Uyurken Üstünü Örtmemek

moodswing soruyor: 10

Garip bir soru olacak ama şöyle bir problemimiz var: Duru uyurken üstünü örtemize izin vermiyor.

Yeni uykuya daldığında üstünü örtüyoruz, en fazla 1 saat sonra açıyor. Sonra biz örttükçe o açıyor. Israr edersek sinirlenip uyanıyor. Geceleri genelde tamamen üstü açık uyuyor.

Uyku tulumu denedim, biraz sıkıntılı bir bebek olduğu için hiç istemedi, içinde durmadı. Üstünü biraz kalın giydirmeye başladım ben de. Kaloriferler 11:30 gibi kapanıyor, odasının kapısını kapattığım zaman içerisi sıcak kalabiliyor. Henüz bu nedenle hasta olmadı, dolayısıyla üşümüyordur diye mi düşünmeli? Diğer yandan ben üstümü örtmezsem üşüyorum aynı evin içinde...

Çok acemice bir soru oldu :) Var mı benzer sorunu olan?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


zehra

Benim oglum sadece 8 aylik ve 2 aylikkenden beri ustune birsey ortunce bilincli olarak tekmeleyip atiyor. dediginiz gibi en en fazla 1 saat ortulu kaliyor, cok sıkıntılı bir cocuk. ben bizden bir kat fazla giydiriyorum, baska bir cozum bulamadim.


seda_melis

Aynı çelişkileri hep yaşadım, yaşıyorum. Ben yorgan ve battaniyeye sarılıp ancak ısınabiliyorken kızımı da sarıp sarmalamak istiyorum ama olamıyor tabi.
Yatağında bir o yana bir bu yana döndüğü için kesinlikle üstünü örtmem imkansız, neyse ki uyku tulumuna alıştı da o şekilde hallediyorum. Fakat acaba üşüyor mudur düşüncesi beynimden o kadar zor gitti ki...Üşüse mutlaka rahatsız olup uyanır diye düşünüyorum-ki hiç öyle olmuyor, mışıl mışıl uyuyor.
Bir de bebekler- çocuklar üşümekle hasta olmuyorlar gerçekten. Terleyip soğumak daha tehlikeli.
Hiç endişelenme...Serin serin uyumayı daha çok seviyorlar:)


moodswing

:) yalnız değilmişim. genelde bebekler çok da sakin uyumuyorlar galiba. sürekli dönerken üstlerini açmamaları mümkün değil...


yasemin_ekin

Merhaba,
Kalın giydirmek iyi bir çözüm. Şimdiye kadar üstünü örttüren bebek duymadım çünkü ben. Hatta annelerden bir -sanırım Evren- uzunca bir süveter kullandığından / kullanabileceginden
 bahsetmişti. Benim de aklıma yatmıştı o.

Biz söyle yapıyoruz. Evimiz yaklasık 23-24 derece. pijamasıyla yatırıyoruz, ayağında çorap yok. üstünü örttürürse örtüyoruz ama ayaklar illa acıkta olacak.  Gece 12 gibi kaloriferler sönüyor, kimono/sabahlık gibi birseyi var, onu giydiriyoruz. ayaklar yine açık.


daha once asagıdaki linke konusmustuk buna benzer bir konuyu. İsterseniz bir göz atın. Bahsettigim sabahlığın fotosu var burada.

http://www.nurturia.com.tr/questions/591bf9ca-a37b-4d82-96c8-9d51011a6199/4/giyinmecorap


moodswing

çok teşekkürler yasemin.yuksel_

Merhaba, acemice demişsin ama değil aslında, çünkü çok ortak bir sorun. Rüya da asla ve asla üstünü örttürmüyor. İlk uyuduğu anda biz örtsek bile uykusunda tepinip mutlaka açıyor. En azından ayaklar kesinkes açıkta olacak.

Bizim çözümümüz şu oldu: bebekliğinde giydirdiğimiz ayaklı tulumlardan giydirip bir de üstüne örgü yeleklerden giydiriyoruz. Veya, çok kalın pijama, ayakta mutlaka çorap sırtta mutlaka süveter ya da yelek.
Ben de merak ediyorum, ne zaman yorgana sarılıp uyumanın daha zevkli olduğunu farkedecekler acaba :))


moodswing

yuksel, ben de pijamayı kalın giydiriyorum. ama ayaklar soğuyor tabii. bir de çorap giydirmeyi deneyeyim, gerçi eminim çıkarır ama...

demek ki genel bir sorun, ben de "duru niye bu kadar sıkıntılı" diye düşünüyordum. diğer yandan belki de aslında çok sıcaklıyorlar. sonuçta onların metabolizma hızı bizimkinden farklı.
teşekkürler hepinize.


yuksel_

Moodswing, ben kışın hiç çorapsız yatırmıyorum. Rüya da alıştı artık, çıkarmaya çalışmıyor. yoksa ayaklar buz kesiyor, sırtı buz gibi...nasıl uyuyabiliyor hiç anlamıyorum ama evet sanırım onların metabolizması daha farklı :)ColukluCocuklu

daha dün gece yorganıma sarılmış halde kara kara düşündüm bu konuyu çünkü benim kızımda ne yaparsam nafile hep açıyor üstünü bende tulumla yatırıyorum genelde ama hani uyuyanın üstüne kar yağar derler ya daha da bir takmıştım bu konuya. cevapları okuyunca rahatladım iyiki sormuşsunuz bu soruyu.


Sheeda

bizde de aynı sorun var, ben üstünü örtmeyi denemekten vaz geçeli çok oldu :) Yatarken 2 kat giydiriyorum, ben sıcağı severeim kalın giyinip sıkı sıkı da üstümü örterim ilk başlarda üşüyor mu acaba diye çok rahatsız oluyordum ama artık alıştım. Eşim kısa kollu ve genelde üstü açık yatıyor , demekki üşümüyorlar diyorum.Cevaplamak için Üye ol