Hamilelikte balık seçimi?

velvele soruyor: 6

arkadaşlar
hamilelikte yenebilecek balıklar hakkında her kaynakta başka örnekler vermiş.örneğin birinde ton balığı güvenilir diğerinde değil ?dip balığı olmayacak ve büyük balık olmayak diye biliyorum.buna göre hangi balıkları yiyebiliyoruz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ilke_esma

canım genellikle ton balığını haftada birden fazla önermiyorlar ama konserve olduğu için ben karşıyım zaten. bunun dışında somon gibi derinde yaşayan balıklar çok fazla civa içerdiğinden önerilmiyor. 


levrek ve çupra en masumları diye biliyorum büyük balıklardan. küçüklerden ise hamsi ve istavrit. tabi hepsi mevsiminde. dondurulmuş değil.

şahsen ben haftada üç kez her seferinde farklı balıklar yemeyi planlıyorum. zaten normalde de yediğim için sorun olmayacak. umarım fazla değildir. 

naçizane bilgim bu kadar :) sevgiler :)


velvele

ton balığı hiç yemedim hamileliğimde ..ama her zaman balık pişirmek işten çıkıp zor olabileceğinden arada yesem mi diye düşündüm pratik olarak .ayda maximum 2-3 kutu diye sınırlandırmışlar onu da içime sinmedi.
.
şuana kadar deniz levreği,çipurası,sardalya,barbun balıklarını yedim ben de.doktorlar 2 veya 3 kez öneriyolar zaten  ben ilk 3 ay sevdiğim halde 3 gün değil de 1 kez maximum 2 kez yiyebildim bulantıdan .
teşekkürler.:))


ilke_esma

evet akşam eve gelince zor oluyor, o yüzden ben de iş yerinde öğle yemeği olarak tüketiyorum. evde haftada bir anca :) 


velvele

benim iş yerinde yemekhane var o yüzden nadirdir balık çıkması :) ) iş başa düşüyor yani.:)


angelwave

ben çanakkale de yaşıyorum ve balığın tazesini bulmak sorun olmuyor önemli olan küçük balıkları yemek çünkü fazla metal toplamıyomuşlar....

bu konuda tavsiyem sardalye çünkü folik asit oranı en fazla bunda var
mezgitse küçük balık ama kof yani çok fazla bi değer yok
en son doktorum balıkla aran nasıl diye sorduğunda
haftasonları kesinlikle yiyorum yani haftada bir dedim
ona bile süper dedi
yani illaki balık diye kasmayın 
muhakkak faydalı ama hafta içi diğer ürünler hafta sonu balık şeklinde götürüyorum ben;)


denizde

bana doktorum yalnizca levrek ve cuprayi onermisti. hamileyken haftada 3 gun yedim. simdide 3 gun yiyorum ve inanilmaz artiriyor sutumuCevaplamak için Üye ol