demir ilacı

haticebaran soruyor: 4

Arkadaşlar Demir ilacı olarak santafer mi daha iyi ferro sanol mu

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sibel1008

ben ferro sanol veriyorum oğluma.. tadını pek sevmedi ama napalım..


meryo

çünkü ferrosanol içinde  demir +2 değerliklidir ve bu da iyi emilim demektir diğer +3 demir olan ilaçların verilmesinin hiç bir faydası yoktur. demir eksikliği bebeklerde büyüme geriliği, iştahsızlık ve özelliklede beyin gelişimininde,zeka üzerinde  olumsuz etkiler yapar bu nedenle demiri özelliklede ferrosanolu vermek ŞART!!!!!!!


sirius06

iyi de bizim doktorumuz 6.aydan sonra kan testi yapılır, eğer kan değeri düşükse demir ilacı verilir diyor. aksi takdirde anne sütü alan bebeğe demir takviyesi yapılmaz diyor..ama sağlık ocağı aksini söylüyor, 4.aydan itibaren 9 damla verilecek diyor..şaştım kaldım..hangisine inancaz şimdi ??


nevaly

sağlık ocakları 4,5 aylıktan itibaren bebeğin kilosuna göre 6 veya 8 damla olarak ferro sanol veriyor, devlet böyle uygun görüyor, doktorlar 6 aylıktan önce demir emiliminin bağırsaklarda yapılamadığını bir işe yaramadığını söylüyor ama bir zararıda yok bende sağlık ocağını dinleyerek günde 6 damla ile başladım bebeğimin kilosu artınca bu günde 8 damlaya çıktı şimdi 6 aylık hala kullanıyoruz bir sakıncasınıda görmedik bence kullanın...Cevaplamak için Üye ol