sünnet yaptırmamak

zumre soruyor: 10

sünnet yaptırmamayı düşünen var mı? ne kadar gerekli? sağlık için sorun yokken yaptırmanın alemi ne? sünnet isimli kitabı okudum. yazarı nil gün. kafam karıştı. kestirmesek, dokunmasak demeye başladım. düşünceleriniz neler? koca mı nasıl ikna edebilirim?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


zipzip

Size bir şey demedik hanımefendi; lütfen alınmayın. Vahşet gibi bir şey de geçmedi. 


Sünnet yaptırmamayı düşünen ebeveynler için belirtiyorum: çocuğunuzun penis temizliğini düzgün bir şekilde yapmalı (ön deriyi geri çekmeli) ve oğlunuza bu alışkanlığı kazandırmalısınız. Sonuçta vajina, penise göre mikrop kapmaya daha meyillidir ama kızlarımıza temizlik alışkanlığını kolayca onu birçok hastalıktan koruyabiliyoruz. Ayrıca yine oğullarını sünnet ettirmemeyi düşünen anne-babalar için söylüyorum: kolayca müdahale edilebilecek hastalıklar (idarar yolu enfeksiyonu gibi) kendimizden de bildiğimiz gibi kolay müdahale edilebilen enfeksiyonlardır. İlla oğlumuzun bir organınız bir parçasını kesmeyi gerektirmez. 


aytude

sünnet işinden para kazananlarsa eğer endişeniz, düzenin adamı oldu diyorsanız doktorlara, o halde cocugunuza aşılarını da yaptırmayabilirsiniz, ve hasta olduğunda hiçbir antibiyotik almadan devam edebilirsiniz hayatınıza. çünkü tıp son derece suistimale açık hele ki günümüzde. 


zipzip

E, Avrupa'nın çok büyük bir çoğunluğu sünnetsiz, oradaki erkeklerin bir sorunu olmuyor. Ayrıca Amerika'da da sünnet yaptırma oranı düşmekte... Vahşet değil: dediğim şey aynen şu getirileri ve götürülerini karşılaştırdığımda yaptırmamayı tercih ediyorum. Yaptırmayan olursa da destek veririm. Türkiye'de bir sürü sünnet yaptıran insan varken neden ettirmeyecek olanlar bu kadar rahatsız etti ki sizi?


Ben şöyle düşünüyorum memenizi aldırırsanız meme kanserini engellersiniz fakat ben mememin getirilerini buna tercih ederim. Bu da sizi rahatsız etmesin.


czh

sünnette de penisi toptan kesiyorlar tabi...


zipzip

O bir metafor...

Elbette toptan kesmiyorlar; fakat ileride cinsel yaşamından aldığı ve partnerinin alacağı zevki belli bir ölçüde kısıtlayacak kadar önemli bir parça olması benim kararım için yeter de artar. 

Bazı araştırmalar da HIV virüsü konusunda sünnetin yarar sağlayabileceğini söylüyor. (elbette bu'' ben sünnetliyim; korunmasız ilişkiye girebilirim demek ki'' diye algılanmamalı sünnetli erkekler tarafından.) Yani sünnetin de böyle bir faydası olabilir. 

Ben bir tıp etiği olarak ''önce zarar verme'' diyorum. Tanrının bizi en doğru şekilde yarattığına inanıyorum ve bir sorun yoksa bedenimizin bir parçasını durduk yere kesmemek gerektiğini düşünüyorum. Değişik fikirler sizi korkutmasın; dünya ilerliyor. Günümüzde sünnet nedeniyle ailesine tazminat davası açan yetişkinler var. Zaten tartışılmakta olan bir konu. Türkiye için biraz yeni tabii ama zamanla bir şeyler değişecektir.eeslem

sürüden ayrılmakla büyük çoğunluğu dinine,sünnetine ,adetlerine bağlı bir ülkede dğerlerimizi tartışmaya açmaya,hiçbir benzerliği olmayan örnekler vermeyi ve ısrarcı olmayı ayırd etmek lazım sanırım.sırf bunu aykırı olmak adına mı yapıyorsunuz, neden böyle bir başlık açıldığı bile bence şüpheli.çünkü dediğim gibi çoğunluğu islam a mensupbir ülkede yaşıyoruz ve benim inançlarım  TANRI BİZİ BÖYLE YARATMIŞ NEDEN GEREKSİZ,durduk yere kesiyorlar gibi yorumlara saygısızlık diyor.
Sünnet deyip farz değil,zorunlu değil demek sünneti hafife almaktır,iyice araştırmak zahmetinde bulunsanız mutlak sünnet olduğunu ve Efendimiz in müslüman olan herkese şart koştuğunu görecektiniz.artık lütfen daha fazla konuyu uzatmayın kendi görüşlerinizi aktarırken inançlı insanların sınırlarını zorluyorsunuz,düşünce özgürlüğü başkalarının özgür düşüncesini ve inancını çürütmeye çalışmak,hafife almak değildir..


silky

Bu soruya verilen cevaplarin ilk 2 sayfada olanlarını okudugum zaman ne kadar guzel ozgurce her konu tartısılıyor diye dusunmustum. Ama sonlara dogru geldigimde artık maalesef hayatımızın hemen hemen her asamasında gordugumuz tahammulsuzlugun buradada oldugunu gordum. Dini inancları nedeniyle sunnet yaptırmanın gerekli oldugunu dusunen herkese saygı duyarım, zaten okudugum kadarı ile sunnet yaptırmamayı savunan tum arkadaslar da bu konuda saygılı, kimseyi fikirlerinden dolayı kucuk gormuyorlar, kimseyi hafife almiyorlar, sunnet yaptımamayı dusunen insanlara artık bu konuyu uzatmayın demiyorlar. Ama bazı arkadasların maalesef din ile baglantılı bir konunun tartısılmasına bile tahammulleri olmuyor. Bu konunun tartısılıyor olması neden rahatsızlık veriyor ki? Sonucta herkes ozgur ve bebegini kendi inancları ve dusunceleri cercevesinde ozgurce yetistirebilir, kimse kimseye cocugunuza sunnet yaptırın veya yaptırmayın demiyor, sadece fikirlerini acıklıyor. 
Benim erkek bebegim olsaydı dogdugu zaman ilk 1-2 ay icinde sunnet yaptırırdım, fakat bunu dini sebeplerle degil, saglık acısından faydası olacagını dusundugum icin yapardım.


CokBilmis

Ben de fikrimi paylaşmak isterim, ama lütfen kimse alınmasın, ben sadece ZÜMRE'ye cevaben yazıyorum:

Zümre:

1. Bebeğin artık büyümüş. Dolayısıyla önünde bu kararı vermek için 1 senen kalmış. 2 yaşını geçirirsen, ilk okul çağını beklemen gerekecek. Bu nedenle karar vermek için elini çabuk tut :)

2. Şu anda yaptırmaya karar verirsen bebeğini genel anestezi ile bayıltacaklar. Sünnetin zararından çok genel anestezinin bebek beyni üzerindeki zararlarını araştırmanı tavsiye ederim. Eşine de bunları okut. "İlla sünnet ettireceksek, 7 yaşındna sonra olsun bari" diyebilirsin eşine. Genel anestezinin olumsuz etkileri 7 yaşından sonra azalıyormuş.

3. Ben eşimi şöyle ikna etmek niyetindeyim: "Peki hayatım, senin istediğin olsun. Ama mümkünse 7 yaşından sonra, ilkokul çağında düğün dernek yaparız, çocuk da eğlenir" demeye niyetliyim. Zaten eşim de ilkokul çağında olmuş. İtiraz edeceğini sanmam. Bu arada eşimin beynini yıkamak için 7 sene kazanmış olurum. Sonrası Allah kerim :))))

4. Dini açıdan asla düşünme. Adı üstünde "sünnet". Sakal bırakmak da, Arap'ların giydiği bol elbiselerden giymek de sünnet ama kaçımızın eşi böyle giyiniyor, sakal bırakıyor? Düşünürsen bol argüman bulursun eşini ikna edecek :)

5. Ve benim asıl sünnete karşı olmamın nedeni de şudur (nedense hiç tartışılmaz): Sünnet erken boşalma nedenidir. Sünnet derisi gidince penisin en hassas noktası açıkta kalıyor. Sadece dokunmayla bile tahrik olabiliyor. Oysa sünnet olmamış erkeğin tahrik olması daha uzun sürer (mantık gereği). Bunun sonucunda erken boşalma olmaz, eşini de daha çok tatmin edebilir. Ama tabii bu hususu eşinle tartışırken dikkatli ol "Benden şikayetin mi var yoksa?" noktasına gelmesin olay :) Ama bu durumu eşinin aklına hafif hafif sokarsan, göreceksin ki sana hak verecektir.Taita

arkadaşlar bazı şeyleri üstüne bastırarak söylemek yersiz sanırım..

inancına göre ve sağlık sebeplerinin gerekliliğiyle kendine göre isteyen sünnet yaptırır;

istemeyen yaptırmaz.

durum bu kadar basit :)


helensparta

sağlıklı olmayan bir durum islamiyette yer almaz. ben çok araştırdım sağlık açısından birçok yararı var önemli olan bir hastanede güvendiğiniz bir cerrah tarafından yapılması.. cahilce ve hurafelere bağlı bir operasyon kimse istemez bu çocuk için çok zararlı olur başta psikolojik açıdan.. bence bir uzmanla görüşün ve çocuğunuz aklı erdiğinde onunda hazır olduğu bir vakit yaptırın.. ben çok pişmanım doğumdan sonra 1 ay içinde yaptırmadığıma en kolay dönem.. hem askeredemi yollamayacaksınız bu askerlik muayenesinde bile karşısına çıkar çocuğun..Cevaplamak için Üye ol