4.ayda ek gıdaya ne ile başlamalıyım?

ipeks soruyor: 10

4 aylık oğlum ağırlıklı mama ile beslendiği için ek gıdaya geçeceğiz. fakat önce yoğurt mu yoksa sebze püresi ile mi (hangi sebze) ile başlamalıyım? dotorumuz çok ukala çok cevap vermiyor. şaşardım kaldım ne yapacağımı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


umutarzu

Ben de meyve ile başladım, sonra yoğurt daha sonra da sebzeye geçtik. Şu an yasaklılar dışında herşeyi yiyoruz.

Sebze olarak ilk başlananlar kabak, patates, havuç. Daha sonra çeşitlendirirsiniz. Meyve olarak da elma ve armutla başlanabilir.

Yoğurtu da ben keçi sütünden mayaladım günlük olarak.


ayberke

Bizde dr muzun tavsiyesi ile meyve suyundan başladık sonra yoğurt ve sebze çorbaları geldi.Yanlız bizim doktorumuz her denemyi 3 gün yaptırdı.Yani kayısı suyu ile başladıksa 3 gün sadece kayısı suyu sınra uzum suyu sonra elma suyu.Besinlerden biri slerji yaparsa bilelim diye.


basakboran

benımde oğlum 4 ay mama ağırlıklı basladı ben meye suyu verdim ilk hafta yarım kahve fincanı kadar bayıldı yavas yavas püresine gecti meyvenın onuda az az verdim 4 ay bitince hipp in 4 ay için kullanılan mamasını verdim özellikle organik pirinçlisini tavsiye ederim ii uyku yapıyor onu gece yatmadan önce verdim 5 ay bitince sebze corbasına basladım


ozgeoyku

önce meyve sonra yogurt sonra da sebze purelerı ıle devam ettık ama meyve suyu yerıne meyveyı cam rendeden gesırıp bıraz kıvamlı vermenız tavsıyemdır kolay gelsın...


ipeks

genelde meyve püresi ile başlamış herkes ama doktorumuz bize sebze püresiyle başlayın dedi çünkü meyvelerdeki şekere alışırsa sebzeyi yemez dedi.sevgiekim

bugün doktora gittik bebeğim formül süt ile beslendiğinden ek gıdaya başlıyoruz. sabahları pirinçli kaşık maması ile başlamamızı söyledi. bir kaç gün sonra meyve püresi ondan birkaç gün sonra sebze püresi ve en son yoğurt şeklinde


jildando

bizde meyve püresi ile başlamıştık, sonra sebzeyi sevmez çok doğru bir yaklaşım değil bence. Ben her ikisinde de sorun yaşamadım. Şimdi sevdiği şeyi sonra hiç yemeyebiliyor, nasıl başladığınıza bağlı değil aslında.
Bizim doktorumuz yoğurdu 9 aydan sonra vermişti, inek sütünden yapıldığı için zorlayabilir demişti.
Ben hiç meyve suyu vermedim, şimdi veriyorum tabi ama başlangıç olarak direk püreyle başlamıştım, posa açısından daha zengin ve yararlı olduğunu düşünüyorum.
sonra muhallebiler, sebzeler girmişti devreye.
Herkesin dediği gibi alıştıra alıştıra ve tek tek vermeniz lazım. 3 günde bir eğer alerji olmadıysa yeni birşeye geçebilirsiniz.
Bu mevsimde en kolay elma ve armut la başlayabilirsiniz. ilk günler tadımlık bir-iki kaşık yiyecektir, zamanla öğün olarak püre yemeye başlayacaktır.
Bir de çok aç ya da çok tok değilken, ve bebek dinlenmiş ve keyifliyken başlayın vermeye. Bu onun için güzel ve değişik birşey, severek başlarsa daha kolay devam edersiniz.


silky

biz doktorumuzun tavsiyesi ile oglenleri meyve puresi ile baslamistik, aksamlari saat 18:00 gibi ise muhallebi veriyorduk. doktorun tavsiye ettigi bir gidanin zararli olacagini dusunmuyorum. sebze puresine 5. ayda gecmistik.
ama her doktor farkli yonlendiriyor tabiki.gokalpileseyrialem

Eğer dr. 4. ayda ek-katı gıdaya geçişi uygun gördüyse sorun yoktur. Ben prensip olarak katı yada ek gıdaya geçişte acele edilmemesi ve bebeğe yemek yedirmek değil yemek yemeği öğretmek dolayısıyla damak tadı oluşturarak yemeği sevdirmek taraftarı olan annelerdenim.

Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.Katı gıdaya geçişle ilgili tecrübelerimi ekliyorum.sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


BASKAR

öncelikle doktorunuzu kınıyorum bu tür konularda cvp vermeyecekse bir anlamı yok. biz meyve, çorba ve muhallebi ile başladık. hepsi taze ve öğününde hazırlanıyor genelde 6 aydan önce pek yoğurt vermiyorlar biz daha başlamadık mesela. kolay gelsin


Cevaplamak için Üye ol