Milupa aptamil mama kullanlar

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


Gamze_Fatih

sergiyye duygularıma tercüman oldun gerçekten mama öcü değil hatta inek sütüde değil werelim demiyorum ama benm kardeşim doğdugundan itibaren sulandırılmış inek sütüyle büyüdü annemin göğüsleri kan rewan içinde kalıyodu her emme denemesinde we emziremediği için kanlı kanlı hayliyle mamada alamadık we inek sütü içti sadece ilk aylar snrada pirinç unu falan kardeşim su anda ailedeki en uzun kişi gücüyle kuwwetiyle bi öküzü dewirir yani maşallahı war şu anda 18 yaşına girdi we hiiiç bi sağlık sorunu yaşamadı anne sütü alamayan herkes hastalıktan kırılmıyo ne yapalım olmayan sütü weremeyiz ya benm oğlum olan sütüde emmek istemiyo halamında bebeği wardı fuşur foşur akan sütü bile akmak istemedi şükürler olsunki oğlumun iç bi sıkıntısı yok bende mama kullanıyorum 3 saat arayla 100 yada 120 cc içiyo anne sütünüde minumum denecek kadar az alıyo malesef ama başlarda her ne kadar pişman oldum doymayan we ağlak bi oğlum wardı mama kullanmaya başladıgımızdan beri karnı tok we kahkahalarla etrafına zorla kendini sewdiren bi eşşek sıpam oldu ki ağlaması sadece açken oluyo doyunca hemen susuyo sıpa :D kan değerlerinide ölçtürdüm hiiiç bi sıkıntımız yok şükür takma kafana hiç bişeyi gülüşün bol bol bebeğinle inşallah :D sağlıklı huzurlu ömürler dilerim.....


Smryna06

18 yasinda saglik problemi olmaz tabii, dilerim ileride bir sey cikmaz. Ayrica Ayseylehayat yardimci olmaya calismis ve hakli anne sutu cok degerli, emzirmek sutu artirmaya calismak mama vermek kadar kolay degil tabii, mama da gerekirse verilir ama oncelik olmamali bence.


tubafirat

ilk 3 aylık dönemde hatta daha sonrasında bebek ne zaman isterse emzirilmelidir böylelikle sütünde çoğalır mama vermeye devam edersen eninde sonun anne sütünden vazgeçiyorlar.. sütünün yetmediğini düşünen çok arkadasım 1 yaşına kadar ek mama takviyesine gerek kalmadan emzrdiler ben sen gibi tereddüt yaşadığım bi dönemde tek öğün mama verdim ve çok büyük hata yapmışım sadec 4 ay emzirebildim aç karınla koca bi gün geçirdi yinede emmedi ve savaşı ben kaybettim.. emzirirken böle endişeler yaşayabilirsin senden ricam emzir bol bol her istediğinde emin ol sütün çoğalacak uzun bi zaman bebeğine mama vermek zorunda kalmayacaksın.. bu anne için çok büyük bi şans ama ben değerlendiremedim inan geri dönüş olmuyor:( 


opposition

aynen ben de 4 ay zar zor emzirebildim ikizlerimi, geri dönüş olmuyor evet, çok üzülüyorum bazen, ama işte bebek milleti ilk 3-4 ay memeye yapışık olmak istiyor neredeyse, benimkiler sıra bekleyemedi tabi, birini emzirirken diğerine mama verdik, mamaya alışan çocuk da bir daha emmek için uğraşmak istemedi, nasıl ağlardı yavrum meme vermeye çalışırken :( üstelik biberonla da vermedim, ağızlarından minik kadeh denen bardakla akıta akıta mama verdim ama yine de onun tadını beğendiler, nacizane tavsiyem, uzun süre tok tutması amaçlı, gece mama verin, gündüzleri memeye yapışık gezin mümkünse :))


Sanemm

O aylarda gazı olduğu için gece gündüz sık sık uyanır bu doymadığını göstermez, gaz sorunsalı böyledir.

Gündüz aynı saatte ağlıyorsa bu kolik olduğunu gösterir, yani aç değildir.

Bebekler o aylarda kendi elleri ile kendilerini uyandırırlar ve tekrar uykuya dalmayı bilmediklerinden ağlarlar.

Doymadığı kanaatine nasıl vardınız ?


Kilosu yerinde mi ?kem

doktorların tecrübesiz annelere hemen mamayı önermesi ne kadar yanlışsa bizim de buradan mamayı verme emmek istemesi normal emzir sen dememizde o kadar yanlış diye düşünüyorum anneyi yanlış yönlendirmemeliyiz belki gerçekten yetmiyor sütü anne bunun kararını bebeğinin davranışlarından büyüme hızından doktoruna güveniyorsa onun söylediklerinden kendisi vermeli.sorunuz içinde iki aylık bi bebek için verdiğiniz miktar doğru biz de mamayla besleniyoruz ama sadece mama olduğu için 5 günde bir kutu bitiyor


fistikcik

Sergiyye (ve diğer arkadaşlar),
Önceden belirteyim de küsen, darılan olmasın. Mamanın, öcü, canavar olduğunu falan düşünmüyorum. Zehir de değil. Gerekli durumlarda hayat kurtarıcıdır, iyi ki vardır.
Ama sadece gerekli durumlarda.

Çoğu durumda ise maalesef gerçekten gerekli olmadığı halde emzirme sürecinde yapılan bazı hatalar, annenin yanlış bilgilendirilmesi, bebek ağlıyor diye aç sanması, süt akışının fazla hızlı ya da yavaş olması, bebeğin biberona alışması gibi sebeplerle anne dilediği gibi emziremez ve mama vermesi gerektiği söylenir.

Oysa bu durumların hepsinin önüne basit çözümlerle geçilebilir, bir bebek sonsuz fayda sağlayacağı anne sütünden bu şekilde -kısmen ya da tamamen- mahrum kalmayabilir.

Sergiyye, kendiniz söylüyorsunuz. "Süt var, ama ememiyor, çırpınıyor" diyorsunuz. Sütün yetmediği gibi bir durum olmadığı ortada. (Zaten çok az annenin bebeğine yetecek kadar sütü yoktur. Çoğu durum emzirme hatalarından kaynaklanır).

Anlattıklarınız bana süt akışınızın fazla hızlı olduğunu düşündürttü. Bu durumda süt fışkırır gibi gelir, bebeği huzursuz eder. Ayrıca fazlaca gaz yapar. Fışkırır tarda gelen sütün şeker ve su ağırlıklı ilk süt oranı fazladır. Bebek ilk sütten fazlaca alırken, yağ ve protein ağırlıklı son süte erişemez. Hem gazı artar, hem de aldığı süt onu uzun süre tok tutmaz.

Yapmanız gereken bebeğinizi her istediğinde emzirmektir. Sık sık meme değiştirmeyin,bebeğiniz kısa süre sonra tekrar emmek istediğinde aynı memeyi verin. Bir emzirme sırasında da tek meme verin, yağ ağırlıklı son süte ulaşıncaya kadar emsin, memeyi tam boşaltsın.

Tabii bunları yapabilmesi için memede çırpınmaması lazım değil mi ? Uyurken emmesinin sebebi süt akışının hızlı olduğunu uyurken farketmemesidir. (Bir süre sonra bu da işe yaramayabilir). Bir süt sağma makineniz varsa emzirmeden hemen önce birkaç dakika sağın (5 dakikayı geçmesin). Hızlı akan ilk sütü sağmış olacaksınız. Bebeğinizi sonra emzirin. Memeyi kolay alması için de üzerinizde tişörtünüz olmadan ve siz ayakta iken omzunuza alın. Önce omzunuzu emsin. Sonra yavaşça ve hafifçe sallanarak bebeği memeye yaklaştırın. Ayakta kalmaya ve sallanmaya devam ederek bebeği emzirin. Bu şekilde memeyi reddeden bebekler dahi memeyi alırlar.

Böylece tekrar sadece anne sütü verebilirsiniz. Elbette mama zehir değildir, başka çözüm bulunamadığı zamanlarda kurtarıcıdır. Ama başka çözüm varsa (ki sizin durumunuzda var) anne sütünün yerini hiçbir şey tutmaz. Hiç bir mama anne sütünün sayısız faydalarını maalesef sağlayamaz.

Not : "sağmak işkence gibi" demişsiniz. Manuel bir makinayla işkenceye benzeyebilir, doğrudur. Ama iyi bir elektrikli makinayla ve doğru hızda sağmak kesinlikle acı vermez. Verirse bir sorun vardır (meme ucunuzda yara olabilir. Bu da hatalı emzirme pozisyonundan kaynaklanır).


fistikcik

Yukarıdaki gibi uzun cevaplar yazıyorum, bir yandan da düşünmeden edemiyorum boşuna mı nefes tüketiyoruz diye. "Gece uzun uyuyor, mama en güzeli" derken siz zaten kararınızı vermişsiniz.
Belki başka annelere faydası olur yazılanların...ElfAna

@fistikcik, bosa nefes tuketmiyorsunuz. Sayenizde az once cok guzel seyler ogrenmis oldum:)


Smryna06

Fistikcik butun cabalariniz adina ben size cok tesekkur ediyorum, yazdiklarinizdan cok faydalaniyorum.

Maalesef bu ve baska bir genc annemiz kararlarini vermisler zaten: ' Ver mamayi butun gece uyusun.'Cevaplamak için Üye ol