9-10 aylık bebek ek gıda - emzirme

GJosephine soruyor: 10

Merhabalar :)

9-10 aylık bebek anneleri sizleri buraya alabilir miyim? Günleriniz nasıl geçiyor? Ek gıda durumlarınız nasıl? 9 aydan sonra artık anne sütü/ek gıda %50 50 olmalı diyor doktorumuz biz bunu pek sağlayamıyoruz. Öğle yemeğine fırsat bulabiliyormusunuz? bizim döngünüz şu şekilde.

Sabah 6-7 uyanır

7da emzirme

8-9 ilk uyku

9-10 kahvalti (pankek/omlet/kahvaltı karışımı) bunları dönüşümlü olarak sırayla veriyorum. Kahvaltı karışımını da yulaf, irmik ve bebe bisküvisi ile dönüşümlü oluyor. Her gün 1 2 çay kaşığı labne 1 zeytin 1 2 çay kaşığı da tahin pekmez ceviz karışımı vermeye çalışıyorum.

11.30-12.30 gibi anne sütü (çalışıyorum annem biberon ile veriyor genelde 100 cc içiyor)

12.30-13.30 uyku

14-15 arası meyveli yoğurt (avakado-elma-armut-mango-muz-yaban mersini-kırmızı erik-kayısı-hurma) bazılarını kurusundan buharda pişirip blend ettim taze değil. Karışım miktarı ise 1 çay bardağı kadar.

16da emzirme

16-17 uyku

18-19 arası akşam yemeği tek çeşit oluyor şuan için (kıymalı tarhana/balık varsa yanına haşlanmış 1 2 sebze/kıymalı sebze/mücver/sebzeli mercimek çorbası) Akşam çok az yedirebiliyorum bu arada yarim çay bardağı anca muhtemelen tok oluyor. Çorbaları muhallebi kıvamında yapıyorum. Yoğurt hiç sevmiyor bu arada o yüzden sadece meyve ile verebiliyorum.

20 emzirme ve uykuya geçiş. Sabaha kadar 3 kez emzirmiş oluyorum genelde.

24 saatlik programımız aşağı yukarı bu şekilde gündüz 3 uyku yapıyor en fazla 1er saat. Gece devamlı uyanmaya çalışıyor orası çok ayrı bir konu:)

Bu döngüde öğle yemeğine bir zaman bulamıyorum olması şart mı? Miktarlar beni hiç tatmin etmiyor. Sizin durumlarınız nasıl?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


GJosephine

.


piripella

Öğlen uykusundan uyanınca öğle yemeğini verin ara öğün yapmayın. Bu aylarda önceliğiniz sabah öğlen akşam gibi ana öğünleri oturtmak olmalı doktorumuz bu şekilde belirtmişti. Ara öğünler de zamanla oturuyor zaten merak etmeyin . Örneğin öğlen yemeğini yedikten 1 saat sonra falan ara öğün verin reddederse de ısrarcı olmayın. Düzeniniz güzel gidiyo aslında sadece öğleni mutlaka oturtun. Uyandığında ara öğün yerine öğlen yemeğini sunun ona göreceksiniz zamanla hepsi oturacak. Bir de artık gündüz 2 uykuya geçebilirsiniz bir öğlen uykusu bir de ikindi uykusu yeterlidir ( tabi bebeğinizde uygun sinyalleri veriyorsa) 2 saati aşmayın sonra gece uykunuz verimsiz olur kolaylıklar dilerim:)


GJosephine

@piripella zaten akşam yemeğini bile seven bir bebek değil zorla veriyorum resmen bir de öğle yemeği verirsem akşam hiç yemez diye düşünüyorum. Emzirme durumumuz da karışık, doğduğundan beri ayakta gezinerek, konuşarak ya da müzikle emzirebiliyorum ve çok kısa emiyor etkin değil yani o sebeple öğlen ki sütü de aradan çıkartamıyorum. Öğle yemeği yemese ne olur ki? Varsın oturmasın öğle yemek saati diyorum aile olarak biz de öğlen yemek yemiyoruz mesela.. nasil olsa anne sütü almayı kesince acıkacak ve bir şeyler isteyecektir diye düşünüyorum sizin bebeğiniz 19 aylık ileride acıkınca istemiyorlar mı mesela?


piripella

Zaten anne sütünü bırakın demiyorum öğlen uykusuna yatmadan yine emsin uyusun bebeğiniz uyandıktan sonra ara öğün vermek yerine öğlen yemeği verin. Bırakın yemesin siz o öğünü sunun ona Kızım şu an 15 aylık acıktığında tabi sinyalleri veriyor. Benim kızım da mamayla büyüyen bir bebek doktorumuz mamayı 2 yaşına kadar kesmeyelim dedi günde iki kere bile olsa içsin dedi. O yüzden öğlen uykusuna yatmadan mama veriyorum uyanınca öğlen yemeği veriyorum


GJosephine

@piripella peki öğle yemeği olarak ne akşam yemeği olarak ne yediriyorsunuz?

Uyku konusunda cevap vermemişim. 4 uykudan 3 uykuya yeni geçtik her zaman ay gruplarına göre +1 daha uyku yapıyordu 2 uykuyu yapamaz çok mızmız ve inanılmaz hareketli bir bebek malesef.. zaten 3 uykuda 45er dakikadan 2 buçuk saat bile yapmıyor gün içinde. Bende isterim 2 uyku yapsın çünkü uyutmasi da en az 30 dakika sürüyor piripella

Bazen öğlen ne verdiysem akşam da aynısını veriyorum onun durumuna iştahına bağlı. Mesela geçen ay inanılmaz iştahsızdı ağzına lokma koydurtmadı sadece mama içti. Bu ay da gayet iyi :) mesela kemik suyu çorbamız mutlaka var menüde örneğin öğlen onu içtiyse Akşama köfte ve yoğurt veriyorum. Bugünkü menümüz böyleydi her gün dwğişiyor bir de büyüdükçe artıl sizin yediklerinizden verebiliyorsunuz (şekerli ve hazır gıdalar hariç) İnanın büyüdükçe daha da oturuyor düzenleri sıkmayın canınızı biliyorum o yemezse sizde sanki açsınız o yerse sizde doyarsınız:) Ama ne güzel az da olsa anne sütü alıyormuş bebeğiniz vereceğiniz hangi gıda anne sütü kadar zengin içeriğe sahip olabilir ki sadece emdiği için bile şükredin gerisini boşverin zamanla hepsi oturacak 


Pinii

Merhaba, yazdıklarınızı okuyunca bebeğinizin aslında iyi yediğini düşünüyorum çünkü beniö bebeğim 8.5 aylık ve ek gıda yemek istemiyor yese çok az miktar da bir çay bardağı dolusu bile değil çok iştahsız. Çok şükür bebeğiniz iyi veya normal yiyor bence endişe etmeyiniz


GJosephine

@piripella emdiği için şükredemiyorum bile inanın o kadar zorlu bir emzirme süreci geçiriyorum ki bazen neden mamaya başlamadık diyorum inanılmaz yıprandım. Ayakta gezinerek emziriyorum. Müzikle mutlaka bir çaba ile. 9 aylık kızıma emmesi için yalvarıyorum. Ilk 3 ay yenidoğana göre az emiyor diye üzülürdüm. Sonraki 3 ay  1 dakika falan emiyordu size öyle söyleyeyim sonra defalarca tutturmaya çalışıyordum tutmak istemeyip ağlıyordu bende sinirden ağlıyordum ama her gün. Israrla hiç mama vermedim neyin ısrarıysa pişmanım resmen. onraki 3 ay ek gıda ile dengeyi kuramadık zaten çok az emen bir bebek ne kadar ek gida almasi gerektiği halâ bende meçhul. 9 aylık bir bebeğin açlık tokluğu artık bilinmeyi gerekir değil mi? Bilemiyorum malesef. Sütüm de az olanı da bitirmiyor aylardan bu çıkmazdan çıkamadık. Eminim sizin akıl sağlığınız benden daha iyidir hiç mama veriyorum diye canınızı sıkmayın lütfen GJosephine

@pinii merhabalar inanın bitiremiyor bugün mesela doğru düzgün birşey yemedi sadece kahvaltisini ettirebiliyoruz onun dışında çok kötü. Bebeğimin kilosu da alt sınırda benim. Emzirme sıkıntılarımızdan yukarıda bahsettim. Sizin anne sütü/formul mama durumlarınız nasıl?


Pinii

Bende maalesef ek gıda yemesi için direniyorum ama çok iştahsız yemek istemiyor dilinle itiyor çıkarıyor ne yapacağımı şaşırıyorum artık ve bende yemeyince ağlıyorum. Ben emziriyorum ve bende kendime bazen dedim neden mama vermedim diye çünkü o kadar iltap oldu ki göğsüm. Çok şükür emiyor Zaten tek istediği şey emmek. Ama 8 aylık olacak ve çocuk doktorumuz dedi ki artık anne sütü de yeterli değil ek hıda yemesi lazım ve en son doktora gittiğimizde kilosu normalin altına düşmüştü ilk defa. Hala da bit şey yemek istemiyor insan çok üzülüyor. Bir şey yrmeyince de emziriyorum. Hiç aç olduğunu da belli etmiyor sonumuz hayır olsun, zor bebeğin yemeyinceCevaplamak için Üye ol