İyi bir kreş ve anaokulu nasıl olmalı

mavim17 soruyor: 2

Kızımı bu sene 4-5 yaş grubunda bir kreşe verdim sırf sosyalleşe bilmesi adına oturduğumuz yerde çok fazla yaşıtı yoktu ama çokta memnun değilim kreşten :( şuan sayıları 100ün üzerinde tanıyorlar toplama çıkarma yapıyorlar kreş eğitim derdinde bence o yaş grubu çocuklar oyun oynamalılar öğrendiklerinide oyun eşliğinde yapıyorlar ama o yaştaki çocukların daha çok oyuna oyun kurmaya ihtiyacı var diye düşünüyorum.Yaptıkları faliyetler hep kalıp şeklinde. Bir gün gerçekçi resim yapmam lazım anne dedi ve her resim yaptığında soruyordu gerçekçi yapmışmıyım diye o yaştaki çocuk hayal eder istediği gibi çizer ve boyar. seneye aynı kurumda devam etmelimiyiz yada göndereceğim anaokulunda nasıl kriterler aramalıyım.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


mutluannelif

Sizin kreş belli ki çok hırslı. Çocukları da basamak olarak görüyor. Toplama çıkarmaya filan ne gerek var ? Gerçekçi resim de iyiymiş.

Benim kreşte aradığım kriterler büyük ve yeşil bir bahçeye sahip olmasıydı, mümkünse ağaçlı çiçekli filan. Eve yakın olması önemliydi. Mümkünse 2 ya da 3 katlı, müstakil bir binada olması önemliydi. Öğretmenin lisans mezunu olması önemliydi. Ödev vermemesi önemliydi. Ve tabii güvenlik ilk baktığım özelliklerdendi.

Kreşimizin kocaman bol meyve ağaçlı bir bahçesi vardı, eksi derecelerde bile bahçeye çıktıklarını bilirim. Yaz-kış bahçe kullanan bir yerdi. Evimize çok yakındı, güzel havalarda yürüyerek gidip geliyorduk. Evet, müstakil bir bina idi. Merdiveni az, düz ayak sayılabilen bir mekan. Öğretmenimiz de ülkenin en iyi okullarından mezun olmuş birisiydi. Ancak bu konu tartışılabilir. Çocukların kalbine pek girdiğini söyleyemem öğretmen için, çok mesafeliydi belki sınıfta bilemiyorum. Eksik bir şeyler vardı. Lise mezunu olup, geniş bir vizyona sahip deneyimli bir öğretmen de bize iyi gelirdi belki tam bilemiyorum.  Ödev konusunda sözlerinde durmadılar ancak konuşunca sanırım hatalarını anladılar ve ödev gibi görünmeyen kitap okuma, mevsim meyvelerini toplama gibi daha doğala yakın beklentileri vardı. Hiç bir gün gözüm arkada kalmadı kızım ordayken. En önemlisi de buydu sanırım.

Kızım kreşe gitmişti ancak kreş deneyimimizden sonra anladım ki bir ön okul kızımın ihtiyaçlarına daha çok hitap ederdi. Çocuğunuzun ihtiyacına göre bir yer aramak da önemli. Kızım gün geldi ayları saymaktan sıkıldım dedi, resim yeteneği geriledi vs.


iflah_olmaz

merhaba.benim oğlumda yaklasik 1 yilini doldurdu kresinde.oncelikle aradigim ozellikler heran iletisime gecebilecegim sicakkanli samimi sevimli bir ögretmendi.tek katli bir kres bizimkisi..genis ferah siniflari var...ödevin olmamasi cok cok onemli.oglumun sevmesi aglamadan keyifle gitmesi benim icin yeterli.kisaca beklentilerim bu yaş grubu icin sevgi dolu bir ogretmen guvenlige temizlige onem veren bir okuldy.acikcasi bol bol oyun dans muzik ufak yarismalar oldu bu sene.benim beklentimi buyuk oranda karsiladi yani.Cevaplamak için Üye ol