İkinci sezeryan, anestezi korkusu

_yildiz_ soruyor: 9

5 yaşında bir kızım var. 2. bir çocuk düşünüyoruz. İlk doğumum sezeryanla oldu. Yalnız uyanırken nefes almakta çok zorlandım. Hiç ağrı kesici de verilmedi. Daha sonra hiç sorun yaşamadım dikişler falan hakkında. Acaba sezeryan sonrası uyanırken bu tür sorun yaşayan varmı? Ya da anestezi alerjim mi var? Kızımın kardeş istiyorum ama sana bir şey olmayacak değil mi? demesi beni çok üzüyor. Ona hastaneden kardeşini alıp beraber geleceğimizin sözünü vermek istiyorum ama bir türlü söyleyemiyorum. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


yakamoz

merhaba ben dogumumu epidural sezeryanla yaptm yani sadece belden asagisi uyusturuluyor yani uyutulmadign icin ayilmakta bi sorun yasamiyorsun.hemde dogumun  guzellgini ani anina yasiyorsun ben cok memnun kaldim onerriim :)


zeyneb

yıldız,

normal doğum yapmayı düşünür müsün? yani sezaryen ameliyatından korkuyorsan düşünebilisin?
her ne kadar ülkemizde sezaryen sonrası sezaryen zorunluymuş gibi lanse ediliyorsa da durum aslında öyle değil. 6 yıl son derece iyi bir süre.

ilk bebeğini normal doğumla dünyaya getirmeme sebebin devam edecek bir neden değilse şayet düşünebilirsin.


yine istersen sezaryen ameliyatını epidüral/spinal şekilde de yapabilirsin. bel altın uyuşacak. sen anastezi almayacak, uyumak ve uyanmak zorunda kalmayacaksın.

ve fakat, kızınızın "sana bir şey olmayacak değil mi" diye neden sorduğunu anlayamadım?

sezaryen sonrası yaşadığınız korkuları ya da çekinceleri beş yaşında kızınız nasıl biliyor?


emirsude

ben ılk doğumu genel anestezi,ıkıncı doğumu epıdural yaptım ıkıncı daha rahat oldu uyuma ve uyanma derdın yok bebeğini hemen gorup sesını duyuyorsun bu açıdan daha güzel tabii en güzeli normal doğum..


melekannesi

bende doğumumu doktorumun önerisiyle epidural anestezi ile yaptım.çok ta memnun kaldım.2.de aynı yöntemle olur sanıyorum.öneririmBubus

Bence bunu kadın doğum doktorunla veya bir anestezi uzmanı ile konuş,alerjik bir durum varsa bunun tedbirinide alırlar,veya zeynebe katılıyorum en güzeli normal doğum benim ilkinde içimde kaldı normal istemiştim ama 2.de denemek isterim bakalım ...


sevfurkereym

zaten artık hastanelerde genel anesteszi yasak.eğer kişi isterse imza attırıyorlar.uyanmama riski oluyomuş.bende epidural olmuştum ilk doğumumu.bebeğimi ilk ben gördüm öptüm kokladım sesini duydum.doktorunuzda yönlendirir sizi zaten.çocuğunuzun korkularınıda giderin bence daha çok küçük.


teslimnur

bende haftaya sezeryan ameliyatı ile oğluma kavuşacağım inşallah ... kendimi hep normal doğuma alıştırmıştım ama hayırlısı... korkularım var ? sebebide çevremde sezeryan ameliyatı geçirenlerin çabuk toparlanamadıkları ve bebekleri ile yeterince ilgilenemedikleri, sütleri gelmediği gibi şikayetlerini dile getirmelerinden kaynaklanıyor. inşallah hiç biri olmaz. çok güzel bir hamilelik dönemi geçirdim. inşallah sezeryandan sonra da böyle olur... hayırlısı ....


Alya2009

Normal dogumun yerini, hicbir dogum seklinin tutumadigi kesin. Ben cok istememe ragmen malesef normal dogum yapamadim. sunni sancilarla bile acilma olmadi ve 6 saatlik sunni sancidan sonra zorunlu szeryan yapildi. 7 ay kendime gelemedim. o kadar sunni sanci, morfin, epidural'in ardindan bir de sezeryan; 7 ayima mal oldu. butun vucudum, kemiklerim geceleri sabahlara kadar sizliyordu.Kizima bir kardes istedigimden 2. hamilelige yelken actik 1 ay once.Ilk dogumun ustunden 2 sene gecmesine ragmen  ben hala cok korkuyorum.Allah sezeryan olacaklara kolaylik versin.


Gleam

Bende spinal anestezi ile sezeryan oldum.Kesinlikle tavsiye ederim.Bebeğinizin tüm doğum anını yaşıyorsunuz.


Cevaplamak için Üye ol