BEBEĞİMİ MEMEYE NASIL ALIŞTIRABİLİRİM?

cemile123 soruyor: 9

sevgili anneler..25 gündür yaşadığım bir sıkıntıyı sizinle paylaşmak ve hepinizin düşüncelerinizi merak ettiğimi belirtmek istiyorum. hastanede sezeryan ile doğum yaptım. Sezaryan doğum yaptığım için zaten iki saatte anca kendime gelebilmişim. Bebeğim ilk saatler benim gibi o da adeta sersemdi ve mememi almıyordu. Sonrasında biraz biraz almaya başladı. Sanırım sütüm hiç olmadığı için emmekten vazgeçti ve ilk günde hastanede cıngar çıkardı ve durmak bilmeden sürekli ağlıyordu. Burada bir hemşirenin hezeyanına uğradığımı söylemek isterim. Bebeğin bir an önce sakinleşmesi için dayadılar ağızına biberonu. İlk günden mama ve biberon çelişkisini yaşayan bebeğim tabi kolayına gelerek artık mememi hiç almaz oldu. Bu kez ikinci bir hata yapılarak silikon meme ucunu önerip ordan mememi vermeye başladılar. O da kar etmedi tabi. Çok kısa bir süre silikon meme ucunu alan bebebim ondan da vazgeçti ve ısrarla birebon isteği belli oluyordu. Bu arada bebeğimin emme refleksi de gayet güçlü diyebilirim.

23 gündür annemle denemediğimiz yöntem kalmadı diyebilirim. En son bir hemşire arkadaşın tavsiyesi ile biberonun ucunu çıkarıp mememi o şekilde vermeye başladık. Bebeğim bunu reddetmedi ve aldı. Yalnız biberon ucunu memeye dayamak hem hijyen açısından hem de gerçek emzirmek gibi tatmin edici olmuyor. Nihayetinde bebeğim için de tatmin edici olmadığını söyleyebilirim.
 Şuan inanılmaz bir çıkmazda kendimi görür gibiyim. Bebeğimin meme almaması beni kahrediyor. İnanır mısınız bebeklerini emziren annelere ne kadar imrendiğimi anlatamam. Günlerdir ağlıyorum ve bebeğimin meme alması için dualar ediyorum. Allah herkese bebeğini tabiki emmeyi nasip etsin. Ben bu duygudan sanki mahrum kalacakmışım gibi kendimi yalnız ve şansız hissediyorum. Bu satırları yazarken de ağlıyorum. Bir mucize bekler gibiyim. 

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


zehra

Harika! Tebrik ederim, gercekten cok sevindim :)


nisa06

çok sevindimgözün aydın yarasın bebişine


queen

Merhaba, ben de 3 aylık anneyim, benim sorunum da aynı sizinki gibi :( bebeğim 3 aydır her memeyi verişimde reddediyor, bazen uykuluyken vermeye çalışıyorum, o zaman silikon meme ucuyla alıyor, sonra anlayınca hemen ağlamaya, kafasını çevirmeye başlıyor :(:( kaç kez ağladım oğlum beni sevmiyor, istemiyor diye... tabiiki mama veriyorz sürekli..siz 3 ayın sonunda emzirmeyi nasıl başardınız? bana da yolgösterir misiniz lütfen... çok üzülüyorum...


cemile123

Merhabalar herkese

maillerimi takip etmediğimden dolayı bu mesajı geç yazıyorum. Yine de bunu cevaplamak için umarım geç değildir.

Size memnunuiyetle yardımcı olmak isterim. Çünkü o sorunu aşmış biri olarak neler yaşadığınızı çok iyi anlayabiliyorum şimdiden.

Benim bebeğimin meme almaması 3 ay gibi bir süre sürdü. Fakat sorunun çözümü için gittiğim iyi bir doktorun tavsiyesine uyduğum için üstesinden gelmiş olduk.

Doktor bana öncelikle çocuğun emmesinin iç güdüsel olduğunu tutmamasının normal olmayacağını söylemişti.

Bizim hatamız erkenden biberonu vermek oldu. tabi doğal olarak emmek oldukça bebek için yorucu olduğu için bebek kolay olanı tercih ediyor. Yani emmek istemiyor.

Doktorumuz bize üç gün sabretmemiz gerektiği asla bebeğe biberon vermememiz gerektiğini söyledi. tabi burada bebeği aç bırakmamak da önemli. Bebeği kaşık vb. birşeyler çok fazla aç bırakmadan biberonu unutmasını sağlayın. Bebeklerin hafızası çok kısa süreli olduğu için biberonu unutması kolay olacaktır.

Örneğin bebek açken memenizin ucunu biraz sıkarak dudaklarına değdirin her pozisyonda ayakta, uzanarak, banyodan hemen sonra emzirmeye sürekli gayret edin ve vazgeçmeyin. Bu arada memelerinizin şişmemesi ve sizi rahatsız etmemesi için mutlaka elektrikli pompa kullanın. Bebekler gergin memeyi emmeyi tercih etmek istemezler. Sağdığınız sütleri 12 saate kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sakın ola ki soğuk bir şekilde vermeye çalışmayın. Benmari usulü sütünüzü biberona koyup sıcak bir su dolu kabın içinde hafif ısındıktan sonra sütü kaşıkla vermeye çalışın.

Bizim mücadelemiz üç günün sonunda zaferle sonuçlandı.

Unutmayın sabır ve doğru tekniği kullanmanız iyi bir sonuç yaratacaktır.ange

merhabalar benimde 49 günlük bir oğlum var aynı sorun bizdede yaşanıyor ilk zamanlar sütüm yeterli olmadığından dktr mama önerdi bi müddet silikon meme ucu ile emdi ama 40 dan sonra bir türlü emmek istemedi ve çok üzülüyorum zorla verincede sinirleniyo katılcak diye çok korkuyorum.ama sizin taktiği denicem inş benim oğlumda emmeye başlar çok teşekkürler buarada bu bilgiyi paylaştığın için bebeğinizle güzel günler geçirmeniz dileğiyle...


tarantababu

ben bu sütün yeterli değil hikayesine çok kızıyorum, her canlının sütü bebeğini doyurmaya yetecek kadardır, bunun bebek maması markalarının doktorları şişirmesi sonucu oluşmuş bir moda olduğunun açık ıspatıda benim,kızıma ilk aydan itibaren doktorlar sütün yetmiyor dedi neymiş kilo alımı azmış diye, uğraştım, çabaladım yarım saatte bir emzirdim, emzirdim ardından sütümü sağıp kaşıkla verdim, kimseyi de dinlemedim, tamam kızım  hep 25 persentilde oldu ama sağlıklı oldu, anne sütüyle beslendi, halada bağışıklığı kuvvetlidir, sizede önerim pes etmeyin, sık sık emzirin sağıp yine sütünüzü verin, sütünüzün arttığını kendi gözlerinizle göreceksiniz...


fistikcik

Sevgili Ange,
Cemile çok hoş anlatmış. Onun da dediği gibi, bebeğiniz çok küçük, rahatlıkla memeye tekrar alışabilir. Yazdıkları çok doğru. Hemen biberona son verir, bebeğinize verdiğiniz mama ya da sağılmış anne sütünü kaşıkla verirseniz bu sorunu aşmak için önemli bir adım atmış olursunuz. Sonra şurada anlatılanları da uygulayabilirsiniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/50a5f287-0b9d-4b8f-b3fa-9fad009d5590/1/bebegim-beni-emmiyor-sutum-neredeyse-kesildi

Farklı emzirme şekillerini (siz ayakta iken, hafifçe sallanarak vs) denemeyi unutmayın. Bu denemeleri bebek çok açken yapmayın, bir miktar kaşıkla besleyin, öyle yapın (çok aç bir bebek sinirlenir ve herşeyi denemeyi reddeder).


pati

Benim oğlum da 1.ayın sonunda günde 16-18 saat emzirmeme rağmen sadece 25 gr aldığı için acilinden mamaya başladık. Bir süre sadece uykuda emmeye başladı sonra gündüzleri ısrar edince mememi ısırmaya başladı (dişleri erken çıktı), acıya dayanamadığımdan sağıp vermeye karar verdim. Yaklaşık 3 aydır sağıp veriyorum ama sütüm her geçen gün azalıyor hiç emme olmadığı için. Katı gıdayı bile biberonla almak istiyor. Hala süt varken emzirememek çok acı. Bana ne önerirsiniz? 


ange

merhaba fıstıkçık evet artık kaşıkla veriyorum mamayı sütümü sağdım ama sağmakla emmek arasında sütün artışı başka olur tabii ama en azından bir damlada olsa veriyorum çnk ancak anne sütü bir çok hastalıktan korur..vede kendimi rahat hissediyorum üsütümden sanki bir yük kalkmış gb hssediyorum bebeğimi emzirince

 Cevaplamak için Üye ol