Yemek yememe problemi ile baş edemiyorum.

laedri88 soruyor: 2

3 yaşında bir kızım var. Ek gıdaya geçtiğimizde her şeyden yiyen bir çocuktu. 20 aylık olduktan sonra çok yemek seçer oldu. Bir iki aydır hiç bir şey yemez oldu. Sabah kahvaltısında akşam yemeğinde her öğünde sadece ekmek ve makarna yemek istiyor. Yediği tek meyve muz. Sadece abur cubur yemek istiyor. Evde kraker, bisküvi, çikolata, dondurma tarzında bir şeyler varsa yemek istiyor. Onun dışında yemek yemesi tam bir kabusa dönüşmüş durumda. Yemek yemeyeceğim diyerek ağzını kapatıyor.

Eskiden yiyip de şimdi yemediği şeyler

Yumurta

Zeytin

Köfte

Patates

Tavuk

Pilavın her çeşidi

Bezelye, fasulye, barbunya gibi yemeklerin her biri

Çorbanın her çeşidi

Domates pırasa karnabahar

Daha önceden bu saydığım yiyecekleri yerdi. Sadece makarna, ekmek ve abur cubur şeylerden yemek istiyor

Ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğuma zarar vermeden bu problemi çözmek istiyorum. Ne yapabilirim. Doktora götürsem bir faydası olur mu? Çocuğuma dengeli ve düzenli yemek yeme alışkanlığını nasıl kazandırabilirim? Ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ayazlali

Çocukların kendini tutma diye bir becerisi yok o yaşta. Siz de ben de aslında her an abur cubur ve tatlı şeyler yemek istiyoruz ama sağlığımızı korumak için kendimizi tutuyoruz ve yemiyoruz.

Benim çözümüm evde kesinlikle abur cubur bulundurmamak, kendim yiyeceksem çocukların uyuduğu bir zamanda yemek, onların bulamayacağı yüksek bir yerde saklamak.

Makarna pilav ekmek bizde çok nadir yapılıyor. Ekmek sadece kahvaltı için çıkar, o da nadiren. Başka zaman istedikleri zaman bu kahvaltı yiyecegidir diyorum. Bunlar olduğu zaman başka hiçbirşey yemiyorlar. O yüzden bunlar olmuyor. Çok fazla sevmedikleri şeyleri aç olunca bir güzel yiyorlar. Ara öğünlerde meyve ve çerezle karınlarını doyurmalarina da izin vermemek gerekiyor, ya da ara öğünde de normal öğün yemeği çıkarmak gerekiyor.

Bir de biraz boş vermek gerekiyor. Evde sadece sağlıklı yemek bulundurun, bugün hiç et yemedi, sebze yemedi diye dert etmeyin. Bence günümüz ortamında çocukları sağlıklı beslemek çok zor, her an dışarıda paketli şeyler görüyorlar ve onlardan istiyorlar, sürekli hayır demek gerekiyor, bu çok yıpratıcı. Ama öğreniyorlar, iyi haber bu :-)

Dediğim gibi, evde sadece sağlıklı yemek bulundurun, gerisini boşverin. Mesela misafirlikte müdahale etmeyin, tatilde ellemeyin, yoksa hayatınız yemek polisliği ile geçer.

Çocuğunuzu avcı toplayıcı yapmadan yüzde yüz sağlıklı besleyemezsiniz. İnsanlar milyonlarca yıl tatlı, bol kalorili şeyleri çok nadiren bulabildiler o yüzden bunları çok sevmeye evrimleşmişler, ama son birkaç bin senedir ortam farklı, her yer bol kalorili bol şekerli şeylerle dolu ve beynimiz hadi ye ye ye diyor :-/ tek çözüm en yakın çevrede bulundurmamak, yani evde. Kolay gelsin, çocuğu sağlıklı beslemek sorunsalı bana kafayı yedirtiyordu, kendi sağlığımı korumak için biraz saldım.


derya275

Genelde 3 yas civarı cocuklarda bi istahsizlasma söz konuşulmuş genel olarak bütün cocuklarda oluyormuş bizde aynı durumda sayılırız çok fazla ipleri salmadan ilerliyoruzbenim kizimda herşeyi yiyordu ama  2.5 yaşından sonra istahsizlik ve yemek seçmeler başladı ara ogun leri kaldırdım ekmek yerini değiştirdim makarna pilav pisiriyorum her gün mecbur babadan dolayı ama yemeği bitmeden vermiyorum ekmek kahvaltıda veriyorum birazda yemeyi övgü yağmuruna tutuyorum bak kızım ne güzel yemek karnımız doymuyor içinde neler var biliyor musun vitaminler var buyuyeceksin falan filan ışte biraz ise yariyor

Abur cubur gün boyu yasak cunki kardeşi var o doktor kontrolünde metabolik bi rahatsızlığı var herşey yasak olduğu için onun yanında izin vermiyorum eğer o uyuduysa büyük uyuyamadiysa o zaman yiyor iyi kötü idare ediyoruzCevaplamak için Üye ol