sütümü nasıl çoğaltcam şaşırdım:(

semaysenur soruyor: 10

şuan sütüm için ısırgan otu rezene çayı içiyorum ayrıca incir suyu içiyoruym ama nasıl oluyosa yinede sütüm sanki yine az ğöğüslerimde sadece uykudan uyandığımda dolgunluk hissediyorum :(gün içerisinde ğöğüslerim hiç dolgun deil 2 aydır sütümü çoğaltmaya çalışıyorum ya....ibrahim saraçoğlunun sitesinde işte incir kürünü bi hafta sonraki hafta dereotu yapın diyo yani her hafta kür değiştirmek gerekmiş ..siz neleri bi arada tükettiniz..acaba hepsini bi arada içtiğim içinmi etkisini göstermiyo .. bide bişi daha sorcam memeede uyuya kalıyo yatağına yatırdığımda uyanıyo sizce doymadığı içinmi uyuyamıyo?????birde tahin helvasının sütüne yarayan varmı ..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CokBilmis

Bebeğinizin kilo alımı yeterliyse, yeterli miktarda sütünüz vardır.

Sütü arttırmanın en iyi yöntemi bol bol emzirmektir.


Ezgi_MertBora

Bol bol su icin en az 3 litre ve sik sik emzirin . Ben tecrube etmedim ama bulgur da artiruyor diyorlar . Ama en onemlisi su ve bebegin emmmesi bol bol.


burcuveduru

buradaki arkadaşlar hep sık sık emzirin dediklerinde bana da çok inandırıcı gelmemişti; hep sütümün az olduğunu düşünüyordum. göğüslerim hiç şiş olmamıştı (hala da değiller). şöyle diyim insanlar neden göğüs pedi kullanmak zorunda kalıyorlar hiç anlamıyorum :) ama kızımın kilo alımı hep üst sınırda maşallah. kısaca sütün yeterli olması demek göğüslerin sütle dolup taşması demek değilmiş; onu anladım artık.


Sanemm

Göğüslerdeki sertlik süt miktarını belirlemiyor, göğsünüz yumuşak olsa da sütünüz oluyor zira zamanla vucut sütü göğüste bekletmek yerine, uyaran almasıyla birlikte indiriyor bu nedenle göğüsünüz sert/şiş olmayabilir ama sütünüzün miktarı yerindedir.

Helvanın da gaz yaptığını duydum ama tecrübe etmedim. Sütünüzün olduğuna inanırsanız sütünüz olur.

Bebeğiniz memede uyuduğu için, memeden ayrılınca uyanabilir. Aynı durum emziği ağzından düştüğünde de geçerlidir. Yani doymadığı için uyanmıyor merak etmeyin.


fistikcik

Sütünüzün yetmediğini nereden çıkardınız ?
Bebeğiniz bir ayda ne kadar kilo aldı, boyu ne kadar uzadı, baş çevresi ne kadar arttı ?
Tek ölçünüz bu olmalı. (Bir de gün içinde ıslattığı / kirlettiği bez sayısı).
Yoksa göğüslerinizin şiş olması vs bir anlam ifade etmez.
Aynı şekilde bebeğinizin sürekli memede olmak istemesi, 5 dakika önce emzirmiş olsanız bile yine emmek istemesi, memede uyuyup yatağına yatırınca uyanması da doymadığını göstermez.
Yenidoğanların normal davranışlarıdır bunlar. Kitaplarda yazan 3 saatte bir emip 2 saat uyuyan bebekler çok azınlıktadır.
Kızım sürekli -ama gerçekten sürekli !- emmek isterdi. Ve uyuduktan 5 dakika sonra da uyanırdı. İlk aylar bu yüzden benim için çok yorucuydu. Ama sütümün yetmediği anlamına gelmiyordu bu durum. Çünkü ilk ay 1200, sonraki 5 ay boyunca da ayda yaklaşık 1000 gr aldı.
Siz tüm endişelerinizi unutun ve bebeğinizi sık sık emzirin. 5 dakika önce emmiş olsa bile yine emzirin. Sütü arttırmanın tek yolu budur. Humana Still Tea de içebilirsiniz, iyi gelir. Ama sütü arttırmanın en etkili yolu sık sık emzirmektir.guneyda

GNC bira mayası tabletini tavsiye ederim, eczaneden almıştım, ben kullandım ve çok işime yaradı..günde 6 tane ile başladım bazı günler artırdım...


ozlemada7

Su icin bolca ve yetmedigini dusunmeyin,bi kavanoz balin icine corekotu ve susak karistirip arada kasiklayin,ustunede su icin bolca


ozgu_naz

ben hala kızımı emziriyorum ve sadece anne sütüyle 6.ayında 10 kiloydu.ama göğüslerimden bir kez bile süt akmadı ve çok uzun süre emzrmezsem şişkinlik acı hissettim.yani bunlar sütün varlığına yokluğuna işaret değildir.büyümesinin çok hızlı olduğu bir dönemde bebeğiniz ve sürekli emmek isteyecektir.7 saat hiç memeden ayrılmadığı oluyordu kızımın bu zamanlarda.kilo alımı yerindeyse herşey yolundadır.bol bol su için ve boooolll bol emzirin:)başka türlü süt artmaz.diğerleri kilo yapıyor okadarpraticus

2300 gr doğan oğlumun hiç saat aralığı koymadan her istediğinde emzirdim hala da öyle.Bol bol emzirmek ve sıvı tüketmek eniyi çözüm.Oğlum prematüre doğdu 6.5 ay sadece anne sütüyle beslendi.kilosuda gayet iyi.Bebeğinizin kilosu iyiyse endişelenmeyin pozitif düşünce bal pekmezden daha etkili emin olun.her emzirmeden sonra su için.Buarada benimde göğüslerimden sütler fışkırmadı :)


gokalpileseyrialem

Mayalı malt içeceklerini tavsiye ederim. Eczane ve bebek mağazalrında satılanlar oldukça pahalı ben fayrouzla 2 sene bebeğimi emzirme şansına eriştim. Ayrıca gazoz şeklinde olanlar keyifli gelmazse sıcak kahve tarzında olanlar çıkmış.
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimle yazdığım bir blogum var. İlgili linki ekliyorum.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/anne-sutunu-arttran-yiyecek-ve.htmlCevaplamak için Üye ol