Çocuğumun kendi kendine oynaması için neler yapabilirim?

Neslihan soruyor: 4

Kardeşimin 3,5 yaşında kızı var. Arada buluşup çocuklarımızın beraber vakit geçirmesini istiyoruz. Ama belki de yaş farkı ya da çocuklarımızın kendi kendine oyun oynayan çocuklar olmamamları yüzünden bu konuda pek başarılı olamıyoruz. Yaş farkı ne olursa olsun çocukların birbirleriyle oynamaları için biz büyükler neler yapabiliriz? Bu konuda bana fikir verebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


EmineKartal

Ben de etrafımda bu sorunu yaşayan çocuklar görüyorum. Kızım 8,5 aylık, ara ara kendi kendine oyun oynayabilse de, bir süredir ayrılık kaygısı dolayısıyla kucağımdan inmediği zamanlar yaşıyoruz. İleride ben de aynı problemle karşılaşmamak için neler yapabilirim merak ediyorum.  


NEHIRCIK

3,5 yaşındaki bir çocuğun kendinden küçük çocuklarla oyun oynaması zor genelde kendinden büyük çocuklara özeniyorlar ama senin ufaklık biraz daha büyüyüp oyuna daha çok katılmaya başlayınca bu sorunlar bitiyor.....parkta tamamen özgürler bence orda belki oynamayı başarabilirler....


Aylinkaranfil

Bizde de aynı problem vardı ancak ne zaman 4 yaşına girdi o zaman arkadaşlarıyla uzunca oyunlar oynamaya başladı. Hatta kreşin iyi yönde de etkisi oldu. Paylaşmayı, sıra beklemeyi, beraber oyun oynmayı öğrendi.

Bizim asıl sorunuzum hiçbir zaman kendi kendine oyun oynamaması...


EsraEA

Üçüzler sürekli birarada oldukları halde birlikte oynamaya bir iki aydır başladılar. Üçüzlerden bir tanesi çok güzel oyun kuruyor, diğerleri bazen ayak uyduramıyor :) Ama gene de aydan aya beraber oynayabilmelerinin arttığını görebiliyoruz.
Hangi kitaptaydı tam hatırlamıyorum. Çocuk beden dilindeydi galiba. Çocukların ritimlerini yakalayayıp birlikte oynayabilmeleri için resim çizmeyi öneriyordu. Belki siz de resim çizmeleri için ortam sağlayarak başlayabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol