Oglumla birlikte oynayabilecegimiz keyifli ve öğretici 3 yasa uygun tablet oyunları ariyorum

habibe_88 soruyor: 8

Selamlar...

3 senenin sonunda pes ettim etrafımızda herkeste tablet vb şeyler olmasına rağmen oğlumdan uzak tuttum bana gore hala da erken ama babamız maalesef bu doğum günümüzde almış artık bende günün belli saatlerinde en azından benimle birlikte oynasın hemde eğitici olsun istiyorum ama bu konuda bir hayli kötüyüm tablete yukleyebilecegim oyun tavsiyelerini varsa bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


maviboncukk

Bizmki puzzle seviyor, toddler fish favorimiz..


Kozzy

mınıkler ogrenıyor, benjı banana


ecehankoc

Lego duplo nun guzel oyunlari var. lego duplo olarak arayinca cikiyor, hem de ucretsiz.


AlaraZ

Edukitty (cubic frog yazilimi)bu oyun buyuk kucuk ,siralama oyunu .

little builders(fox&sheep yazilimi) bu oyunda inşaat yapiliyor.

little things(resim bulma oyunu ) berhaber resmi buluyorsunuz

kidsdoodle pro ,resim cizme programi.

Bunlar oglumun sevdigi ; berhaberce oynadigimiz oyunlar .aka

Ikinci bir çocuğum olsa Asla ve asla tabletle tanıştırmazdım. Biz çok pişman olduk. Başlarda oyalanması ya da ordan bi şeyler öğrenmesi hoştu bizim için. Sonra YouTube da cocuklar icin hazırlanan reklam videolarını izlemeyi keşfetti. Kendi oyuncaklarını bırakıp ordaki cocukların oyuncaklarla oynamasını izlemeye başladı. Bıraksak saatlerce izleyebilir o derece. Zararını cok gördük eline kalem almadı kitaplara ilgi göstermedi resim yapmak boyama yapmak gibi aktiviteleri reddetti. Üstelik YouTube seyrettikçe ya da uygulamalarla vakit geçirdikce farkettik ki huyu değişiyor sinirli oluyor uyku uyumak istemiyor. Önüne geçmeye sınır koymaya çalıştık olmadı. En sonunda toptan kaldırdık bütün elektronik aletleri. Önce çok tepki verdi ama zamanla önüme kitap getirmeye başladı oku diye sonra boyama yapmaya başladık yazı yazma çalışmaları yapıyoruz. Artık ipadi hiç sormuyor. Uzun araba yolculuklarında eline kitap veriyoruz. Kişisel fikrim ve deneyimim cocuklar ipad veya herhangi bi tableti zaten cok kolay öğrenecek kapasitedeler. Bi şey kaçırmış olmazsınız. Ama tabletin sunduğu renkli Dünyadan ayırmak cok zor onları. Tablet kullanmayan cocuk emin olun hiç bi şey kaybetmez.


Damla

Çocukların kendi başlarına kullandıkları tabletlere youtube asla yüklenmemeli, en azından kullanımına verirken uygulamayı erişilemez hale getirmek lazım. Eğer özellikle izletmek istediğiniz youtube videoları varsa, ki araştırıp bulursanız çok da faydalıları var, bilgisayardan da izletebilirsiniz. 


Youtube yüzünden tablet almamazlık, kullandırmamazlık da etmeyin tabi, çünkü yüklemek zorunda değilsiniz. 3 yaşında bir çocuğa süre kısıtlaması koymak da zor değil. Birlikte kullanacaksanız çok daha iyi, hem gelişimini takip edersiniz, hem de böyle riskler olmaz. Yarım saat anne ile beraber tablet bu yaşta çok faydalı olur bence :) 


Biz uygulamaları yüklüyoruz, bir süre sonra siliyoruz, aynı anda çok sayıda uygulama tutmuyoruz. Aşağıda bulabildiklerim/hatırladıklarımdan yazdım, bazıları serinin adıdır, search edince çıkan sonuçlardan seçebilirsiniz.

Fun English/German (başka dilleri de var), Toddler's Seek & Find (farklı versiyonları var), LeapFrog Songs, Minnie's Home Makeover (çok sevdi ama hep bunu oynamak istediği ve her yeri pembe yapmaktan başka bir şey yapmadığı için sildik kısa sürede), Playtime with Dora the Explorer, Daniel Tiger's Neighborhood (ingilizce videolar), Mr. Potato Head, Kids Picture Dictionary, Caspar Babypants Music Time, Pepi Bath, Busy Shapes, Fisher Price (şarkılı, ninnili genelde e-book tarzı oyunları var), Tiny Hands (çok çeşidi var)

Yanıtları ben de takipteyim :)
mutluannelif

Hiç vermeyin, tableti kaldırın derim, yazık değil mi o küçük gözlere, o güzel beyne.


Sanemm

Anne-Baba iş nedeniyle bilgisayarla fazla haşır/neşir olduğumuzdan görüyor ama biz eline hiç oynaması için tablet vb... vermedik. Ama bazen aklına takılan soruları tablette youtube aracılığıyla cevaplıyoruz. Mesela geçenlerde "un nasıl olur, neden yapılır " demişti. Önce buğday biçme videosu sonra su değirmeni ve elektrikli değirmeni açtık. Toplamda 15 dakikayı geçmeyen bir video. Ondan çok önce de metronun direksiyonu olup olmadığını sormuştu onu açmıştık.

Hiç tv izlememesine rağmen tabletten bu tarzda merak ettiklerine bakması toplamda 5'i geçmez. Kendisi talebi etmiyor çünkü gerçek hayatta gözüyle gördükleri daha çok ilgisini çekiyor.

Yani demem o ki etraftakilerden ayrışmaması yada çok görmesi nedeniyle eline tablet vb... vereceksiniz sanal gerçeklik içeren şeylere değil, gerçek hayatta karşılaştığı konulara yönlendirin. Zira gerçek hayatta karşılığını bulamadıklarına mübtela oluyorlar.


Cevaplamak için Üye ol