Milupa aptamil mama kullanlar

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


esranevra

yorumların hepsini okumadım ama bazı arkadaslar anne sütünün önemini vurgulamıslar onlara cok katılıyorum.. 2 aylık bir bebegin saat bası emmesi kadar normal bişey yok kaldıki ben ilk 2 ay nerdeyse bütün gece emzirdigimi bilirim cunku kendi sutum varken (her derde deva) neden mama veriyim ki.. baslarda sütüm azdı benimde ama cok direndim mama vermemek için ve simdi Allaha sukur 5 aylık olduk ve sadece anne sütüyle besliyorum kızımı ek gıdaya bile gecmedim.. simdi senin bebiş alıscak iyice biberondan cok cok mama gelmesine seni emmek zoruna gitcek ve emmek istemicek... uyku düzenimizde sorun yok diyorsun tabi mamanın kalorisi yüksek oldugu için uzun süre tok tutuyor sadece uyku düzeni yüzünden mama veriyorsan ona bişey diyemem ama ben butun gece uyumamaya razıydım vede razıyım kızım yeterki ilk 6 ay sadece benim sütümle beslensin diye.. yani biraz direnmekle ilgili bence anne sütüyle beslemek birazcık özveri...


esranevra

herkesin sonucta kendi secimi ben fikrimi ve yasadıgımı soyledim ben anne sütü taraftarıyım sonucta gecici bir dönem annelik biraz özveri ister uykusuzluk, kendine vakit ayıramamak vs vs BENİM için problem degil yeterki bebişim saglıklı huzurlu olsun... uykum bölüncek diye mamaya sıgınmak bana gore degildi ama boyle yapan annelerede saygım var dedigim gibi her annenin kendine has bi düşüncesi, bebişini büyütme sekli var..


fistikcik

Sevgili Perilievren, mesele zaten "sütün yetmediğini tespit etme" konusunda kilitleniyor. Sütün yetmediğini bir anne doğru olarak nasıl tespit edebilir günümüzde bu kadar dezenformasyon varken ? (Bakınız 3. sayfadaki mesajım, aynı şeyleri tekrar yazmayayım).

O kadar çok anne yanlış yönlendirmelerle, bilgi eksikliğiyle sütünün yetmediğini sanıyor ki. Oysa sütü var, hatalı yönlendirme sonucunda olan süt gidiyor, yazık değil mi ?

Bu bir takıntı değildir. Kızınızla yaşadıklarınız da son derece normaldir, yenidoğanların neredeyse tamamı 24 saat memeye yapışık olmak isterler. Tuvalete bile gidememe hali elbette anne için yıpratıcıdır. Ama çözüm etraftan destek bulmaktır, 5 dakika bebeği kucağında sakinleştirecek birinin olmasıdır. Bu da bulunamazsa anne 5 dakika dinlensin diye mama verilebilir, ama ilk çözüm bu olmamalıdır.

Bebeklerin ilk aylarda gece sık uyanması da sebepsiz değildir. Çünkü gece emzirmeyle en çok süt üretimi artar. Aslında bu konudaki hiçbir şey sebepsiz değil.

Evet, mama daha uzun süre tok tutar. Anne sütü ise çabucak sindirilir, bebek daha çabuk acıkır. Niye peki ? Doğa bir yerlerde hata mı yapmıştır ? Yoksa bu dönemde bebeğin annesiyle daha sık temasa mı ihtiyacı vardır ?
Bilir misiniz, slinglerin kullanım kılavuzunda "Anneyle yakın temas sağladığı için bebeğiniz emzirme atlayabilir, dikkat edin" yazar. Benim meme düşkünü kızımda da aynen böyle olmuştu, slingin içinde dolaştığımız bir gün uzun süre meme istememişti.

Tüm bunlar üzerine, doğanın öngördükleri ve hata yapmış olamayacağı hakkında düşünmek gerek.


Ahmetim

daha iki aylıkken doymuyor mama vereyim yada mama vereyimde rahat uyuyayım diye düşünmek ne derece doğru bilemedim ki bebek ilk 3 ay memeye yapışık yaşar ben 1aylık olana kadar 40 50da emdiği olurdu hatta sürekli mememdeydi bıraktığı zamanlarsa göğsümde gaz çıkartırdı sonra tekrar meme aklımın ucundan dahi geçmedi doymuyor mama mı versem demedim hatta ayda 1200gr alan bebeğime ki ilk ay 2kg aldı bu çocuk doymuyor hep meme istiyor mama ver diyenleri duymamazlıktan geldim ilk 6ay ek besin ilk 8ay su bile vermedim ki mama içen bebeklere su veriliyor neyse sonuçta o günler geçti mi geçti geçiyor önemli olan bu dönemde mamayı dayayıp rahat etmek yada yaşayıp geçmesini beklemek bekledim ve geçti geçmez dedim ağladım sızladım kıvrandım ama geçti doğar doğmaz çocuk doymaz süt gelene kadar vs gibi şeylerle annelerin kafasını karıştıran dr ve hemşirelere gıcığımmm  
Gamze_Fatih

konuları karıştırmışınız kız sütüm yok demiyoki sadece bebişi sütü az emdiği için mama werdiğini doymadıgını hissederek ki bunu her bilinçsiz annne yapar bnde yaptm we bebek biberona alışınca anneyi reddediyo malesef sağmaktan başka çare kalmıyo çocugun emmesinden daha çok acı weren sağma olayıda sütü zamanla yok ediyo malesef.... tartışmayalım herkes kendi çocugunu istediği yönde büyütüyo zaten burda sadece bi fikir alıyoruz burda yardım eden allah razı olsun nefes dökenlerde sen niye benm fikrimi uygulamıyosun diye döwmüyo ama açık söyleyim döwmekten beter ediyo bu soruyu ben sormuş olsaydım yemn ediyorum şu anda bunalıma girmiştim herkes bişi demiş kendimden şüphe eden ANNE olamadıgımı düşünen bi kadın olurdm we olurdum demiyorum öylede hissediyorum DEMEKKİ BEN GERÇEKTEN Bİ ANNE DEĞİLMİŞİM EMZİREMEDİĞİM İÇİN :(((((((((((((((fistikcik

Aşkolsun Gamzefatih,
O kadar yazıştık, ne zaman böyle hissettirecek bir cümle kurduk ?
Kimseye -bunu söylemeyi geçtim- böyle birşeyi ima dahi etmem, buradaki hiçbir arkadaş ta etmez.
Soru sahibi "Sütüm var, bebeğim çırpındığı için ememiyor" demiş, sonra da sütü yok sanmış, mama vermiş, daha sonra da mama daha rahat demiş.
Şimdi bu konuda yardımcı olmaya çalışmak nasıl "Sen kötü annesin" demek oluyor, benim aklım almıyor.
Kendi adıma bu konuda kabahati annede bulmam. Yanlış bilgilendirme derim, çevrenin münasebetsiz sözleri derim, bazı doktorların dahi eksik bilgilendirmesi derim, mama endüstrisinin saldırgan reklamları derim. (Anneye bir eleştirim olursa da o da çabuk pes etmesi olur belki, ama ana eleştirim buna değildir).
Bunlara karşı doğru bilgileri sunmak niye anneyi kötülemek olsun ? tam tersine, anneler kendini kötü ve çaresiz hissetmesin, basit çözümler var, bunu hatırlatmak derdim.


Gamze_Fatih

K BAKMA BEN İSİM WEREREK KONUŞMADIM SADECE EMZİREMEDİĞİM İÇİN ZATEN SİNİRLENİYORM EŞİM KV KENDİ ANNEM HERKES YAA HERKES NELER SÖYLÜYO AMA OLMUYO İŞTE DENEMEDİMMİ NELER DENEDİM SÜT ARTIRMA ÇABALARI OĞLAN YIRTINA YIRTINA AĞLASADA EMZİRME DENEMELERİ ALDIGIM ONCA ALETLER BURDA NE DUYDUMSA YAPTIM NE COK SORUN OLUYOUŞ MEĞERSE EMMEMESİ İNANIN MAMA HAZIRLA BİBERONLA UĞRAŞ SUYU KAYNAT SOGUT ZATEN BİN BİR EZİYET KEYFİMİZDE WERMYRZ :((


Gamze_Fatih

K BAKMAYIN SİNİRLERİM GERÇEKTEN YIPRANMA NOKTASINI GEÇTİ KALDIKİ HALA DOĞUMDAN KALAN SIKINTILARI YAŞIYOKEN BİDE KENDİMİ ANNE OLAMAMAKLA SÜREKLİ SORGULUYORUM EN SON DUYDUGUM LAFLAR SEN BU COCUGU HASTALIKLI BİŞE YAPACAN BESLEYEMİYOSUN DİYE LAFLARDI :(( BU EMME WE MAMA KONUSUNDA SÜREKLİ Bİ TARTIŞMA VAR BURDA VE BEN COK ÜZÜLÜYORUM GERÇEKTEN ÇOCUGU BIRAKIP GİDİYODUM NERDEYSE AL SEN BESLE DİYE KV DEYE... KIRDIMSA ÖZR DİLERM...

 

 

W YERİNE V YAZMAK İÇİN UĞRAŞIYRM AMA YILLARIN ALIŞKANLIĞI ZAMANLA DÜZELTRMfistikcik

Gamzefatih, bier zamanlar Leman dergisinde Erdener abi vardı, bilmem bilir misin ? Münasebetsiz kişilere uygun cezalar verirdi. Senin kayınvalideyi de ona verelim, bir uzay aracına koysun, dünyanın etrafında 40 kere döndürsün, ne dersin ? :)

Boşver onu. Mevlana'nın güzel bir sözü var :
“Suskunluğum asaletimdendir
Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”

Sen de adam olmayanların lafına bakma.
Ankara'ya yolum düşerse seni görmeye geleceğim. Kayınvalidene de gerekli cevapları yapıştırırım.
Sen yeter ki pes etme.
Sevgiler


TulinOzOz

gamzefatıh 

sakın sakın sakın
o ınsanları kendınden uzak tut,
yapamıosan dusuncelerını uzak tut
senın kv ve kp mıs
benım annem babam tepemdeydı beslenemıo bu cocuk doymuo hasta olucak falan fılan dıye
en sonunda annemle babama bagırdım
benım sutum var ve yetıyor bu cocugun da gazı var dıye
4. ve son dr um benımle aynı fıkırdeydı
senı anlıyorum hem de cok ıyı anlıyorum aynı seylerı yasadım bolca
ama hıc ınancımı yıtırmedım sakın ınancını yıtırme ve zararın neresınden donersen kardır
ıstersen ekle benı sohbet ederız
ıstersen tel de de konusuruz 
annelıgını de sorgulamayı bırak sırıl sırıl akan sutler bızımle olsun...Cevaplamak için Üye ol