Eğitim sistemleri ve markalandırma

gulusturkmen soruyor: 5

"Aaa, sen farkında olmadan Montessori yöntemi uyguluyorsun. Ama o öyle yapılmıyor, böyle yapılıyor..."

Çocuklarımızla oynadığımız oyunlar, yaptığımız sohbetler bir takım sistemlerin içinde gösteriliyor. Bu sistemlerin kimileri çok moda. Çocuğuna okul bakarken mutlaka belli sistemler arayanlar var.
Bu etiketlemeyi garipsiyor musunuz, yoksa size güven mi veriyor?
Oyuncakları, oyun gruplarını buna göre satmak akılcı mı, para tuzağı mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ikicocukannesi

para tuzagı diyenlerdenim yani genellemenin icine dusmemeye ozen gostererek;

kızıma kres arıyorken, ogretmeni hamileligini ilan ettikten sonra degistirmek fikir asamasındayken, bulundugum sehirde kresleri dolastım, gezdim, not aldım, gorustum. bir kere her ahsap malzemeye sahip olan kendini montessori akımına dahil ediyor. efendim biz montessori akımından etkilendik iste ispatı ahsap yapbozlarla oynatıyoruz cocukları. ya da efendim biz yaratıcılıga onem veriyoruz waldrof akımını savunuyoruz, bakın parmak boylalarıyla soyle calısıyoruz. vs. vs. aylık odemeniz bu eksende +200tl gibi.

moda oldugu konusunda hem fikirim. nurturia'nın bile modadan etkilendigini dusunuyorum. favori gruplarda montessori ilk sırada olmalı. moda olan her sey kaliteli midir, bunu tartısmak mumkun, lakin ben bu mumkunlerin icinden yazıyı kisiselestirip kendi eksenimden bakıs acımı yazayım, bunu seciyorum;

garipsemiyorum bu akımları, guvende duymuyorum. italyan bir tıpcının kurdugu sistem kendi zihnimden elbette italyan cocuklar icin daha yararlıdır gibi bir fikre donusuyor. cocuk yetistirme de global yaklasmıyorum. kendimden vermeyi tecih ediyorum. benim bir sistemim var, bir ekolum var. buna ikicocukannesi ekolu diyoruz:)(tevazu ne zor:)okudugum kitaplardan mevcut olan ekollerden kendi suzgecimle mantıklı kısımları cekip oyle yaklasıyorum. ama benim icin aslolan ic sesim. bugune kadar birikimlerim, annemin beni yetistiris sekli, anneannemin annemi yetistirilis sekli, evliligim, kadın kimligim ve evlat sevgim.

guven duyuyormusunuz'a istinaden; bir amerikalı yazara ya da ingiliz best seller kitaplar cıkaran bir kisisel gelisim kitabı yazan yazara ne kadar guven duyuyorsam o kadar. yani suphe var icimde.

kreste ogretmen kilit bence. evde ise cocukla iletisimde de o ekol bu ekolden ziyade ic ses. mutluluk, gelisime katkı olması adına ne yapabilirim diye kafa patlatan ebeveynler inanın bana montessori metaryallerinden ya da fisher price ya da unando'dan alınan oyuncaklardan daha samimi geliyor. zira biri naylon diger icten gibi bir his var icimde. dilerim yanılmıyorumdur:)


boyle iste,
pek tabi genellemenin icine duserek oldu:)


ilal

sana sonuna kadar katılıyorum iki çocuk annesi...
tabi benim henüz kreş seçimi gibi bir deneyimim olmadı:)
ama birçok şein de moda akımının bir etkisi olduğuna inanıyorum....şimdiye kadar en çok kendi içsesimi dnledim.okuduğumkitaplar,araştırdığım makaleler,gezdiğim bloglar...hepsindeki deneyim ve bilgileri kendi mantığım kızımda uygulanabilirliği açısından değerlerdirip öyle uygulamaya geçtim....bizim öyle aşırı oyuncağımız olmadı hala dahada yok...ama evdeki elimize geçen herşeyi oyuncak yapmayı bildik... ve bunun daha etkili olduğunu düşünüyorum

kreşte de  önemli olan dediğin gibi öğretmen....hayta bakış açısı bile etkileyecektir eğitim kalitesini...sanırım kreştede sistemden çok öğretmeni tanıyıp değerlendirmeye çalışcağım


gulusturkmen

Arkadaşlar, bu sorumu yanlış yerde sordum. Cevap vermek için (henüz yazmamış olanlar) Alternatif Anne grubunun altında sorulmuş soruya yönelirseniz sevinirim.
Soru silme opsiyonumuz yok galiba.
Sevgiler


Yasemina

ben akımları da detayları da bu sitede sizin sohbetlerinizden ogrendim
kulturum belli konularla sınırlıymıs anlasılan
herkesin cocuguna uyan kendi gelistirdigi bir duzeni vardır zaten
kesinlikle para tuzagı oldugunu dusunuyorum
oyuncak almıslıgım da cok azdır zaten kızım garıp seylere meraklı zaten ozellikle benim esyalarıma
biz hangi akımla buyumusuz de duzgun bireyler olarak yetismisiz?
cocuklarımızı idealize bir sistemden buyutmektense ne uyuyorsa bize o sekilde varolmalıyız bence
ben etik ve disipliner deger olarak ailemden ne gorduysem cocuguma da aynısını sunma taraftarıyım, sevgiyi gun gectikce katlayarak.
Cevaplamak için Üye ol