ek gıda, süt almama

salome soruyor: 1

ikizlerime yeni yeni kaşıkla ek gıdalara başladık..önceleri tıkır tıkır işleyen düzen birden altüst oldu. bebeklerim biberonla süt almayı reddediyor..aldıklarında da bi fırt çekip bırakıyorlar..öyle aman aman da kaşıkla bir şeyler aldıkları yok..saat 11 gibi meyve püresi 5-6 kaşık...saat 1 gibi 2-3 kaşık sebze çorbası.. saat 4 gibi de yoğurt..sonrasındaki zamanlar da biberonla süt vermek için savaştığımız süreler..
artık biberon mu cazip gelmiyor,başka tadların farkına vardılar da süt mü almak istemiyorlar? acaba bu kadarlık yemeyle doyuyolar mı?anlamadım ki..
yeni düzen nasıl olmalı?

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


dennis

benim kızım 5 aylık. doğduğundan beri mama ve biberonla besleniyor. 3. ayında iştahı kapandı, kilo alımı da az çıkınca doktor geleri uyandırıp beslememizi söyledi (daha önce uyandırmamamızı, acıktığında kendisinin uyanacağını söylemişti). işte ondan sonra kabus başladı. kızım geceleri de biberonu reddetmeye, ben zorlamaya başladım. o biberonu almadıkça ben her saat başı onu yatağından kaldırıp tekrar vermeye çalışıyodum. bazen o kadar zorluyordum ki biberondaki tamamen bitsin diye, başta içtiklerini de çıkarıyodu. hatta gündüzleri uyanıkken biberon ağzına değer değmez kusmaya, geceleri biberonu hissettiğinde çığlık çığlığa ağlamaya başlıyodu :( doktora gittik tekrar, üç buçuk aylıkken. biberondan korkmuş olabileceğini kaşık mamalarına geçmemizi ve ek gıdaları tattırmaya başlamamızı istedi. ilk başta kaşık mamaları ile arası iyiydi. 4. ay kontrolünde öğün olarak ek gıda verebileceğimiz söylendi. böylece gündüzleri uyanıkken biberon faslı sona erdi. ancak uykuluysa bir kaç cc içiyor. onun dışında da ek gıdalardan artık ne kadar yerse. bazen bir kavanozu bitiriyor, bazen ağzını kilitleyip hiç bir şey yemiyor. tüm günü üç - sadece ÜÇ öğünle geçirip gece uyurken de biberonu ağzına değdirmediği günler oluyor.
doyuyor mu doymuyor mu bilmiyorum ama yapacak bir şey yok. ben şunu öğrendim ki yemek konusunda çocukla inatlaşmamak gerekiyor. varsa alternatifleri sunup kabul edip etmemeyi, daha doğrusu doyup doymamayı onların tercihine bırakmak. inatlaşmak sadece sizin ve çocuğunuzun psikolojisini bozuyor. ileride de beslenme bozukluğu yaşamaması için tercihlerine saygı duymak gerekiyor. yapması zor biliyorum ama elden başka bir şey gelmiyor. ben her zaman kendimi, "o da bir birey, tercihi az yemekse saygı duymak zorundayım; senin ağzına bir şeyler tıkmaya çalışsalar ve derdini anlatamayacak, oradan uzaklaşamayacak durumda olsan ne hissederdin" diye teskin etmeye çalışıyorum. sağlıkları yerinde olsun, ruhsal durumları bozulmasın, kilo alacakları çok zaman var önlerinde ama psikolojileri bozulursa geri dönüşü çok zor olur diye düşünüp ona göre davranmaya çalışıyorum. bir de anladığım kadarıylaçocukların büyük çoğunluğu, belirli dönemlerde biberonu - memeyi reddetme, iştahsızlık, vb. problemleri yaşıyorlar. umalım ki doyuyorlardır ve geçici bir durumdur.
size ve ailenize sağlıklı günler....Cevaplamak için Üye ol