Arkadaşlar, bebeklerinize ya ada çocuklarınıza hangi zamanlarda, nasıl, ne şekilde kitap okuyorsunuz?


fairy41 soruyor: 10

Arkadaşlar, bebeklerinize ya ada çocuklarınıza hangi zamanlarda, nasıl, ne şekilde kitap okuyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ipekkusgoz

Biz hala düzenli bir okuma rutini oluşturamadık.Ama çok küçük aylardan beri kitaplarla haşır neşir.seviyor kitapları.kendi çevirir bakar ama dediğim gibi okumaya kalktım mı sıkılıyor kalkıyor yanımdan. Babasına okutturduğumda da aynı davranıyor. belki daha erken diye düşünüp üzerine gitmiyorum ama deniyorum sık sık.


duygununruzgari

cevresini algilamaya basladigindan beri mutlaka elinin altinda kitap ya da türevi seyler bulundu.cok yirtti bazen sayfalarin hisirtisiyla eglendi zaman zaman da resimlerini inceledi. baslarda bizim okuma girisimlerimiz sonucsuz kaliyordu ama son 4-5 aydir artik gunde 2-3 sefer kendisi okumamizi talep ediyor. yasina uygunlugundan ziyade ceviri,hikaye vb ye bakiyorum.mesela kasabanin en sik devi sürekli elimizdedir. 


eab

masal kitabı almadım ama resimli kitapları var ben uydurarak anlatıyorum.Günün herangi bir saati olabiliyor.Özellikle huysuz vakitlerde sakinleşmesini sağlıyor.Hayvan resimleri olan kitaplar çok ilgisini çekiyor.Benim okumadığım zamnlarda da sayfaları çeviriyor ,resimlere bakıyor...


ozdenin_oykusu

kızımın istediği zamaneğer ilgisinin açık olmadığı bir zaman olursa zaten dinlemez


daco

Sırasıyla kumaş kitaplar, dokun-hisset tarzı kitaplar, ses çıkartan kitaplar, sayfaları kalın kitaplar derken 2,5 yaşına doğru ince basit anlatımlı, ciltsiz kitaplar okuduk ve okuyoruz.


Genelde (hatta çoğunlukla) onun istediği kitapları almıştık yani kitapçıda hakikaten yere,koltuğa oturup kitapları karıştırarak 1 saat geçirirdik. En sonunda istediğini alırdı veya onun en çok ilgisini çekeni alırdım.

Az resimli, basit çizimli, bakarken dikkatini fazla dağıtmayacak olan, hikayesi de onun anlayabileceği ölçüde yalın (veya onun o dönemdeki ilgi alanlarına göre, dikkatini kitaba yöneltmek adına, hoşuna giden konuları kullanarak uyduruyordum) kitapları alabilirsiniz. Zaten çok fazla beklenti içinde olmamak gerekiyor konsantrasyon konusunda zira 1,5 -2 yaş gibi  yaklaşık 10-15 sayfalık hikayeyi dinleyebilecek dikkate ancak sahip olmuştu. Daha yeni yeni sonuna kadar okuyabiliyoruz.   

Birde oyun grubunda gözlemlediğim (o zamanlar kızım 1,5 yaşındaydı), eğer önlerinde yiyebilecekleri bir şey varsa, kitaba daha uzun süreli dikkatlerini veriyorlardı, belki bu şekilde ara ara kitaba bakmasalar bile dinlemelerini sağlayabilirsiniz.  Hatta bu alışkanlık hala devam ediyor kızımda, ara öğün saatlerinde aklına genelde kitap gelir.

Çocuklar taklit etmeyi çok sevdiklerinden, evde onların okurken gördüğü ebeveyn, kardeş varsa, ilgileri daha fazla oluyor. Mesela ben genelde kızım uyuduktan sonra kitabımı okuyabiliyorum ve kızım ağırlıklı olarak eşimin kitap okuduğunu görüyor evde. Eşim iş gezisindeyken genellikle kızımın ilgisinde de azalma oluyor.

Birde benim şahsi düşüncem, her şeye olduğu gibi kitaplara  ilgisi dönem dönem azalıp/artıyor bebek/çocukların. Yani eğer ilgisi yoksa hiç olmayacak anlamına gelmiyor veya varsa hep var olacak anlamına da gelmiyor. Açıkçası bebeğin/çocuğun kitaba olan ilgisi upuzun hayatı içinde hakikaten bu yaşlarda gerçekten önemli/gerekli mi, varsın şimdi ilgilenmesin ne olur ki diye düşünüyorum. İlgisi olsun diye üstelememek, teşvik edip seçimi ona bırakmak bana daha doğru geliyor. 

fistikcik

Kitaplarla kimi zaman tek başına, kimi zaman bizimle birlikte çok vakit geçiriyor. Ama kitapları bildiğiniz anlamda "okumuyoruz". Daha çok "anlatıyoruz" demek daha uygun olur. Bu yaştaki çocukların bir metin okumasına dikkat etmeleri çok zor. Ama resimleri göstererek, ona sorular sorarak, hikayeyi teatral bir şekle büründürerek, gerekiyorsa hayvan seslerini ekleyerek anlatmak daha çok ilgilerini çekiyor.


lacivert0

saatimiz, rutinimiz yok. her an her dakika okuyabiliyoruz. çok uzun zaman geçiriyıoruz kitaplarla. ben veya babaları 1-2 kere okuduktan sonra "şimdi sıra bende" deyip kitabı alıp bi köşede bzdn duyduklarını tekrarlıyorlar.

ilk kitaplarındna biri nohut oda bakla sofa ydı. daha küçücük bebekken onu okuduğumuzda susup dinliyorlardı.

 

sonra kitapları kendileri tutmaya başlayınca 2 satır bile uzun geliyordu. bizde resimlere bakıp kendi cümlelerimizle anlatıyorduk. şimdi baştan sona okuyoruz kitapları.


neretva

Biz okuyoruz. Uykudan önce okumuyorum. Çünkü karanlıkta oturuyoruz, o günü nasıl geçirdiğini masal gibi anlatıyorum. Kıtabı gün içinde ya ben teklif ederim ya da kendisi getirir canı sıkılınca. Kitapları salonda küyüphanenin en alt rafında duruyor, erişebiliyor. 5-6 aylıkken kumaş ve naylon kitapla başladık. 10 aylıktan beri normal kitapları var. Kucağıma oturturum, okurum. Her sayfada resimlere gereken açıklamaları yaparım, sesimi değiştiririm, bazı yerde ona sorarım. Sıkılırsa bitti deyip kapatıyor kitabı, ısrar etmiyorum. İlk başlarda yırtma ya da buruşturma girişimi oldu ama çok uyardık artık yapmıyor. Aldığımız kitaplar da illaki yaşına göre değil. Tübitak kitapları güzel, Tombik ayı, Küçük VakVak vs. Sadece resimlerine baktığı kitaplar da var: taşıtlar, uçaklar, kepçeler vs. Bazı çocukların byük motor gelişimleri ileridedir, onları uzun süre oturtamazsınız, hareket isterler. Bazı çocukların da dil gelişimleri iyidir, onlar da kitap dinlemeyi severler. Hareketli kitaplar, bol resimli kitaplar birinci gruba daha uygun. Yani kısacası bir şekilde kitaplar elinin altında olsun, onlarla temas etsin yeter, zaten o alır bakar veya size getirir. Bir de sizi okurken görmesi önemli. Yani o oynarken siz de kendi kitabınızı okuyun.TATLI_CADI

en sevdiği 'oyuncakları' kitapları bizimkinin.resimler üzerine doğaçlama hikayeler uyduruyoruz.onun dışında düz yazı halindeki masallarla pek ilgilenmiyor


fattololo

Aaa daco bizim lolo da tam tersi cok detayli ve karisik cizimli kitaplari sever, misal cadi vininin delisdir. Kitabi okumam ben, her ne kadar sesimi dogru kullanmaya calissam da ben uydurmayinca cok ilgi cekici heyecanli olmuyor, ben resimlerden kisa ozet anlatiyorum (dum) simdi simdi arada okumaya basladim, ben 1 kitaptan fazla okumuyorum. Kitabi biraz ona da anlattiriyorum. Orada cadinin corabinin delik olmasindan tutunda, orumcekti, havadaki kustu hepsinin hakinda konusuyoruz. 1 kitap bana yetiyor, o her gece israrla 1 daha desede kabul etmiyorum, yoruluyorum cunku. Bizimki kitaptaki her detaya 1 araba konustugu, sasirdigi icin...

Yatmadan once mutlaka okuyoruz, okumadan yatmiyor ama gun icinde isterse kendi kendine cadiya bakiyor.Cevaplamak için Üye ol