Alerji ile evde nasıl başa çıkılır?

cemine_ soruyor: 7

Yurtdışında yaşamış bir bayan alerji uzmanı bana şöyle demişti.

evinizi çok temiz tutmayın. kimyasal kullanmayın, hatta ben şunu yapıyorum : 'eve geldiğimde ayakkabılarımla çocuğumun odasını dolaşıp çıkaracaksan sonradan çıkartıyorum ki bağışıklığı güçlensin' demişti.

sizce evde ayakkabıyla dolaşmak alerjiyi öner mi yada bağışıklığı güçlendirir mi ?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ipekkgulnur

Bana göre ters. Ben ayakkabisini kapinin icinde cikarana bile sinir oluyorum. O ayakkabilarla her yere giriliyor çünkü. Titiz davranmiyorum temizlik konusunda ama bile bilede yapmam heralde.


Hamster

Annem her gün ev süpürüp silen bir kadındı.Tuvalet ve mutfak her gün çamaşır suyu ile temizlenirdi.Evini çok temiz tutmaktan anladığım bu benim.Ben çalışan bir anneyim,evime 15 günde bir temizlikçi geliyor.Temizlikçinin gelmediği hafta ben şöyleee bir süpürüp mop ile siliyorum,üzerinden bir toz alıyorum,tuvaleti,banyoyu,mutfağı şöyleeeee bir çamaşır suyu ile temizliyorum.Nerede öyle derinlemesine hijyen.Çocuğumu mikroplara alıştırmak için eve ayakkabı ile girmeye hiç ihtiyacım yok yani yeterince hijyenden uzağım bence.Bir hafta boyunca her yer yeterince kirleniyor zaten.Kaldı ki bana da ters evde ayakkabı ile dolaşmak,halılara ayakkabı ile basmak benim için fazla.Hiç bir şeyi abartmamak en iyisi şu hayatta ne temizliği ne pisliği,hepsinin bir ayarı olmalı.Benim kendimce ayarım bu.


fleez

bizim ülkemize uyarlanamayacak bir cümle bence:)) sokağa tüküren, kusan okadar insan varken hatta o ayakkabılarla dışarıda tuvalate girdiğimizi düşünürsek 


ancak evde birçok kimyasalı bıraktım bende, heryeri sirke ile temizliyorum, çamaşır ve bulaşık makinesine bile atıyorum, yattığımız odaya halı koymuyorum vs..


Sanemm

Sizin çocuğunuzun aylarındayken alış veriş merkezindeki mağazada, parklarda, çimenlerde, düzenli silinmeyen yerlerde emekletirdim. Toplumda tepki de çekse o konuda rahattım. Eve ayakkabı ile girme mevzusu iş yükünü arttırdığı için sıcak bakmadığım bir konu. Ancak zaten yerlerle yer yer temas etmiş paçalar, poşetler, seyahat bavulları, çantalar ... vb... yeteri kadar mikrop alıyoruzdur evlerimize :)


Ancak bunlarla hassasiyeti olmayan bünyelere bağışıklık kazandırmış oluruz fakat bünye yapısal olarak hassas ise, bağışıklık kazandırmak adına alerji ataklarına neden olup, ilaç kullanımına muhtaç kalmak da pek makul değil. 


cemine_

Çok titiz olmamak gerek diye düşünüyorum


iflah_olmaz

bende çalışıyorum haftada bir elektrik süpürgesiyle çekip bi viledayla üstünden geçerim.bi de toz alırım.bitti gitti:-))

evde yere düşen herşeyi yer oğlum.ayağına bişey giydirmem evde.patik ev ayakkabısı vs.ama dışarıdan içeriye ayakkabı olayı bana da ters.o kadarda değil.


cemine_

titiz olmamak mı ? çok temiz olmamak mı ?Cevaplamak için Üye ol