nası davranmalı

yesimk soruyor: 4

kısaca özetlemeye çalışayım. sabahtan akşama yok 24 saat diyelim evde 3 çocukla beraberim.

yükümü hafifletebileceğini düşündüğüm tek şey artık kızımın bir takım ihtiyaçlarını kendisinin yapabilmesi hem böylece ben başka birşeyle uğraşırken onu bekletmemiş olacağım.

aşırı korumacı bir ailenin kızı olmak bende ters tepti zaten çocuklarımı hiç hazırcılığa alıştırmıyor ailemin tam tersi davranıyorum

Sorun şu ki kızımda beklediğim davranış önce öğretiyorum uyguluoyrum gösteriyorum defalarca kendisnin bunu yapabileceğini ifade ediyorum.(tuvalete kendisi gitmek, kıyafetlerini giyip çıkarmak, ayakkabılarını çoraplarını giyip çıkarmak gibi)ama o ısrarla yapamadığını söylüyor yapsa da zorla, nazla niyazla, binbir dil dökmemle,ağlayarak yapıyor. ben de sözümün arkasında durmak için bana güvenmemesi için gidip yardım etmiyorum. isteyince bal gibi yapıyor o ayrı.

mesela odaların kapısın açmakta zorlanmaz ama tuvalete gideceği zaman açamıyorum der ağlar. sizce nasıl davranmalıyım?

bir de çişini çok tutuyor kıvırıyor annecim çiş gelmiş hadi gidip yapalım diyorum yok yok diye bağırıyor çok sıkışınca ağlamaya başlıyor o zaman ben de sana yardım etmicem git kendin yap diyorum. ağlayarak yine de zorla yapıyor.

önerilerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nilinmasali

tek cocukla nasıl bi faydam dokunur bilemiyorum,ama yapamıyorum dediği şeyler,diğer bebeklerininde tek baslarına yapamadıgı seyler,onları giydiriyosun,altlarını değiştiriyosun diye yapmak istemiyor olabilir mi?Hani eve bebek gelince büyük çocuk emzik ister ya buda sanki onun gibi bişey..Onların bebek olduklarını o yüzden kendi işlerini halledemediklerini vurgulayıp mesela '' sen büyüdüğün için tuvaletini kendin yapabiliyosun diye biraz böbürlendirerek,alt değiştirme işine ,bebeklerin giyinmesine vs seylere yardımcı olmasını istesen ?


nazveannesi

Diğer kardeşlerini kıskandığı için senin ona yardım etmeni istiyor, çünkü diğer bebeklerin ihtiyaçlarını sen gideriyorsun. nilsafak'a katılıyorum kardeşleriyle ilgili konularda onuda olayın içine katmanızda fayda var, örneğin kardeşlerinin çoraplarını o giydirebilir vaya patiklerini. Onun yapabileceği şeyleri ondan isteyerek kendisinin büyümüş olduğu hissini anlamasını sağla.


OzlmOnrZynp

Anlattiklarinizdan bana da biraz oyle geldi.Kendince sizinle gecirdigi zamani arttiriyor. sizin bunlari kardesleri icin yaptiginizi goruyor ve onun icin yapmadiginiz icin (normal olarak ) kendisiyle yeterince ilgilenmediginizi dusunuyor bile olabilir.Benim oglum da da benzer bir durum var. beni kucagina al anneler basladi bu ara. ben de kirmiyorum biraz kucak kucaga oluyoruz. opuyorum kokluyorum gidikliyorum . bir sureligine geciyor. sonra yine basliyor. hepsinin kucuk oldugu bu donem epey zor ama gecicek :) 


denizkayla

oglum 3,5 yasinda ve krese gidiyor.ama kendine güven ve kendi kendine hertürlü yetebilmeyi kresteki pedegogumuz cok iyi asilyior cocuklara.okulda inanilmaz bi cocuk herseyini kendisi yapiyor.ekmegini yag sürüyor mesela,tuvalete gidiyor giyinip cikartiyor..


eve girdigi an tamamen bana birakiyor her isi,cok hareketli tez canli bir cocuk ama basindan buyana ben yedireyim ben giydireyim cok seviyor.biz esimle beraber bebek evimize geldikten sonra adalet duygumuzu dahada güclendirip o sekilde yetmeye calisiyoruz.

bazen öyle bir hale getiriyorki oglum beni,hani benden sunu istiyor icten ice..yeter artik diyip bagirip cagirmami sonundada aglamayi istiyor bunu inanin farkediyorum gözlerinde.ama ben nasil sabirla ne isterse yapiyorum..hic oflayip puflamiyorum yani ona belli etmiyorum.

bakiyor her dedigini sükunetle yapiyorum birakiyor beni zorlamayi.okuldan getiririm hala kucagimda cikartirim odasina,inerken yine öyle.ama ben bunlari yaparken hic zorlanmiyorum tek düsündügüm bebekten sonra oglum kendini kötü hissetmesin.

bence kiziniza biraz daha zaman ayirin..mesela baba baksin digerlerine siz onunla boya yapin,gezin disarya cikin.bence kiziniz sizi zorluyarak tepkisini belli etmeye calisiyor.Cevaplamak için Üye ol