nE yapmalıyım bilmiyorum :s

duygucannn soruyor: 3

 oğlum artık altı ayını doldurdu.ama hala bir düzenimiz yok.bunda elbette bizim(anne-baba) payımız çok fazla.iftar davetleri dolayısıyla eve geç gelip,oğlumuzu geç yatırdığımız çok oldu.çünkü başka bir evde uyuyamayan kuzucuk evine gelip uyumayı bekledi.bir ara kendi yatağı çok terletiyor,sıcak,şu,bu diye bizim yatağımıza aldık.artık kendi yatağında rahat edemez,doğru düzgün uyuyamaz oldu.aylardır emziğe alıştı zaten,bazen uyku arasında uyandığında emziği istiyor herhalde başlıyor ağlamaya :S gündüz uykumuz aylarca yok denecek kadar azdı.2 aydır falan uyur oldu.ama ne saati belli,ne de bir günü diğer gününe uyuyor.bazen gündüzleri toplamda 4 saat uyuyor,bazen 3 saat anca,bazen daha da az.geceleri zaten çok olmasa da 2-3 kez emmek için kalkar.başka bir evde uyumakta zorlanır,uyusa da biraz vakit geçince uyanır tekrar dalamaz,kaldırmak zorunda kalırım.sesten dersen çok etkileniyor,sessiz bir ortam arıyor uyurken.kendi kendine dalmayı hiç beceremez zaten oldum olası.illa ki bir şekilde müdahale etmem gerekir :(

yapı olarak da bir çok kişinin huysuz,mızmız dediği bir bebek.ben her ne kadar böyle sıfatları yakıştıramasam da :( bu gün içi huzursuzluğu düzen aradığı için mi acaba,uykusunu alamadığı için de  olabilir tabi.
uyku eğitimi vermek istiyorum ama o gücü göremiyorum kendimde.eşim de zaten hiç göremiyorum.o böyle konularda mantığını tamamen devre dışı bırakıyor :S
 bu güne kadar gazdı,kusmalarıydı,uyku sorunuydu,huzursuzluğuydu yeterince zorlandım orası ayrı ama onu falan önemsemiyorum,ben yine zorlanayım mühim değil ama istiyorum ki kuzum huzurlu olsun,gelişimi için en doğrusu neyse öyle olsun.tavsiyeye ihtiyacım var.sağlam bir tavsiye,bize çözüm olabilecek bir tavsiye.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
İşe uyku saatlerini düzenleyerek başlayabilirsiniz. 6 aylık bir bebek son uyanmasından 2-2,5 saat sonra tekrar uyur. Sabah 7'de kalkması idealidir. (maksimum 8 olsun, sonra akşam çok geç yatmak isteyebilir).
Sabah 7'de kalkarsa 9'da tekrar uyur.
1 saat kadar uyusa 10'da kalkar.
12'de tekrar uyur.
13'te kalksa 15'te tekrar uyur.
16-16:30'da kalkarsa tekrar uyutmayın, akşam beslenmesini erkenden verin ve en geç 19:00'da tekrar yatırın. (Yazın bebekler güneş geç battığı için uyku saatini 21'e kadar çekebiliyor. Bu durumda 18'de kısa bir şekerleme yapabilir).

Gördüğünüz gibi bu düzende zaten gündüz 3-4 saat uyuyor. Yani bebeğinizin uyuduğu süre normal. Uyku saatlerinin belirlenmesi gerekiyor belki. Ancak bu saatler kanun değildir. Gün gelir kakasını yapamaz, yapamadıkça uyuyamaz, başka bir sıkıntısı olur, vs, biraz sarkabilir, değişebilirler. Bu dünyanın sonu değildir.

Zaten 6. ay diş sıkıntısı, ayrılık kaygısı vs derken bebekler için düzenlerin alt üst olduğu bir dönemdir. Bu yüzden canınızı sıkmayın.

Bu dönemde etrafa ilgisi arttığı ve ayrılık kaygısını tatmaya başladığı için uykuya da direnebilir.

Gece uyanmalarının sayısı fazla değilmiş. Hemen emip uyuyorsa dokunmayın bence. Ama gece emzirmesini tamamen kesmek istiyorsanız bu da mümkün. Gece kesip gündüz devam edebilirsiniz.

Birlikte uyumak (siz bundan rahatsız olmadığınız sürece) kötü bir şey değil. Bazen en rahatıdır. Kitapların birlikte uyumayı kötülemesine takılmayın. Bebekler için daha iyi olduğunu savunan pek çok yaklaşım da var. Ama siz rahat edemiyorsanız elbette bu duruma müdahele edebilirsiniz. Çok problem olacağını sanmyorum, şu durumda da gecenin ilk kısmında yanında siz olmadan uyuyor zaten, değil mi ?

Kızım başından beri hep memede uyudu. Her yerde uyuyabilmesini sağlayan bir avantaj oldu bu bizim için. 1 yaşına yaklaşırken artık memede uyuya kalmamaya, emdikten sonra poposunu dönüp yatmaya başladı. Şimdi sadece artkasını dönmekle kalmıyor, bazen gözlerini oğuşturuyor, doğruluyor, sonra dönüp uyuyor. Hiçbir şey yapmadım bunun için. Bence bir süre sonra kendiliğinden gelişiyor bazı şeyler.


Sanemm

Bebek bakım sorunlarına mucizevi çözümler kitabını edinin ve okuyun, bu gücü kendinizde bulmanız için aklınızda hiç soru işareti olmamalı ve konuya tamamiyle hakim olmalısınız.


duygucannn

fistikcik öncelikle belirtmek isterim ki sizin tüm yorumlarınızi yakinen takip ediyorum :) gördüğümde okumadan geçmiyorum.birçok konuya vakıf oluşunuza ve gerçekten içi dolu,öğretici ve insana mutlaka bir şeyler katan yorumlarınıza hayranlıkla bakıyorum.

  Birlikte uyumak benim için çok büyük bir haz.bebeğimin benim yüzüme bakarak,minik ellerini yüzümde gezdirerek uyumasını izlemek muhteşem bir huzur.fakat bana alışıp,çalışmaya başladığımda uyuma konusunda zorlanmasından çok korkuyorum.bir de eşim başka yerlerde yatmak zorunda kalıyor.ne kadar sağlıklı bir durum bilemiyorum.
  geceleri genelde emip uyur ama zaman zaman uyumakta zorlandığı da oluyor,çok nadir tabi.ama bu aralar kendi yatağında olursa bu imkansız hale geliyor.daha küçükken beraber uyuduğumuz çok olurdu.buna ara vermiştik.ona yeni bir yatak aldık ( park yatak).ama bu yatağı çok az kullandı,sonra sıcaklardan ötürü beraber yatmaya başladık yine(bizim yatakta fazla terlemiyor diye) onunla yatmayı seviyorum ama düzeni,düzenimiz olsun istiyorum.
  düzen fikrinize sonuna kadar katılıyorum ama bir türlü uygulamaya koyamıyorum.yaptığınız planlama miniğe de uygun gibi görünüyor.zaten erken uyanıyor,dediğiniz gibi 2 saat uyanık kalınca uykusu geliyor falan.peki bu düzen konusunda bir kaç soru yöneltebilir miyim?
 1) Diyelim ki düzene karar verdim ama sabah düşündüğüm saatte uyanmadı ne yapmalıyım?alışıncaya kadar sabah belirli saatte kendim mi uyandırsam acaba?
 2) Gün içinde bazen 2 saati geçiyor uykusu hatta geçenlerde 3 buçuk saat aralıksız uyudu.tabi gün içinde başka uyumadı.böyle durumlarda ne yapmalıyım? (ayrıca dikkat ediyorum ne zaman birlikte yatsak daha uzun uyuyor)
 3) Uyuturken yine yanına uzanıp ya da sallayıp uyutmaya devam mı etsem?belki bir süre sonra saat düzenine alışınca kendisi uyumaya alışır,yani bir umut :)
  Mesela bugün bizim yatakta uyudu 10:30 gibi ,uyuduktan sonra  yatağına aldım,bir ara uyandı yine dalamadı uykuya.Babası yanına yatırmış,orda bir güzel uyku çekti.4'e kadar uyanmadı.Ama kendi yatağında kalsa o an ben emzirmeden ya da yanımda uyutmadan mümkün değil dalamıyor.yatağında rahat değil mi acaba diye düşünüyorum.
  Umuyorum dediğiniz gibi kendiliğinden düzelir ama şansa bırakmak istemediğim için bu telaşım.ayrıca çalışmaya başlayınca uykusuz kalsın istemiyorum.benden başkası onu tam olarak tanıyamaz ki uykusuna yeterince dikkat etsin,ne zaman uyuyacağını anlasın vs. eylülde çalışmaya başlıyorum ve kendimi geç kalmış hissediyorum bir düzen oturtmak için,bu da beni vicdanen rahatsız ediyor.cevabınızı merakla bekliyorum :)
 sanemm hanım o kitabı hamileliğimin en başında edindim,bir çok kısmı hala aklımda arada açıp bakıyorum ama uygulamaya geçemiyorum :SCevaplamak için Üye ol