gece uykularımız bozuldu :(

BASKAR soruyor: 7

arkadaşlar son 2 haftadır özelliklede son 4-5 gündür kızım geceleri saat başı uyanıyor ve sadece emerek sakinleşip tekrar uyuyabiliyor, uyurken de sürekli kıpırdanıyor ben de onu takip etmekten uyuyamıyorum ne yapmalı bilmiyorum yorumlarınızı bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

4-5 ay grubunun klasik sorusudur bu: Uyku düzensizliği.

4. ayından sonra bilinçlenmeye başlıyor bebekler. Artık kendi kendine uykuya dalma becerisi geliştirmeye ihtiyacı var. Emzirmek (ve sallamak) dışında bir yöntemle uykuya döndürmeyi başarabilirseniz, bu yeni sisteme alışacaktır ve uykusu da düzene girecektir.

Ama mucize beklemeyin :) En az 1-2 ay uğraşmanız gerekiyor kendi kendine uyuma becerisi edinebilmesi için. Ama sonra bir 4-5 ay rahat edeceksiniz umarım.


atb

off, aynı sorun bizde de var. dördüncü gecedir, saat 3,5-4 arası uyanıyor, hem de cin gibi.. iki saat sonra uyuyor. bu arada kaka yapıyor. tabii temizlerken uykusu iyice açılıyor.
hiç böyle olmazdı :(
biz yatağa alıştırdık hafif sallayıp pışpışlayıp koyuyoruz. çok sıkışırsam saç kurutma makinası açıyorum. artık o da eskisi kadar etkili değil ama. malesef emzirince bile uyumuyor benimki uykusunu aldığını sanıp gülmeye başlıyor. ağlamıyorsa kendi haline bırakıyorum, oynamıyorum, gülmüyorum, esneyince sallıyorum, gece ışıkları iyice kısıyoruz biz, bu esnada açmıyorum... uyku bastırınca uyuyor.
bu arada ayakta sallamaya alıştırmamıştık, şimdi hiç kabul etmiyor.
doktorumuz bu döneme bebeklerin ergenlik dönemi adını takmış :)))


BASKAR

kendi kendine uyuması için mücadele ediyorum ama çok ağlıyor sonunda ve işe başlamama çok az kaldı. eğer emzirmezsem uyanıp uzun süre uyumuyor oyun oynamak istiyor gündüzleri de hiç uzun uyumuyor zaten...,CokBilmis

Sen işe başlayınca gündüz uykuları düzene girer :) Naz yapacakları kişiyi çok iyi biliyorlar. Kafana takma hiç.

Akşam uykularında ise nasıl uyutacağına sne karar ver. Eğer işe geri döneceksen akşam emzirerek uyutmak psikolojik olarak ikinizi de rahatlatabilir. Ama uykusuzluk konusunda hassas bir insansan, saatler sürese bile kendi kendine uyumayı öğretmeni tavsiye ederim.


BASKAR

UMARIM, ÖZELLİKLE DE BAKICIYA BIRAKACAĞIM İÇİN DÜZENLİ OLSUN İSTERDİM AMA YAŞAYARAK GÖRECEĞİZ...


monchichi

İki hafta önce benim bebeğim de eskisinden çok daha sık uyanmaya ve emmek istemeye başladı. Farklı farklı saatlerde uyandığı için, besin ihtiyacının arttığını düşünüp gündüz emme sıklığını 4 saatten tekrar 3 saate çektim bir kaç günlüğüne. Gerekli kaloriyi gündüz alınca geceler yine düzene döndü. Bir deneyin isterseniz, belki benzer bir şeydir sizinki de.


BASKAR

olabilir evet, biz ek gıdaya geştik ben de ek gıda öğünlerinin miktarını arttırmaya çalışıyorum ve aralarda daha çok meyve yedirmeye... denemeye değer... tşk.Cevaplamak için Üye ol