İlk müdahale, neler yapılmalı

Peerren soruyor: 10

Anneler Merhaba,


İlk yardım, ilk müdahale konusunda fikirlerinizi - bilgilerinizi paylaşalım istiyorum.

Misal 
1-Bebe hafiften nezle hemen dr koşmak yerine evde ılık bir ıhlamur iyi gelebilir deneyin.
2-Hafif bir yanık sıcak su - ütü vb. hemen silverdin krem sürülmeli, yanık yer bantlanmamalı - sarılmamalı
3-Ateş 38.5 dr gitmeden önce ılık bir banyo + 1 saat sonra tekrar ateş ölçümü yapılmalı ateş 39'u geçmediği sürece dr gitmeye gerek yok
4-Bebe kafasını bir yere vurdu kusma yoksa 2 saat uyutulmamalı + çiğnenmiş ekmek şişliği alır, acıyı azaltır (doğruluğundan emin değilim kulaktan duyma bir bilgidir)

Sizin bu listeye ekleyeceği mutlaka + bir bilgisi tecrübesi vardır. 

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


neretva

Boğazına birşey kaçarsa siz oturur vaziyette bebeği kucağınıza yüzüstü yatırın. Bir eliniz altta göğsünde, diğer elinizle sertçe sırtına vurun. Küçük bebekler için aynı işlem kolda yapılabilir: http://www.youtube.com/watch?v=h4uS5EmpeEsjildando

yanıkta krem sürülmeden önce uzunca bşr süre soğuk suya tutulmalı.

Kanama olursa gazlı bez ile kompres yapılmalı

Vurmalarda vurulan yere hemen soğuk birşey, buz vb. gibi konmalı. Ardından da arnica sürülebilir, ödem ve morarmaya tedbir olarak. Bu ara soğuk uygulamasında genelde çocuklar o can hali ile karşı çıkıyorlar, benim şöyle bir numaram var, buz dolabından domates vb. olmayacak bir şey koyuyorum o zaman komiklerine gidiyor hem soğuk koymama izin veriyorlar hem de ağlamayı bırakıyorlar:)


february

darbe alındığında kesinlikle buz konmalı...buz yoksa soğuk su...


MCA

konuyu takipteyim.

düşmelerde, çocuğu soyup kızarma morarma takip edilmeli- ellle dokunup hassasiyet olup olmadığına bakılmalı . uyutmamak gerekmediğini duydum ama 2 saatte bir takip edilip, göz bebeklerinde farklılık- bakışlarda baygınlık- fışkırır tarzda kusma olup olmadığı kontrol edilir.


CokBilmis

Benim doğal malzemelerden hazırladığım bir ilk yardım çantam var. O yanımdadır zaten her daim. Panik anında hatılamam diye, şişelerin üstüne de yazarım ne işe yaradıklarını:

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/05/dogal-urunlerle-ilk-yardm-nasl-olur.html

1-Bebe hafiften nezle: Hiçbir şey yapmam. Doktora götürsem, o da bir şey yapamayacak zaten. Keyfi yerindeyse, iştahı yerindeyse geçsin diye beklerim. Kızım 3 gündür nezle mesela. 2 gün evde dinlendi. Bugün sesi kısık ama okuldaydı, kendine geldi bile.

2-Hafif bir yanık sıcak su - ütü vb. : Eğer kıyafet varsa üzerinde ve derisine yapışmadıysa hemen çıkartırım. Soğuk su ile soğuturum. Aleo vera jeli sürerim. Jel yoksa bulduğum ilk yemeklik yağı sürerim.

3-Ateş: Ateş halinde de doktora götürmem. Ateş 3 günü geçmişse ancak o zaman doktora gider. Ateşi severim ben. O nedenle düşürmeye çalışmam. EVde derecem de yok zaten, ateşini ölçmem. EĞer ateş nedeniyle eklem yerleri ağrıyorsa masaj yaparım, bir de ateş düşürmesi için değil de sadece ağrısını dindirsin diye ağrıyan kasların üzerine ıslak bez koyarım kısa süre. Bir de emziririm, her derde deva. Hastalık halinde içiyorsa tavuk çorbası içiririm.

4-Bebe kafasını bir yere vurdu: Hemen arnika yağı sürerim, morlukları şişlikleri engeller. Herhangi bir anormallik yoksa, uyutmamak için zorlamam ama 1 saat uyumasa iyi olur ki şuur kaybu oluşursa anlayabileyim. 24 saat gözlemlerim.neretva

Biliyoruzdur zaten ya ben hatırlatayım: buz cilde direkt uygulanmamalı. İnce bir beze sarılabilir. Devamlı da tutulmamalı, ara verilmeli. Düşmelerde düştüğü yer 1 metreden alçaksa çok endişelenmemek gerek. 1 metreden yüksekten düşerse daha önemli atacağımız adımlar.

Bir baygınlık anında dilini kontrol etmeliyiz ve yan yatırmalıyız.nilinmasali

merhaba,baslık gercekten çok iyi olmuş,bi ara bende düşündüm ama netlestiremediğim için yazamadım,elinize sağlık..
Basımızdan ne yazık ki bir yanık olayı gectiği için tecrübemi yazayım,bir kere her hastanede yanık ünitesi yok,o yüzden daha basınıza böyle bir olay gelmeden(dilerim ki gelmez) yakınınızda bu hizmeti verebilecek bir hastane var mı varsa nerede arastırıp öğrenin,bizim şansımız dı ki gittiğimiz hastanenin böyle bir servisi varmış,2. si silverdin tarzı kremleri ağır yanıklarda öneriyorlar,kızımın su sıçraması sonucu 3 farklı bölgede yanığı vardı bir tanesi 2. derece yanıktı ve onda dahi silverdine gerek görmedi uzman doktor ,tüm tedavi sürecini bepanthen kremle gecirdik(mavi tüpte olan)hücre yenileme özelliği varmış,çok şükür ki çok kısa sürede mucizevi denecek sonuçlar aldık bu şekilde,pansumana gerek görülecek derecede yanıklar varsa,çok zor bir sürec ama cocuğun ağlamalarına göz yumup pansumanın tamamlanmasına dikkat etmek çok önemli,bebekler can acısından çok korkudan dolayı ağlama krizlerine giriyorlar ve ailelerin çok büyük bir kısmı(hastanede gördüğüm nerdeyse 6 hastadan 4 ü bunu yaptıgı için yazıyorum)tedaviyi yarım bırakıyorlar ve iz kalması gibi sıkıntılar burdan sonra baslıyor:(,bunun haricinde ilk anda soğuk suya tutmak,giysiler vücuda yapışmadıysa onları cıkarmak gerekli..
Ben 37,5 ates ile havale gecirmişim,o yüzden takibini düzgün yapmak benim için çok çok önemli,evet 37,5 ates ,ates sayılmaz ama bi şeylerin yolunda gitmediğinin de göstergesidir benim için ,20 dk da bir takibini yaparım sıvı alımını arttırırım,üstünü incelttiririm,huysuzlandırmamak adına eline ıslak mendile vermek ,yüzünü yıkamak,bebeklerini yıkamamak  gibi seceneklerle suyla temasını sağlarım,sarımsak ates düşürücüdür,sarımsaklı yoğurt yedirmeye calısırım,sanırım zencefilinde böyle bir etkisi var,tüm bunlara rağmen yükselmeye devam ediyorsa ılık suyla duş ve ates düşürücü devreye girer,37,5 üstü ates benim için ilaç kullanma noktasıdır zira hergün ilaç kullanmıyoruz,ates düşürücülerin veya diğer ilaçların uzun vadeli zararlarındansa atesin ani zararları daha tehlikelidir,aksini düşünenlerde elbette olabilir ama bastada dediğim gibi benim atese direnç eşiğim düşük..
Nezlede burnunu acık tutmaya,bol bol sıvı almasına,küçük bi bebekte ne kadar mümkün olursa o kadar dinlenmesine dikkat ederim,
Düştüğünde nereden nereye düştüğü,neresini çarptıgı,ne kadar ağladıgı,donukluk,kusma vs si olup olmadıgı önemlidir,en azından 1 saat uyutmamaya dikkat ederim,
Bunların dısında küçük çocuklarda bir diğer riskte zehirlenmeler,ellerine gecen herseyi ağızlarına sokmaya malum pek meraklılar böyle durumlardada UZEM(Zehir danışma merkezi) in 114 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz,gercekten çok yardımcı oluyorlar,birde zehirlenme durumlarında yada şüphelendiğinizde çocuğun temas ettiği(ilaç,parfüm deterjan vs her ne ise ambalajıyla beraber sağlık kurumuna müracat etmek gerekiyorketrin

Yararlı bir başlık olmuş arkadaşım. Benim kızım sık sık düşer çok hareketli olduğundan ve yürüme çabası olduğundan. bu nedenle düşme anında ben panik yapmam önce bir bakarımki ne kadar ağlıyor, çünkü ben eğer ah vah dersem ağlamayacaksada ağalyıp panik oluyor. sonra uzuvlarında şişlik morlul varmı diye bakarım yoksa doktora falan gerek olmadan buz veya soğuk su ile ovarım. Geçenlerde yine ben perde asarken benim çıktığım merdivenin 3.basamağına kadar çıkmış ve ben tepede olduğumdan onu indiremedim bacağı merdivene sıkıştı ve dizden yukarısı kanadı ve morardı. yine doktora gitmedik ve sormadık. önce soydum buz koydum dizden hareket ettirdiğimde ağrısı varmı diye baktım sonra basabiliyormu diye baktım kırık falan vs. için. yoktu onuda öyle atlattık. morluklar 1 ay surdu ama geçti...diğer yazılacakları anneler zaten yazmış diyecek sözüm yok.


mohter_of_sons

düşme,çarpma gibi durumların sonucu olarak ortaya çıkabilecek morarık,kızarık,şişlik için oğluma HİRUDOİD FORTE JEL kullanıyorum olayın hemen ardından. anaokullarında da kullanırdık. mükemmeldir, deneyin çantaya 1 eve 1 adet alacaksınız :))

kanamalı sonrasında kabuk bağlayan yaralar içinse ilk yardım temizleme v.s sonrasında (genelde uyurken) terramycin merhem sürüyorum iyileşmeyi hızlandırıyor.

 

 Cevaplamak için Üye ol