a

pharma_ soruyor: 10

a

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


zeyneb

Gelişimi hep geri takip etti yazmışsınız ya, emekleme şu ayda yürüme bu ayda diye bir kıstas yok. Her çocuğun gelişim hızı farklı. Öncelikle siz bu konuda ikna olun. Daha önce emeklememiş olması sizin de yazdığınız üzere çok kucakta tutulmasından da olabilir üstelik. 


"Göz teması iyi." "çevresi ile ilgileniyor, bizimle ilgileniyor" Bildiğim en önemli şey bu. Göz teması kurması harika bir şey. 

Sıkıntılı dediğiniz şeylerde uzun süre bakmıyor demişsiniz. Hiç bakmaması mümkün değil zateb. Beklentiniz ne bilmiyorum ama çocuklar fazla olmamak kaydı ile tekrara dayalı şeyleri seviyorlar. İlgisini çekmiştir bence. 

Bu rahatsızlık konusunda çok bilgi sahibi olmadığımı söyleyeyim öncelikle ama yazdıklarınız sağlıklı çocukların yaptıklarından çok farklı değil. Yine de anne olarak bir şeylerden rahatsız oluyorsanız çocuğunuzu bir uzmana götürebilirsiniz. Ben nedense ABD'nin böyle çocukların tedavisinde ülkemizden çok çok ileride olduğunu düşünmüştüm hep. 


_beyazmelegim

Yazdiklarinizi okudum da dusundum kizimin 16 aylik durumunu.sizin cocgunuzdan hic farki yoktu.kizim 19 aylikken ilk adimini atti iki yasindan once mama adda harici bir sey soylemedi.hadda 9 aylikken yardimsiz oturdu.zatende cok gec kollarinin altindan tutunca dikildi.kisacasi kiziminda gelisimi gec bir cocuktu.amma massallah sonradan yasitlarina yetistite gecti.au an kizimin tum gelisimi hatta zeka duzeti bile yasitlarindan ileri.yani diyecegim o ki takipmatin caninizi sikmayin.siz bebeginizle guzel zaman gecirin bol bol onunla konusun iyi aksamlar


nevinc

Mrb oncelikle yazdiklariniz okuyunca iki tane yavrumla kiyasladim ki her cocugun gelisimi farklidir ama bana sin derece normal ve ayina gore gayet iyi geldi bana iciniz rahat etmesi açısından bi arastirin sevgiler :)


_beyazmelegim

Pardon kelimelerim yanlis cikmis.hastayim yattigim yerden yazinca yanlis çıkmış


Logos

Ben de okuyunca bir gariplik farketmedim kendi oğlumla kıyaslayınca.Mavi nesne konusu da normal diye biliyorum bu arada. Benzer bir dönemimiz oldu aynı şiddette olmasada. İnşallah Allah ferahlık versin:)iflah_olmaz

Vallahi sizi rahatlatmak icin gercekten yazmiyorum emin olun.ama cocugunuzda ben bi sıkıntı göremedim yahu.yani dr.pedogog degiliz ama uc asağı beş yukarı bütun cocuklarin hareketleri zaten anlattiklariniz.


guta

Vallahi ben hiçbir gariplik görmedim yazdıklarınızda. Sadece bunlar mı sizin sorun olarak gördükleriniz? Ben anneleri gerçekten hiç anlayamıyorum. Maviye takıntılı olması niye otizm olduğunu göstersin? Çocuklarımıza niye hep bir sorun vardır diye bakıyoruz? Onun yerine daha olumlu da bakabilirsiniz. İnternetten otizm belirtilerine bakmışsınız bence. Ama ona kim baksa çocuğunda benzer belirtiler görür. Mesela benimki de sadece anne baba mama meme diyor, ama hiç aklıma otizm olabileceği gelmedi. Aklıma tek gelen geç konuşacak herhalde oldu. Ama bu da sorun var demek değil. Olumlu olmaya çalışmak lazım bence. Bir gelişme gösterdiğinde aaaa niye geç yaptı acaba diye düşünmek yerine aferin sana bunu da başardın demek lazım. Eskiden insanlar otizm bilmezdi herhalde, o Zaman geç yürüdü geç konuştu derlerdi. Keşke şimdi de öyle olsa. Her gün bir anne çocuğundan otizm diye şüphelenmeye başladı. Bilinçli olalım derken fazla pimpirikli olduk galiba :) kendim için de yazdım bunları, sadece sizi eleştirdiğimi düşünmeyin lütfen.


m_eymen

Teyzemin oğlu atipik otizm yani düşük seviyede. Şuan iyiye gidiyor. Bir an onu gözümün önüne getirdim. Bizimki en düşük seviyede olmasına rağmen kızınızla bağdaştırdığımda hiç birşey bulamadım. Tekerlere her çocuk bakar. Hareket ediyor çünkü. Yazdıklarınıza bakılırsa arkadaşlar da hep aynı şeyi söylemiş zaten yavrunuzda bir sorun yok. Burada şüpheli bir durum olsa bir doktora götürün diyen olurdu. Bu da benden size bir tüyo.pharma_

a


tiara

http://terapipsikiyatri.com/2015/12/11/annelik-ve-kaygilar/

Yazıya bir göz atın derim.

Not: kızınızın otizmli olduğunu düşünmüyorum.Cevaplamak için Üye ol