yastık konusu

rabbit soruyor: 6

merhaba, cocuklarınız uyurken yastık kullanıyormu, biz kullanmıyorduk ancak dün gittiğim anne-cocuk fuarında cok kafam karıstı, yastıksız uyumanın boyun açısından cok zararı oldugu soylendı. Bu konuda bilgisi olan varmı.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


zehracihan

Bununla ilgili bir bilgim yok ama benim oğlumda yastık kullanmıyor yüzükoyun yatmayı seviyor.Yastığa yatırdım mı direk fırlatıp atıyor.Doğduğundan beri hiç kullanmadı inşallah bir zararı yoktur.


zeyneb

Benim bildiğim kadarıyla yastık iki yaşından itibaren önerilen bir şey. Biz henüz kullanmıyoruz ama benim kızım yastıkla yatmak ihtiyacını artık hissediyoruz. Birlikte uyurken benim yastığıma kafasını koymaya çalışıyor mesela:=)

Yüksek yastıkla uyumanın çovuğun boynuna ve omurgasına zarar var. Yetişkinler için de geçerli bu. Alçak bir yastıkla uyumak tavsiye edilir hep.


Damla

Yastıklardan sakınmakla ilgili pekçok şey okudum ama kullanılmazsa zararlı olduğuna dair ilk kez duyuyorum. Yine de şöyle bir hızlıca araştırayım dedim:

http://www.babycenter.com/404_when-can-my-child-sleep-with-a-pillow_7533.bc

Özeti (pediyatrik uyku uzmanı çocuğum için yastık kullanmalı mıyım, evetse ne zaman sorusunu
yanıtlamış):

"Genelde uyku setleri ile birlikte satılmakla birlikte, 2 yaş altında boğulma tehlikesi yarattığı için yastık kullanılmamalıdır.

Aslında daha büyük çocukların da yastığa ihtiyacı yoktur. Yetişkinler onların yastıksız rahatsız olduklarını düşünürler ama aslında öyle değildir.

Çocuğu yastıkla tanıştırmak için genç yatağına geçmesini bekleyin. İlle de beşikte yastık kullanacaksanız küçük bir şey seçin ve yumuşak içine gömülünen kuş tüyü yastıklardan kullanmayın."

demiş.

Bana biraz ticari geldi ama isterseniz yine de doktorunuza sorun.


nesrinmy

Yiğit ince ve yün bir yastık kullanmaya 2 ay önce tam 13 aylık başladı, aslında bizim yastık ile tanışmamız ihtiyaçtan oldu, çünkü uyuyabilmek için sürekli kafasını yatağın kenarına sıkıştırıyor ya da yanağına bir şeyler dayamaya çalışıyordu. Yastık onun bu ihtiyaçlarına çözüm oldu. Yüksek olmadığı için çok rahat ediyor ve benimde okuduğum kaynaklar çok ince bir yastığın 1 yaş sonrası kullanılabileceğini soyluyor ama mecbur tutmuyor, yani kullanmamanın bir zararı yok. Benim kanım bebekler ihtiyacı olanı zaten bize bir şekilde anlatıyor. yastık gerekli olduğunda sizde bunu fark edeceksiniz zaten.rabbit

tüm cevaplar için çok teşekkür ederim doktorumuza da sordum herhangi bir sakıncası yok dedi insanlar ürünlerini satmak için annelerin içine kurt düşürmeyi çok iyi beceriyorlar :((


bora

BORA 1 YAŞINDA BAŞLADI YASTIK KULLANMAYACevaplamak için Üye ol