Milupa aptamil mama kullanlar

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


chilek880

merhaba sergiyye
benim kızım da bu ay 7. ayına girdi ve ben 7 aydır sağıyorum ilk doğduğunda sarılık riski hafif de olsa vardı bende senin gibi bebeğim doymuyor az emiyor yoruluyor diye sarılık geçmez gibi endişeler içine girmiştim eşimle birlikte ve sağolsun doktorum çok teşvik etti sağmaya başladım evet çok kolay değil belki ama bana hiç de zor gelmedi memede verdim ama geceleri özellikle sağıp öyle veriyordum nuby anne göğsü formundaki biberonumla ve ne sütüm azaldı nede bebeğime ek mama vermeme gerek kaldı anne sütüm azalıcak diye etrafımdakiler çok konuştu ama azalmadı da çok şükür ben 5. ayda sadece gece uyurken devam sütüne başladım o dönemde biraz sıkıntıdan sanırım az gelliyodu sütüm ama inan sağarak vermeye alışıyosun ve vicdanında daha huzurlu oluyor ben elektronik olan pompayı sevmedim bir türlü rahat değildi ve dediğin gibi canımıda acıtıyordu lansinoh'un manuel olan pompasından olanüstü memnun kaldım ve hala da sağıyorum sadece günde maksimum 2 kere devam sütü veriyorum..
sana naçizane tavsiyem bence sağ ve devam sütünü sütün gerçekten azalınca ver. hazır sütün varken azalmadan değerlendir derim sağarak verdiğinde de çocuk yorulmadığı için ona da sıkıntı yaratmıyor..sevgiler..


queenella

Herkese merhaba, ben de henüz 3 aylık bir anne olarak birşeyler yazmak istedim. Kızım doğumunun ilk günlerinde sarılık geçirdiği için biz de ilk haftadan itibaren ek mamaya başlayanlardanız. Gün içinde -meme ucum deli gibi acısa da,kanasa da- saatlerce emzirmeme rağmen çocuğum yeteri kadar kilo alamıyordu. O yüzden memeye ve mamaya birlikte devam ettik.

Tabii bu arada çevremden inanılmaz bir şekilde 'sadece anne sütü' baskısı görüyordum,sütün yanında ek mama da verdiğim için yaşadığım stres lohusa depresyonunun üzerine tuz biber oluyordu... 3. ayın içinde kızım artık meme almamaya başladı,sağıp vermeye devam ettim,3 ay bitti artık sütüm bitmek üzere sanırım artık sadece mamayla devam edeceğiz... 

Çocuğum şu anda şükürler olsun ki olması gereken kiloda ve sağlıklı bir bebek..4.aydan itibaren sadece mamayla devam edeceğim için hiç gocunmuyorum ve burada 'mutlaka anne sütü verin yoksa çocuk sağlıksız olur' diye baskı yapanlara da bu yazıları yeni annelerin okuyabileceğini hatırlatıyorum... Herkesin sütü bol olmayabiliyor,hatta hiç sütü olmayan da oluyor,bu demek değildir ki onların çocukları sağlıksız olacak...

Önümüzde sadece mamayla beslenen ve zekası da sağlığı da son derece yerinde olan bir sürü örnek var,emzirebilene ne mutlu fakat sütünüz yoksa da hayatın sonu değil,sütü az gelen veya gelmeyen yeni anneler lütfen morallerini bozmasın,sonuçta hepimiz aynı şey için çabalıyoruz; çocuklarımızın sağlıklı gelişmesi :)

Ve sevgili mar'ın yazdıklarına da kesinlikle katıldığımı ekleyerek yazımı sonlandırıyorum...


queenella

evet çocuk yetiştirmek kesinlikle göreceli bir kavram herkesin yetiştirme tarzı,her bebeğin ihtiyacı farklı,önemli olan çevredeki baskı ortamına fazla takılmadan elinden geleni yapabilmek...

Malum bizim halkımız hamilelik ve çocuk konularında fikir yürütmeye bayılıyor.. Hımm bi de futbol ve politika tabii :))) Herkes uzman :))


fistikcik

Sevgili Quenella,
Kim sana lohusa halinle baskı yaptıysa, strese soktuysa ve münasebetsizce "anne sütü vermezsen çocuk sağlıksız olur" dediyse amiyane tabirle halt etmiş. O kişileri de  alıp Erdener abi'ye verebiliriz uzayda sonsuza kadar dönmeye mahkum etmesi için :)

Böyle bir saçmalık olur mu ? Kendi adıma benim derdim tüm annelerin ve bebeklerin ilk aylarını hem mutlu ve huzurlu geçirebilmeleri, hem de emzirme denilen harika süreci keyifle, ondan her ikisi de sonsuz yararlar alarak yaşayabilmeleiridir.

Burada bu kadar kelam ediyorsam tek amaç budur. Tüm Nurturia mesajlarıma bakılabilir, bir tanesinde bile "Anne sütü vermezsen çocuk sağlıksız olur" yazmaz. Bu açıkça yanlıştır çünkü.

Ama şunu hep söyledim, söylemeye de devam ederim : çok az annenin sütü bebeğine yetmeyecek kadar azdır. Süt yetersizliği sanılan durumların çoğu bebeğin etkin ememesi, göğsü tam kavrayamaması, bunun sonucunda meme ucunda oluşan yaralar, bebeğin erken biberona alışması,
emzirme pozisyonunun doğru ayarlanamaması, süt akış hızının fazla hızlı ya da yavaş olması gibi çeşitli sıkıntılardan kaynaklanır. Bu durumların hepsinde süt vardır, ama bebek onu etkin ememez. Göğüsler boşaltılamayınca olan süt te gider.

Sizin yaşadıklarınızın da (anlattıklarınızdan yola çıkarak) bu şekilde geliştiğini tahmin ediyorum. (Eğer süt üretimine engel olan tiroid gibi başka bir hormonal bozukluk yoksa). O dönem sizinle tanışmış olsaydık belki süreç farklı gelişebilirdi. Hatta hala farklı gelişebilir. Bebeğiniz 3 aylık, eğer bu yönde bir isteğiniz olursa hala tekar emzirmeye başlamak mümkün.

Bu konularda annelelere bilgi vermek "Sizi suçlayanlar halt etmiş. Onlara çenelerini kapamalarını söyleyin. Yaşadıklarınız şu ve şu sebeplerden kaynaklanabilir. Şunları yaparsanız da kısa sürede çözülür" demek kimseyi incitmek, kırmak, baskı yapmak değildir.

Kendi adıma tek yaptığım budur.
Bu da ne yaptığımı anlattığım son yazışımdır.


burcuveduru

fıstıkçık lütfen ne yapıyorsan bundan sonra da yapmaya devam et. daha önce sana mesaj göndererek de belirtmiştim; başta senin cevapların olmak üzere burada okuduklarımla kızıma ilk 6 ay yalnızca anne sütü verebildim. bunları okumasam yanlışlarımı anlayamayacak ve sütüm az benim, bebeğim beni emmeyi reddediyor diyerek pes edecektim muhtemelen. şimdi ise imkanım varken kızımı emzirebildiğim için kendimi çok mutlu-huzurlu hissediyorum. mesajlarında kullandığın üslubu ise gerçekten çok beğendiğimi belirtmek isterim. buradaki hiçbir arkadaşın da üslubun hakkında farklı düşündüğünü sanmıyorum. anne sütü hakkında bilgilendirdiğin bir anne olarak bir kez daha teşekkür ederim. lütfen benim gibi faydalanma ihtimali olacak anneleri düşünerek devam et yazdıklarına :) MCA

fistikcik, lütfen son olmasın bu siteye sizin gibi kişiler lazım. sizin yazdıklarınızı keşke hamileyken okusaydım ama malesef birkaç aydır buradayım.


fistikcik

mca, burcuveduru, ve diğer arkadaşlar, sağolun. "Şu şu sebeplerden bunları anlatmak kimseyi incitmek değildir" açıklamalarını son kere yazıyorum demek istemiştim. İnsan yoruluyor çünkü aynı şeyleri tekrar etmekten. Yoksa emzirmeyle ilgili yazmaktan kendimi alıkoyabileceğimi sanmıyorum :)


MCA

fistikcik, evet bir kere daha okuyunca yanlış anladığımı farkettim. bilginizin, bilginizi paylaşmanızın, anlatım tarzınızın ve güzel yüreğinizin bazı kişiler tarafından anlaşılmaması çok üzücü cidden. ben diyorum ki bir blog yapsanız (belki var ama ben bilmiyorum), özellikle hamileleri ve yeni anneleri oraya yönlendirsek nasıl olur?queenella

sevgili fistikcik yazdıklarımda doğrudan sizi hedef alan bir şey yoktu,yine de biraz rahatsız olmuşsunuz sanırım,bana cevap yazma zorunluluğu hissetmişsiniz o yüzden ben de şimdi doğrudan size cevap yazıyorum... öncelikle yardım etme öneriniz için teşekkür ederim bu konular uzmanlık alanınızda mı onu da bilmiyorum ama zaten yardım aldığım bir doktorum var. kızım doğduğundan beri emzirme pozisyonu,bebeğin etkin emmemesi gibi konular hakkında doktorumdan yeterince bilgi aldığımı düşünüyorum. insanları emzirmeye yönlendirmeniz gerçekten çok güzel fakat şunu da biliyorsunuzdur ki bir bebek emmeyi ne zaman isterse o zaman bırakır. benim kızım da 3. ayında bıraktı. belki biberonla birlikte gidiyorduk ona alışmış olabilir (hatta biberonla memenin 3 ay aynı anda gitmesinin bir mucize olduğunu düşünüyorum)....


Her kadının yaradılışı farklıdır,emzirmek ya da emzirEmemek bunlar tamamen bünyeye bağlıdır.. bazı şeyleri mutlaka olacak diye zorlamak da hırsla yoğrulmuş annelik takıntısından başka bir şey değil bence :) çocuğa da anneye de zarar verir..

Neyse bu konu çok hassas bir konu sonuçta bir insan ortaya çıkartıyoruz o yüzden daha fazla uzatmak istemiyorum. Tek söyleyeceğim herkesin anneliği kendine, sanırım içimizden gelen sesi dinlemek en iyisi... benim anlatmak istediğim sütü az olan veya olmayan annelerin kendini kötü hissetmemeleri gerektiğiydi... Okuyan herkese teşekkür ederim


fistikcik

Tekrar merhaba Quenella,
Rahatsızlık duymak demeyelim, ama bazı konulara açıklık getirmek istemiştim.

Emzirmeyi destekleyen bir doktorunuzun olması çok güzel. Ne yazık ki doktorların hepsi bu konuda yeterli bilgiye sahip olamayabiliyorlar. Bu onların suçu da değil. Eğitimleri boyunca emzirme ile ilgili kendilerine verilen bilgiler ve deneyim edinme olanakları çok sınırlı, sorun buradan kaynaklanıyor.

Örneğin çok az doktor mama takviyesi yapılması gerekiyorsa bunu biberonla değil kaşıkla (ya da bu iş için özel olarak üretilmiş Medela Calma tipi biberon, damlalık, bardak, iğnesi çıkarılmış şırınga) ile yapmak gerektiğini biliyor ve kendisine danışan annelere öneriyor maalesef. Biz şanslıydık, doktorumuz mama verilecekse kaşıkla vermek gerektiğini belirten doktorlardandı. Sizin doktorunuz da bu öneride bulunabilseydi belki yaşadığınız meme-biberon ucu karmaşasının önüne geçilebilirdi.Ya da bebeğin hala tek besininin süt (anne sütü ya da mama şeklinde) olduğu bir dönemde memeyi kendiliğinden bırakmayacağını, kendiliğinden bırakmanın ancak 1 yaş civarı görülebildğini, 3 aylık bir bebek memeyi bırakıyorsa bunun çözüm getirilmesi gereken bir soruna işaret ettiğini belirtebilirdi.

Hiçbir annenin bebeğine mama veriyor diye kendini harap etmesine gerek olmadığı konusunda kesinlikle hemfikiriz. Ama mama vermeden önce ve mama verirken de, neler yapmak gerekli, emziremeye devam etmek için nelere dikkat edilebilir, bu konularda bilgi vermenin kimseye kendini kötü hissettireceğini düşünmüyorum.

Sonradan gelen edit : cevabımı tekrar okudum, doktorunuza fazla yüklenmişim :) Bebeklerimizin sağlıklı olması elbette en mühimi.
Cevaplamak için Üye ol