bebeklere ceviz, fındık, susam ve ekmek kaçıncı ayda verilir?

sseellii soruyor: 10

merhaba arkadaşlar oğlum sekiz aylık ve 10 kilo sorum şu bebeklere bu ayda ceviz,susam(tahin),fındık gibi yağlı tohumlar ve ekmek yedirilebiliyor mu? ekmek yedirilebiliyorsa beyaz ekmek mi yoksa tahıllı ekmeklerden mi vermek gerekiyor?
kahvaltıda bisküvi verdiğimiz için doktorumuz fazla kilo almaması gerektiğinden dolayı ekmek vermemi onaylamadı. ama ben bisküvi yerine biraz da ekmek vermek istiyorum.
bir internet sitesinde çocuklara kilo almayı zorlaştırdığı için kepekli ekmek yedirilmemesi gerektiği, 3 yaşına kadar beyaz ekmek verilmesi gerektiği yazıyordu. bu da bana çok sağlıksız geldi. sizlere de sormak istedim.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozgeozc

bizim doktorumuz kepekli değil, tahıllı ekmeklerden verebileceğimizi söylemişti..ceviz,fındık ve bademi 7. ayın başından beri veriyorum.


selencem

Bunları ne şekilde veriyorsunuz da boğazına takılmıyor?


baharb

biz tam bugday ekmegi ya da tahilli, kepekli ekmekler veriyoruz bastan beri. biskuvi yerine ekmek verebilirsiniz bence dediginiz gibi. ben de cok fazla miktarda yenen lifli kepekli besinlerin kilo almayi zorlastirabilecegini okumustum ama bu hep beyaz ekmek verin anlamina gelmez, sadece yedigi hersey cok lifliyse ve kilo almiyorsa dikkat edilmelidir.


ozgeozc

ceviz,fındık ve bademi blender'dan gecirip bir kavanoza koyuyorum. ya muhallebisine ya da kahvaltısına 1 tatlı kaşığı bu karışımdan ekliyorum. ekmegi de su anda cok ufak dogruyorum ve sebze corbasinin icinde yiyebiliyor.


alyakuzusu

Özgeozc muhallebiyi nasıl hazırlıyorsun acaba? Hazır mamamı yoksa pirinç unumu?sahara

Bende sabah kahvaltıda bisküvi yerine tam bugday ekmeği vermeyi tercih ediyorum.beyaz ekmeği kendimizde hamile kaldığım zamandan itibaren yemiyoruz,hiç bir faydası yok çünkü.Ceviz,fındığıda yeni başladım.Özellkle tahini 2 gündür veriyorum 2 tatlı kaşığı pekmeze 1 tatlı kaşığı tahini(kahvaltıda)çok seviyor.


ozgeozc

100 ml su ile 1 tatlı kaşığı prinç ununu pişiriyorum. muhallebi kıvamına gelip ateşten indirdikten sonra 3 ölçek devam sütü ekleyip karıştırıyorum. ondan sonra da tat vermesi için pekmez veya meyve gibi farklı tatlar ekleyebilirsiniz. devam sütü yerine yoğurt da koyuyorum bazen. oyle de cok seviyor.


blackcrow

bebek beslenmesi konusunda uzman bir diyetisyen ve kendi doktorumuz, kepekli, çavdarlı ekmek ve ürünler, bebeklerde vitamin ve minerallerin emilimini engelleyerek yetersizliğine yol açabilir, demişti. Hatta okul çağına kadar bunlarla tanışmasına gerek da dedi. fatos

Bizim doktorumuzda 1 yaşına kadar fındık önermemişti. Alerjikmiş. Ayrıca büsküvide hiç vermedim ben.


elajan

Tam Bugday ekmegini verebilirsin beyaz ekmek yerine, ozellikle kepekli ekmek ve tum kepekli urunler demir emilimini etkiliyor (sadece bebeklerde degil, yetiskinlerde de). Badem ve ozellikle findik icin erken bence alerji riski nedeniyle ama ceviz Omega-3 destegi verecegi icin ozgeozc'nin dedigi gibi blender'dan gecirip kahvaltisina katabilirsin. Ben muhallebi yerine su veya sutle hazirlanabilen tahilli kahvaltilik urunlerden kullaniyorum (sutlu olanlarda degil ama) ve ona ekliyorum cevizi (1 tatli kasigi).Cevaplamak için Üye ol