uzun araba yolculuğu,önerileriniz neler olacak?

senayc soruyor: 3

Haziran da 700km lik bir araba yolculuğu planlıyoruz. Daha önce hiç bu kadar uzun bir yolculuğa çıkmamıştık. Araba da vakit geçirmek için önerilerinizi bekliyorum.
Kaç saatte mola vermeli?
Çiş eğitimimiz tamamlanmadı,arabada bez mi bağlamalı?
gece o uyurken sabaha karşı yola çıksak?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


esraozlem

Biz geçen yaz, Ada 13 aylıkken ve henüz yürümüyorken benzer bir yolculuk yapmıştık. (İstanbul-Aydın) Yaş itibari ile önceliklerimiz farklıydı ancak benzer deneyimlerimizin faydası olabilir.

Gündüz yolculuğu yaptık. Fazla mola vereceğimiz için gündüz olmasını tercih ettik. Ayrıca gece uzunyolda kamyon/tır keşmekeşi yaşamak istemedik.

Ortalama 2 saatte bir mola verdik. Uzun uyuduklarında 3 saat kesintisiz devam ettiğimiz de oldu. Ada genelde yolculuk boyunca uyudu. Uyumadığı zamanlarda da 2 saat dayanabildi maksimum.  Bize de iyi geldi. 10-15 dakika bile olsa hava almak, ayakları açmak modunu değiştiriyor insanın. Yürüyen büyük bir çocukla kesin gerekir diye düşünüyorum. Molaları genelde ara öğün/yemek zamanlarına uydurmaya çalıştık. Bu yüzden yola kahvaltıdan hemen sonra toparlanıp çıkmıştık.

Bol bol müzik cd'si, mp3 player'da aklınıza gelebilecek her türlü müzik şeklinde bir hazırlık yaptık. Vur patlasın çal oynasın sürekli şarkı türkü söylemiştik.

Yanımıza bol bol kitap/dergi/oyuncak vs aldık. Bir de tanıdığı bildiği oyuncak/kitaplarının yanında süpriz bir kaç tane hazırladık. En sıkıldığı ve zıvanadan çıktığı ve durmamızın mümkün olmadığı zamanlarda bunları ortaya çıkarıp dikkatini dağıtmayı başarabildik. Yaşı daha büyük olsa da sizde de işe yarar diye düşünüyorum.

Bez bağladığımız için tuvalet sorunumuz olmadı, ancak bez bağlamak istemiyorsanız, portable lazımlıklardan alabilirsiniz.

Ada küçük olduğu ve tv izletmediğimiz için biz yapmamıştık ama portable dvd player ile bu şekilde uzun yolculuğa çıkan arkadaşlarım olmuştu. Eğer izletiyorsanız işe yarayacaktır diye düşünüyorum, kısa sürelerle çizgi film izletilebilir.


eylemyigit

Selamlar senayc:))

Ben de esraozlem gibi gündüz yolculuktan yanayım.Üstelik oğlun artık 2,5 yaşında olduğu için etrafı seyrederek baya bi oyalanacaktır.Eğer araba koltuğu , öndeki yolcu koltuğunun arkasındaysa ve yolcu ,oğlanın yanında seyahet edecekse ön koltuğun başlığını çıkarıp yolu izlemesini sağlayabilirsiniz.(Bizim şu an öyle mesela) Bir de normalden çok daha uzun süre uyuyacaktır arabada.Zaten yemek yemek için ve hava almak için aralarda da duracaksınız.rahat atlatırsınız gibi geliyor bana.

Biz de haziran'da Antalya ,Fethiye yapıcaz ve ben bu sefer Yiğit'le daha rahat edeceğiz diye düşünüyorum.Bakalım.İyi yolculuklar. 


senayc

başak,smyk ye bu hafta sonu gitmiştik,top havuzundan yiğit i çıkartıp hiç bir şeye bakamadım. Demek bir ziyaret daha gerekecek. bu ürün süpermiş cidden.
eylem, yiğit in koltuğu için ön koltuğun başlığını uzun süre önce çıkarmıştık.
esraözlem öneriler için çok teşekkürler,aldığım caillou kitaplarını araba yolculuğuna ssaklayım ben o zaman.
biz de çöp arabası,kamyon,tır delisiyiz. onları saymayı deneriz. portatif dvd player ımız eksikti:)(eşim elektronik şeylere pek meraklıdır) hemen söyleyim:)Cevaplamak için Üye ol