sünnet yaptırmamak

zumre soruyor: 10

sünnet yaptırmamayı düşünen var mı? ne kadar gerekli? sağlık için sorun yokken yaptırmanın alemi ne? sünnet isimli kitabı okudum. yazarı nil gün. kafam karıştı. kestirmesek, dokunmasak demeye başladım. düşünceleriniz neler? koca mı nasıl ikna edebilirim?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


ediluj

Ben bir hekimim ben ve arkadaşlarım bunu araştırmıştık,saglık açısından faydalı olduguna yönelik görüşler var,ama zararını gösteren bir yayına rastlamadım.İşlem iyi bir cerrahla sağlıklı koşullarda yapılırsa çocuğa çok bir sıkıntısı yok.Yalnnız 2-6 yaş arasında yapılması sıkıntılı,psikolojik olarak etkiliyor ve ilersi için problem yaratıyor.Benimde korkum bu sakıncalı yaşlarda tıbbi sıkıntı nedeniyle yaptırma zorunluluğu olursa diye..Ayrıca ileriki yaşlarda kendisi karar verir dersenizde sünnet 18 yaşından sonra basit cerrahi işlem olmaktan çıkıyor daha kopmpleks bir cerrahi işleme dönüyor,risk ve sıkıntı artıyor yani..Ürolog bir arkadaşımın görüşü bebek doğar doğmaz yaptırmak uygun olmadığına dairdi(bu konuda da farklı görüşler var)
Bizde eşimle bu sıkıntıları da çekmesin  oglumuz diye 1-2 yaş arası sünnet yaptırmayı planlıyoruz.
 Bence sorun ve karşı durulan sünnetti sorgullatan tıbbi yönünden çok bunun abartılıp erkekliğe ilk adım olarak görülmesi,abartılı sünnet törenleri,toplumsal baskı diye düşünüyorum.. 


yuksel_

merhaba, açıkçası bu konuda ben de kafası karışıklardanım. neyse ki, kızımız oldu ve düşünmeye gerek kalmadı :)

Dinen herhangi bir inancım olmadığı için o açıdan yapılması şart ifadesi benim için geçerli değil.
Zaten, erkeklik töreni, kutlama, hediyeler, abartılı erkeklik vurguları tamamen karşı olduğum şeyler. Oğlum olsaydı ve sünnet yaptırsaydım da asla böyle bir tören ya da kutlama yapmazdık.

Geriye sağlık gerekçesi kalıyor. Aslında, "bizim" oğlumuz da olsa farklı bir bireyin bedeni hakkında karar veriyoruz. Onun bir parçasını kesiyoruz. Bunu isteyip istemeyeceğini, hangi dine inanıp inanmayacağını bilmeden bir müdahalede bulunuyoruz. bunu çok problemli buluyorum.
aids konusundaki gerekçeleri duydum, ama ne kadar doğru bir bilgim yok, araştırmadım.

Burada sorun, daha çok toplumsal baskı...yüzyıllardır gelen gelenekleri kırmanın zorluğu ve dinin tartışılmaz olması. Belki siz de daha çok araştırıp, daha çok kaynakla eşinizi ikna yoluna gidebilirsiniz.

Yaptırmaya karar verseydim, aklı ermeden birkaç aylıkken yaptırırdım. ilkokul çağında ya da 18 yaştan sonra böyle bir müdahalenin çok travmatik olduğunu düşünüyorum.


kem

sünnet sağlık açısından yapılması gerekli bir işlem çünkü sünnet derisinde idrardaki son damlalar kalıyor ve bu idrar bir süre sonra iltihap haline geliyor ya tuvaletlerini yapamıyorlar ya da elimizde iltahap olunca vurur ya davul çalar gibi öyle oluyor.bu çocuklarda penis tıkanıklığı dediğimiz rahatsızlık bir çok bebek bu nedenle acil sünnet ediliyor.yabancı ülkelerde de bu durum böyle ve artık saklama gereği de duyulmuyor.ayrıca sünnetli çocuklarda idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riski oldukça düşük.doktorunuzla görüşün derim.ileri yaşlarda ereksiyon sebebiyle dikişlere zarar geldiğinden sünnet inanılmaz zor bir olay düşününki günlük bebeklerle aylık bebeklerin sünneti arasında bile farklar var.umarım çocuğunuz için en doğru kararı verirsiniz.onun bedeni hakkında karar vermeye gelince zaten biz karar veriyoruz ne yiyeceğine nasıl büyüyeceğine.bu da bunun bir parçası diye düşünüyorum


yaseminsurucu

peygamber efendimizin sünneti ve biz müslüman bir toplumuz bir sürü faydası varken neden yaptırmamak çocuğun aklı ermeden yaptırmakta biz büyüklerin görevi bence.)


fadimekerem

HANIMLAR Benim oğlum bu sabah sünnet oldu,ve ben kameraya çekerken gördüklerime inanamadım,oğlum 9,5 aylık ve pipi derisi dardı,iç kısmı temizlemeyede kokuyordum ki bunu zaten herkes rahatlıkla yapamaz,incitiriz yanlış bir hareket yaparız vs. diye... sünneti yapan doktoru izlerken gözlerime inanamadım çünkü en az 10-15 parça kireç kalıntısı yada süt kaymağı kıvamında iplikleşmiş kalıntılar çıkardı pipinin içinden ve bunu temizlemesi dakikalar sürerken banada gösterdi,inanamadım ve dini örfü adeti kenara koyun tek kelime söylüyorum hiç boşuna kimse tersini savunmasın daha bu sabah kendi oğlumda gördüm hanımlar sünnet TEMİZLİK,sünnet TEMİZLİK...! Bu birikintiler daha sonra pisliğe,sonra iltihaba ,ve benim bilmediğim pek çok rahatsızlığa sebep olacak büyüklükte.


zipzip

Ben yaptığım uzun araştırmalar sonucunda çocupumu sünnet ettirmemeye karar verdim. Bence siz de bu kadar bilinçli bir anneyken oğlunuzun bu kadar işlevli deri parçasını kesip atmayın. oğlunuzun 20000 üzreinde sinir ucu barındıran bir parçasını travmatik bir operasyonlar yok edeceksiniz. Burada oğullarının sünnetten sonra idrar yolu enfesiyonunun geçtiğini söyleyen iki anne de, oğullarının penis temizliğini düzgün yapmadıklarını itiraf etmiş. Bu çocuğun yüzünü yıkamayıp sonra gös kapaklarını bir operasyonla aldırıp: ''ohh iyi oldu içinde bir sürü çapak birikmiş'' demeye benziyor. Ki idrar yolları enfeksiyonu her durumda kolay müdahale edilebilen bir hastalıktır.

Tüm anneler, lütfen konuyu araştırın, oğlunuzun bu kadar önemli bir parçasını onun bilinci yerinde değilken kesip atmayın. Sonuçta oğlunuz büyüp bilinçlendiğinde sizden bunun hesabını sorabilir; unutmayın ki ''sünnet geri dönüşü olmayan bir operasyondur''.


eeslem

ben oğlumu 8 aylıkken sünnet ettirdim,öncelikle dini gereklilik sonrada sıhhi gereklilik gördüğüm için.tabi bu benim düşüncem ama burada yazılanlardan sanki sünnet bir eziyetmişte zorla çocuğumuza bebekken yaptırıyormuşuz gibi bir şeyler okudum,avrupada ve amerikada herhangi bir dine mensup yada değil birçok insan sünnet oluyor sadece sağlık sebepleriyle,
çocuğunuzun bademciklerinide doktor alalım faydalı dese yok tedavisi var bunun,çocuğum karar versin mi diyeceksiniz yoksa tepkiniz sünnetin dini ve örfi bir ritüel olmasına mı...buda benim özgür düşüncem kimse üzerine alınmasın


czh

sadece müslümanlar sünnet yaptırmıyorlar hatırlatırım."washington"da sünnet zorunluluğu yasası"gibi bir olay gündemdeydi bundan birkaç ay önce.heralde ordakilerin %1i bile anca müslümandır.ayrıca erkeklerin sağlığı açısından faydalı olduğu kanıtlanmış bir operasyon.kadın sünneti ise apayrı bir konu nasıl aynı kefeye koydunuz hayret.hiç bir faydası ve amacı olmamakla birlikte,uygulanan kişilerin nerdeyse %30-40ı ölüyor.kısacası vahşet yani.

sürekli ben müslüman değilim sakın çocuklarınızı sünnet ettirmeyin diyerek ne yapmayı amaçlıyorsunuz anlamadım.kimse sizin lafınızla çocuğunu sünnet ettirmekten vazgeçmeyecek heralde.polemiğe sebep olacak konuşmalardan vazgeçin lütfen.zipzip

Ben Müslümanım ve İslam dinine göre sünnet, farz değil; adı üzerinde sünnettir. Yani yaptırmak zorunda değilsiniz. Sünneti isteyen tabii ki yaptıtır fakat bu sünnet yaptırmamayı düşünen bir annenin başlığı; ben de oğlumu sünnet ettirmeyen bir anne olarak desteğimi veriyorum. Artık bizim gibi pek çok ebeveyn bulunmakta. Yaptıranlara karşı çıkmıyorum sadece neden yaptırmadığımın nedenlerini açıklıyorum.


Dünyada erkeklerin %85i sünnetsizdir. Yani düşündüğünüz kadar yaygın bir operasyon değil. Sünnetin getirilerini ve götürülerini düşündüğümde ise risk taşıyan bir ameliyatı yaptırmak anlamsız geliyor. Beden, bana değil; çocuğuma ait. Bu nedenle böyle bir kararı, isterse fikirleri oturduğu zaman kendisi verir.

Kadın sünnetiyle belli bağlantıları var; kadın sünnetinin bir türü de kadının sadece önderisini almaktır. işte bu erkek sünnetine denk düşer diyebiliriz. Kadın sünneti daha çok gelişmemiş ülkelerde görüldüğü için sünnet ilkel koşullarla yapılmakta bu da ölüm oranını arttırmaktadır. 

Ayrıca benim çevremde çocuğunu sünnet ettirmeyen birçok aile bulunmakta. Tek istediğimiz oğlunuza bu operasyonu yapmadan önce bu konuyu araştırın.


czh

sünnet vahşettir gibi bir tutum içine girmeyin o zaman.yazdıklarınızdan o çıkıyor.biz de keyfimizden değil sağlık gerekçelerinden dolayı yaptırıyoruz.oğlum 5 aylıkken dr umuz bizi sünnet yaptırmamız konusunda uyardı.çünkü derisi kesinlikle açılmıyor temizlemek için.ilerleyen zamanda iltihaplanma onunda ötesine böbreklere kaçma yapar dedi ve ben kıyamadığım için yaptırmadım.son 1 aydır 3 defa enfeksiyon geçirdi.o halde biz bekleyelim bu "çok işlevli" deri parçasını 18 yaşına gelince isterse kendi kestirsin.o zamana kadar da böbrekleri iflas etsin.var mı böyle bi mantık?Cevaplamak için Üye ol