sünnet yaptırmamak

zumre soruyor: 10

sünnet yaptırmamayı düşünen var mı? ne kadar gerekli? sağlık için sorun yokken yaptırmanın alemi ne? sünnet isimli kitabı okudum. yazarı nil gün. kafam karıştı. kestirmesek, dokunmasak demeye başladım. düşünceleriniz neler? koca mı nasıl ikna edebilirim?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


CiciAnne

Bu konuyu çocuğunuz ilkokula başladığında kesin ve net bir şekilde çözeceğinizi düşünüyorum.

Malum Türkiye'de erkek olmak demek sünnet olmak demek ve sünnetli çocuklar henüz sünnet olmamış arkadaşlarına çok acımasız davranıyorlar. Yeğenim ilkokula başladığında henüz sünnet olmamıştı. Ailesine o kadar baskı yaptı ki, sömestr tatilinde sünnet yaptırmak zorunda kaldı ablam ve eniştem.


ege03ada

ben oğlumu 10 günlükken sünnet ettirdim,şu zamana kadar hiç idrar yolu enfeksiyonu olmadı çok şükür.Erkek çocuklarında görülen penis tıkanıklığıda yaşamadık.Bana çocuk çabuk serpilir demişlerdi de inanmamıştım meğer geçekmiş.Zaten eninde sonunda yapılacak bence çocuğun hiç acı çekmeden,psikolojik olarak etkilenmeden yaptırman daha iyi.Maalesef kaçış yok :))


sevfurkereym

ben oğlumu 7 aylık sünnet ettirdim.1 gece zorladı bizi oda koltuk tepelerinde gezdi biyerine bişe olacak canı yanacak die korktuk:)o küçücük et parçası çocukların gelişimine engel oluyo.benim oğlum yaşıtlarına göre daha büyük görünüyo.boyu uzun gelişimi güzel.gerçekten gelişim süreci daha çabuk oluyo.şimdi tekrar bi erkek çocuğum daha olucak onuda abisi gibi 1 yaşını doldurmadan sünnet ettireceğim.eninde sonunda olucak bence okul çağını beklememek lazım.benim oğlumla 10 gün önce 12 yaşında halamızın torunu sünnet olmuştu.1 ay kan kusturdu nazlana nazlana.istekleri bitmedi hasta gibi gezdi.yani anlamadan canı yanmadan olması en güzeli.


zumre

öykününannesi;
hamile değilken, sünnet i sorgulamadım bile sadece az etkilenir diye düşünüp 1 ay içinde sünnet ettirecektim ama düğün yapmayacaktım. saçma geldiği için, neyi kutluyoruz ki. bu fikrimi duyanlar, içinde kalır çocuğunun benim niye düğünüm olmadı der dediler. benim yetiştirdiğim çocuk takmaz bunları kafasına dedim.
hamilelikte bebeğim incinmesin gibi duygular girdi içime. o da insan. ben onun sahibi değilim gibi şeyler düşünmeye başladım. sonra sünnet ne kadar sağlık için gerekli derken "sünnet" kitabını buldum okudum.
bu kadar insan yüzyıllardır yaptırıyor sünneti, ama ne kadar gerekli? sağlık diyip, din diyip her koldan sıkışıyoruz kenara.
doktorlarında düzen adamı olduklarını düşünüyorum.
kitapta bundan da bahsediyor. sünnet piyasasından kimler kimler ekmek yiyor. ben bile yiyorum, fotoğraf çekerek.
çocuğum kendi düşüncelerinde birine aşık olur diye ümit ediyorum.jildando

valla bende saygı duyuyorum. Nedense ben hiç sorgulamamıştım, pişman oldum şimdi.
Sunnet dugunu olayı zaten karşı oldugum birşeydi, çocukcağız orda acı çekiyor millet gobek atıyor, nasıl iş hiç anlamıyorum.
Biz doğar doğmaz , daha hastanede iken yaptırmıştık. Hem cocuk doktorumuz, hemde benim doktorum yaptırmamızı onermişti. Nitekimde gobeği dusmeden yarası iyileşti, hiç problem yaşamadık.

Sağlık kısmını bilmiyorum, araştırmadım, ama sosyal olarak ben de olsam dert etmezdim gerçekten. İleride  birlikte olcağı insanlarda onunla aynı kafa yapısında olsunlar, anlamıyorlarsa da zaten beraber olmasınlar derim ben:)zumre

kocamda saygı duysa keşke. toplumla başedebilirim de. koca nasıl değişir bilemedim. bu konuda çok tutucu. yaptırıcaz başka yolu yok diyor. kitabı da okumuyor.


Bona

zmrs aynı kitabı ben de seneler önce okudum ve kesinlikle sünnet yaptırmayacağım oğlum olursa diye karar vermiştim.. açıkcası hala da saçma birşey olduğunu düşünüyorum , ben sürekli oğlum büyüyünce kendi karar verir dedim durdum..

ama ne oldu , doğum yaptıktan sonra 4 koldan saldırıya uğradım resmen , annem , eşim vb.. en sonunda yaptırıyım da kurtuluyum dedim , en azından ileride öyle düğün gibi saçmalıklarla uğraşmam diye yaptırdım.. ve şunu gördüm , kitapta özellikle bebeklerin acı olayını çok feci anlatıyordu ama benim oğlum hiç acı çekmedi , açıkcası ben deli gibi ağlayacak falan diye beklerken gülerek çıktı ameliyathaneden ve biz sünnet oldu mu olmadı mı anlamadık.... umarım sen de bu dönemi istediğin gibi atlatırsın..


aytude

biz 5 aylıkken yaptırdık. düğününü yapmayacağım. Yaptırdım cünkü okuduğum (ingilizce olsun türkçe olsun) kaynaklar sünnetin birçok hastalığa karşı (AIDS mesela)koruyucu bir unsur oldugunu söylüyor. Yaptırmamın asıl sebebi dini inancımdır. 

Dünya üzerinde erkeklerin %40'ı sünnetli. 
Yahudilik ve İslamiyet'te sünnet şart, Hristiyanlarda da yalnızca Ortodoks olanlarda. 

İkna etmek amacıyla yazmadım, yanlış anlaşılmasın lütfen. septik

Tek bir kitabı okuyarak mı böyle bir karar verdiniz?Şahsi fikrim 'acaba mı?'diyorsanız kaynak teşkil edecek birkaç eser okumanız.Okuduklarınızı belki salonda orta yerde falan tutarsanız eşiniz bir an merak edip inceleyebilir.Benim kızımın cinsiyeti 7 ayda belli oldu.Eğer erkek olsaydı eşimle ortak kararımız, hastaneden çıkmadan,düğün derneksiz sünnet ettirmekti.Bu kararımın önceliği sağlık yönü.Ve inancımın sünneti şart olarak görmesi.Her insanın inancına,düşüncesine saygılıyım.Bu benim fikrim.


babu

Ben de konu ile ilgili bir radyo soylesisi dinlemistim, bu kafada cok fazla kisi olmayacagindan sanirim ayni yazardir konusan. Bana cok mantikli gelen su argumanlari vardi:

- iye yi onluyor deniyor ama sadece ilacla tedavi edilebilecek bir hastalik icin hem de daha olusmadan cerrahi mudahale yapmak mantiga aykiri

- 18 yasindan kucuk bir cocuga tamamen keyfi bir mudahaleyi yapmak insan haklarina aykiridir. (18 yasindan sonra zaten kendi karar verecek isterse keyfi yaptirir)

Bunun yaninda ben yaptirdim. Dini inanisim yok ama dini bunu gerektirmeyen pek cok toplumda da artik iyice yayginlastigini ve daha 'normal' (olumlu ya da olumsuz anlamda degil, daha yaygin anlaminda) olanin bu oldugunu biliyorum. İleride hassas bir konu ile ilgili boyle bir farkliligi tasimasi zor olabilir eh ileride sunnet de zor olur. Yani Nil Gun hakli mi haksiz mi bilmezken toplum nornlariyla bu alanda mucadele etmemeye karar verdim. Bir de sacma ama Nip Tuck dizisindeki bir olay kalmisti aklimda, dr ogluna sunnet yaptirmamis ama kiz arkadaslari onun bu halini cok garipsediginden cocuk (18 yasinda falandi) kendi kendini sunnet etmeye kalkiyordu. Sonucta dizi ama su 'normal' nedir durumunu dusundurmustu bana.

Bunun yaninda etrafimda birden fazla arkadasimin cocugu yasadigi sorunlarin cozumu icin sunnet onerildiginden sakincali oldugu soylenen yaslarda sunnet oldu.

Biz dogunca yaptirdik. Toren vb niyetimiz yok. İleride torenin eksikligini hosseder diyorlar bence artik cogunluk dogumda yaptirdigindan olmayacak oylr birsey ama olursa da dogumgunu gibi birsey yapiveririm.Cevaplamak için Üye ol