Bakıcı ve sigara sorunu

curlygreen soruyor: 8

Merhaba,

Mart sonu gibi işe başlayacağım, kızım da 4 aylık olucak ve bakıcı bakıcak. Referanslı bir bakıcı ile anlaştım daha önce bir arkadaşımızın bebeğine 5 sene bakmış 2. bebek geldiği için onlar yatılı bakıcıya geçince tekrar iş aramaya başmıştı. Kadının evine gittim görüştüm, bir terslik görmedim bebeği tutuşu, bir iki ayrıntıya ben söylemeden dikkat edişi (hijyen konusunda) hoşuma gitti. Kendi çocukları büyük olduğu için akşamları gidiş saatini de çok problem etmiyormuş, gerektiğinde fazladan kalabiliyormuş vs.. ancak maalesef sigara kullanıyor. Bu konu çok kafama takıldı, daha önce bebeğine baktığı arkadaşım kesinlikle bebeğin yanında içmez, bebek uyuyunca balkonda içer sonrasında hijyen kurallarına dikkat eder diyor ama yine sigara içiyor olması hoş değil tabii. Anneanne ve babaanne şehir dışında ve gelip bakmaları mümkün değil. Ne dersiniz bu referanslı bakıcıyı denesem mi yoksa bir danışmanlık firmasıyla hiç tanımadığım, bilmediğim biriyle mi anlaşsam.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


annevebebis

bence ikisini de yapmayın. referanslı sigara içmeyen birini bulun. danışmanlık firmalarına güvenmek zor. sigara dalga dalga bir etki alanına sahip, elini yıkasa bile vücudunda dalga dalga sigara etkileri olacak. bebeğinize temas edecek vs. diğer elimde oğlum var, tek elle bu kadar yazabildim.


annevebebis

ayrıca bakıcılığa talip olanlar da bir zahmet artık sigara içen kişilerin telep edilmediğini anlasınlar. belki bırakmalarına vesile olur bu iş bulamama durumu.


firavun

annebebis + 1
ayrıca annesi sadece bahçede içen bir bebeğin dr.unun her içtiğiniz sigaradan sonra duş yapıp üstünüzü değiştirmeniz şart dediğini biliyorum yakın çevremden


kuzum

Benim de doktorumuzdan yeni öğrendiğim bir bilgi: Bir araştırma yapılmış ve kişi balkonda, bahçede dahi içse sigarayı, içeri girdiğinde yarım saat boyunca içeridekiler o sigara havasını solurlarmış. Sigarayı içen nefes alıp verdikçe solurmuşuz yani. O balkonda içene yarım saat otur orada demek gerekiyor.

Bir de geçenlerde nette okuduğum bir yazı:


http://www.ezberim.com/saglik/130039-sigarayi-balkonda-icmenin-cocuga-zarari-var/
"Sigarayı balkonda içmenin çocuğa zararı var mıdır?

Aileler çocukların yanında sigara içmiyorlar, sigarayı dışarıda içiyorlar. Bu durumda çocukların zarar görmesini engellediklerini düşünüyorlar ama bu büyük bir aldatmaca çünkü sigara dumanı akciğerlerde iki gün kalır. Çocuğunuzu öptüğünüzde, onu kucağınıza aldığınızda zararlı dumanı yine ona üflemiş oluyorsunuz. Sigara içen biriyle yaşayan çocukta; diğer çocuklara oranla, solunum yolunu ilgilendiren bütün enfeksiyonlar ve astım 7-8 kat, bazı kanser türleri de 2.5-3 kat daha fazla görülüyor. 'Evde içmiyorum, dışarıda içiyorum' demenin bir anlamı yok. Alışkanlık koku ile de başlar. Ağız yıkansa, diş fırçalansa da anlamı yok. Sigara içen bir kişinin, on gün sigara içmese bile, nefesinde 80 madde ölçebilirsiniz. "
curlygreen

Aslında düşündüğümde benim de içime sinmiyor ama güvenilir, tecrübeli bakıcı bulmakta çok zor maalesef. Peki sizin bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz haftanın 5 günü sabah 7.30 akşam 19.30 Şerifali/Ümraniye tarafına gelebilecek iyi, güvenilir, tecrübeli, temiz bir bakıcı var mı :)


annevebebis

en güzeli konu komşunuza durumunuzu arz edin. muhakkak ve muhakkak birilerinin bir tanıdığı bu işte çalışmak isteyecektir. onu bir araştırırsınız. siz evdeyken bir deneme süresi koyarsınız 1 hafta mesela. sonra karar verirsiniz. bakıcı bulma işi zor bir iş maalesef. ama iyi birini bir buldun mu tamamdır.


kuzum

http://iyibakici.com/

böyle bir site var. bir bakın isterseniz.


ediluj

Ben göğüs hastalıkları uzmanıyım,bencede ikisinide yapmayın sigara içmeyen referanslı bir bakıcı bulun.Çünkü içeri gelip çocugu kucaklayacak üzerine vücuduna sinen duman bile bebeği etkileyecek. Hatta yeni arastırmalara göre duvardan dahi bu duman geçmekte,ayrıcada cocugunnuz daha fazla onunla olacak ve ona rol model olacak sigara içmesi.
   Bakıcı konusunda da ufaklığın sansı deyin baskalarıylada görüşün mutlaka iyi birisini bulacaksınızdır.Biz gebe kaldıgımızdan itibaren daha önce yiğenimize bakan bakıcımızı düşünüyorduk,iyi temiz bakıyor diye ama zamanı geldiğinde önümüze koydugu sartlarda uyusamadık,sanki biz mecburuz gibi maddi ve manevi fazla taleplerde bulundu anlaşamadık.Ozamanlar çok canım sıkılmıştı,ama sonra dedim ki mutlaka oglumun sansına iyi bir bakıcı bulurum diye dusundum ve tüm çevreme(facebook ta dahil haber saldım)şuanki bakıcımız 1 aydır bizimle oglumla ve tüm aileyle çok iyi memnunuz,bebeğinizin şansına guvenin ve onun için en iyisini arastırın...


Cevaplamak için Üye ol