Biberon sonrası anne memesini emmeme

birbebekannesi soruyor: 5

Bebeğim yedibuçuk aylık, ilk beş buçuk ay sadece anne sütüyle beslendi. Kilo alımı genelde normaldi; 5.aydaki kilo alımı ise sadece 150 gr'dı. Hemen mama takviyesi ve ek gıda dedi doktor. Mamayı kabul etmedi; daha önce sormuştum anneler zaten...Tüm mamalar, tüm biberon başlıkları ve yedirme şekilleri denendikten sonra kendiliğinden kauçuk başlıklı biberonu aldı ve Hipp mama kullanıyoruz. Bugün 5.gün, gündüzleri kesinliklikle anne sütü almıyor. Bir buçuk ay biberona alıştırmak için çırpındım; biberon vermeye çalışınca ağlayan bir bebekti. Şimdi de emzirmek istediğimde mızıldanır, ağzına kesinlikle almıyor. Doktorumuz 6 aydan sonra biberon alan bebekler anne memesini bırakmaz demişti. 

Bebeğime şimdi sulukla vermeyi düşünüyorum; daha öncesinde denemiştim(biberona alışmadığı dönemde) bir kez almıştı. Şimdi sulukla vermeye çalışsam yine kaş yaparken göz çıkartır mıyım? Bebeğin kararlarına saygı duymak gerektiğini görüyorum; anneler hep daha iyisini istiyor işte bazen böyle ters tepiyor. 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


cerenkrm

bana sorarsanız bir süre mama vermeyin. Acıksın acıkınca meme emecektir diye düşünüyorum. veya 1.level emzik ucu kullanın eğer kullanmıyorsanız. Umarım emmeye başlar. anne sütü mucizesi. 2-3 gün deneyin baktınız olmuyor sağıp verin.


birbebekannesi

3 delikli kullanıyorum, sizin dediğiniz tek delikli olanlardan değil mi? Sütümü sağıyorum ama oldukça azaldı. Umarım düzelir...


selencem

Biberon kolay geldigi icin emmiyor olabilir :(


isimyok

aynı durumu ben de yaşadım  bebeğim 3 aylıkken.ben kaşıkla verdim anne için de çocuk içinde eziyet oluyor bu durum ama olsun biraz düzeldi.bir de kaşıkla deneyin.emzik alıyorsa iş biraz kolaylaşıyor bir kaşık mama hemen arkasından emziği veriyorum.böyle böyle bitiriyoruz mamayı.


cerenkrm

kendinizi sağmayı bırakmayın. yoksa sütünüz azalır. Ne kadar çok sağarsanız veya emzirirseniz o kadar çok süt gelecektir. Ben sağarken buna birebir şahidim. Göğsüm boş olduğu halde sağarken gelirdi süt. hele emzirirken eminim artacaktır. Sakın pes etmeyin. Mamayı bırakmaya çalışın. Her ağladıkça meme vermeye çalışın mama yerine.  İşimiz ne bütün gün yatın televizyonun karşısına alın kucağınıza emzirme kampına girin. sürekli emzirin kucağınızdan hiç bırakmayın. Sadece tuvalete kalkın. eşiniz veya yakınızdaki biri size yemek yapsın, ortalığı temizlemeyin. Uyuyun uyanın emzirin. Mutlaka deneyin bunu. 2-3 gün içerisinde sütünüzün arttığını göreceksiniz. Hormonlar çok değişik bebeğin ağladığını duyan beden süt üretmeye başlıyor.

bu arada evet en küçük delikli biberon emzik ucu alın. tek delik oluyor onlarda. eğer yeni alacaksanız da Dr Brown tavsiye ederim. İnanılmaz bişey. Gaz olayı yarı yarıya azalmıştı. 1. level alın. Emmekte zorlansın. Böylece biberon aldığı gibi sizin de memenizi alacaktır.

bu arada irmik helvası inanılmaz arttırmıştı sütümü. Anne kendini ne kadar mutlu hissederse sütü de o kadar artıyor.

Sevgiler
Ceren Cevaplamak için Üye ol