2 yaşta göz muayenesi şart mı?

ssenem soruyor: 9

Herkese merhaba,

Bir arkadaşım 2 yaşta göz muayenesinin şart olduğunu söyledi. Böyle bir şey duyan var mı? Bizim doktorumuz hiç böyle bir şeyden bahsetmedi.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nihal58

Bende aynı şeyi 1 yaş için duymuştum ve şu anda kadar görürmediğim için kendimi suçlu hissettiğimden randevu aldım 1,5 yaşında ilk defa götürmüş olacağım bu konudaki net bilgileri bende merak ediyorum.
bu arada 1 yaşında götüren arkadaşlarım oldu.


ssenem

Teşekkürler Nihal58, doktordan sonra yaşadıklarınızı anlatırsanız çok sevinirim..


fulyaakdemir

biz 1. yaşında götürdük doktorumuz 2 yaşında da kontrol için götürmemizi söyledi yarın 2 yaşımız doluyor tekrar kan tahlillerini ve göz muayenesini yaptırıcaz sizede öneririm


karanfilim

1 yaş kontrolüne ,göz muaynesine ve gerekmedikçe dr.a götürmedim.kızım 18 aylık, şu anda 2 yaş kontrolüne de gerek duymuyorum.ssenem

Teşekkürler fulyaakdemir, muayeneyi nasıl yapıyorlar?


lopikcim

bizim dr umuzun rutin istekleri arasındaydı göz muayenesi..10 ya da 11 aylıkkken götürdük, göz dr unun dediğine göre 1,5 -2 yaşında da tekrar kontrol ettirmeliymişiz..erken teşhis için muhakkak ilk yıl göz muayenesi gerekir demişti..muayenede sadece görme fonksiyonu kontrol etti, bir takım aletlerle baktı..damla vs damlatmadı..çok sevdi kızım dr unu ..ben de sevdim..yeditepe üniv.de doç..


fulyaakdemir

çocuklar sabit durmadığı için kucağınızda tutuyorsunuz doktor karşıdan bir cihazı gözlerine doğru tutuyor yani fotoğraf çeker gibi düşünün çocuk hiç rahatsız olmuyor


kader_eymen

normal göz muayenesinin mutlaka ilk 1 yıl içinde mümkünse 4-5 aylıkken etrafı tanımaya başladıktan sonra( ilk zamanlardaki şaşılığın etrafı tanımaya başlamasıyla geçeceğini ve buyüzdende bir nevi kontrol amaçlı olarak)

ikinci, 2-3 yaş arasında ve en sonda okula başlamadan yapılması gerektiğini söylemişti göz doktoru arkadaşım...bir sorun saptanırsada göz drunun önerisine göre sıklıkları-kontrolleri gerektirir.


aicha_hero

çocuk doktorumuzun önerisiyle 2 aylıkken götürdük.Göz doktorumuz Karnesine gelmesi gerektiği ayları not düşmüş, 6,12,18 ay,2 yaş,3 yaş diye gidiyor.

2 aylıkken nasıl muayene ediyor derseniz siz kucağınızda boylamasına tutuyorsunuz o bir aletle yakın mesafeden bakıyor bir de damla damlatıp retina kontrolu yapmıştı.Bende astigmat olduğu için onda da cıkma olasılığı var.


Cevaplamak için Üye ol