sonra da cok kisitli. Ama elbette tercih sizin. Sadce fayda saglamak icin izletiyorsaniz bir faydasi olmadigini belrtmek istedim.


Sanemm

Einstein vb... çeşitli icatlarla ünlenmiş zeki beyinler tv seyrederek büyümemişler:). Eğitici cd ya da tv programlarıyla bebeklerin beyinlerinin erken uyarılması arasında bağlantı kurup, zeka seviyesine olumlu katkıda bulunulduğu inancını savunanlar var ancak unutulmamalı ki beyin ne kadar duru/gereksiz bilgiden uzak/boş ve sakinse o kadar kapasitesi fazladır. Bu nedenle ki bebeklerin dil öğrenimi biz büyüklerden daha geniş çaplıdır çünkü beyinleri boş ve algıya açıktır

Ancak bu demek olmaz ki biz istediğimiz zaman yükleme yapalım .

Nasıl ki bebeğin oturması, yürümesi için zaman geçmesi gerekiyorsa aynı şey zeka gelişimi için de geçerlidir. 

Veliler 5 çok erken diye kampanyalar yaparken, sürünerek, emekleyerek, anlamsız sesler çıkartarak, bize anlamsız gelse de onun için anlamlı hareketler/oyunlar oynayarak zeka gelişimini kendisi geliştiren bebeğe eğitim cd'si yada tv izletmek oldukça ironik :) Zamana bırakın ancak yanında doğru olanı yaparak rol model olmayı da unutmayın.


CokBilmis

Baby Einstein'a ben de bayılıyorum (kendim izliyorum) :) KIzım şu anda 3 yaşına yaklaşıyor ve ancak anlayabiliyor izlediklerini.

Siz "şekiller", "sayılar" filan diyorsunuz ama bebeğiniz için bu "kavram"lar hiçbir şey ifade etmiyor. Ayrıca biraz daha bilinçlenince izlediklerinden huzursuz olmaya bile başlayacaktır.

Şöyle bi deneme yapın: Bebeğinize arkanızı dönün ama size dokunmasına izin verin. "Orada" olduğunuz halde, sadece arkanız dönük olduğu halde bebeğiniz sizin gittiğinizi sanacaktır. Ya da cö-ö oyunu oynarken sadece yüzünüzü kapatın, tüm vücudunuz görünür olduğu halde bebeğiniz sizin gittiğinizi düşünüyor, değil mİ?

Dolayısıyla bebeğiniz henüz parçanın bulunduğu yerde, bütünün de olduğunu kavrayamıyor. Dolayısıyla diyelim televizyonda bir insan yüzü gördü. O yüz bebeğiniz için bedeni olmayan bir kafadır sadece ve dolayısıyla korkuya kapılacaktır. Anlatabiliyor muyum bilemedim gerçi, zorlandım bayağı anlatmaya çalışırken :)


egebebekk

Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz :))


Cevaplamak için Üye ol