Milupa aptamil mama kullanlar

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


queenella

sevgili fistikcik ne beni ne de doktorumu yeterince tanıyorsunuz, bu yüzden sırf burada yazılanlardan yola çıkarak bir takım şeylere açıklık getirmeniz mümkün değil.. bir şeyleri anlatma çabanızı anlayabiliyorum,fakat çocuğumun 3. ayda memeyi bırakmasını bir sorun olarak değil, şartların gerektirdiği bir durum olarak vurgulamayı tercih ederim.


annevebebisi

Bu konularda benim en cok uzuldugum sey; basit yontemlerle, cabucak halledilebilecek sorunlarin farkedilmemesi yuzunden, uzun zaman emebilecek bebeklerin, kisa surede memeden biberona/mamaya gecmeleri.

Daha once yazdigim gibi, bir arkadasim 3-4 ay sorun yasadi. Bir ara, yarim saat sagip, tek damla sut cikaramiyordu. Emzirme danismanlarindan cok yardim aldi, her kapiyi caldi ve simdi 2.5 yasindaki kizi hala emiyor..

Benim kizim da ilk gunler, dilbagi problemi sebebiyle emmez iken, internette yuzlerce sayfa okudum. Cok degisik hikayelere rastladim. Emzirebilmek icin cok savas veren anneler var. Bunlardan bir tanesi mesela, kizi tam 8.5 aylikken ilk kez emzirmeyi basarabilmis :) 8.5 ay vazgecmemis, pes etmemis.. Upuzun yazdigi bir hikayesi var, bir ara eklemeliyim buraya. Bir insan 8.5 ay emzirme savasi veriyor ve bu savasi kazaniyorsa, ben neden yapamayayim demistim mesela..

Emzirmek, cok basit, dogal hatta romantik gorunebilir. Ancak bazen cok zor, karmasik, laboratuvarda deney yapmak gibi bir seydir. Ortamin, sartlarin yerinde, kararinda olmasi gerekir. Bazen dis etkenler (biberon/mama gibi) dogal sureci bozabilir, bilgili, hazirlikli olmak gerekir.

Internette muazzam kaynaklar var. Pek cok sorun yasamis, bunlari asmis ve simdi cocuklari buyumus, bilgili, tecrubeli anneler var. 20-30 yildir emzirme danismanligi yapan ebeler, anneler var. Bu insanlarin bilgileri, tecrubeli cok kiymetli bence. Cocuk kilo almadi diye basinizin etini yiyen ve bence emzirme konusunda gercek anlamda cok bilgisi olmayan insanlardan ibaret degil dunya. Bilgi gercekten guc, bilginin pesine dusmek lazim..psychomom

Ya da bebeğin hala tek besininin süt (anne sütü ya da mama şeklinde) olduğu bir dönemde memeyi kendiliğinden bırakmayacağını, kendiliğinden bırakmanın ancak 1 yaş civarı görülebildğini, 3 aylık bir bebek memeyi bırakıyorsa bunun çözüm getirilmesi gereken bir soruna işaret ettiğini belirtebilirdi.


ben buna çok çok katılıyorum,çok güzel yazmışsın fıstıkçık.


ipekkusgoz

8,5 ay sonra emzirmeyi başaran anneyi okuyunca gözlerim doldu. Ben de 18 aylıkken sütüm kesildiğinde peşini bırakmadım.18 ay anne sütü aldı, bundan sonra almasa da olur demedim ve bir sürü şey deneyerek sütümü geri getirdim çok şükür.

Ben bu konu başladığı zaman yazılanları okuyordum ama nedense o arkadaş (sergiyye) için cevap verme zahmetine girmek istemedim. Kim ne derse desin yine kendi bildiğini yapacaktı. Burda kimseyi özelden tanımıyorum,kimseyle bir yakınlığım ya da uzaklığım yok ama nedense bu arkadaş böyle bir antipati uyandırdı bende.başka bir sorusunda herkes o kadar dil döktükten sonra hatta yurtdışından bir arkadaş burada bile 2 ayda bir gidiliyor doktora demesine rağmen  hala 3 ayda bir mi götürsem 4 ayda bir mi deyince tepem attı sanırım.Tabii bu kişinin tüm bu tutumuna rağmen fıstıkçığın yardımcı olmak için verdiği emeği de çok takdir ettim. Daha önceleri de rastlamıştım, 'şu an uzun uzun yazamayacağım, işime dönmem gerekiyor' demesine rağmen bir dolu şey yazmadan bırakmadığını. Gerçekten elinden geleni hatta fazlasını yapıyor. Konuyu fıstıkcıgı övme moduna sokmak değil niyetim buna ihtiyacı yok zira kendisinin. Ama bu mesajı bu konunun daha önceki sayfalarında yazmaya çok niyetlenmiştim ama şimdi yapmış oluyorum sadece.


Zumrut_Mert

bunlar okuyunca jigerim sızlıyo başda dtrmun kilo almamış diye mama takviesine başladıgma oyle bi pişmanımki anlatam ama şimdiye kadar zorla yinede emzirmeyi deneyodu ama bu ay tamamen bırakdı vermeye calışdıgımda aglayıp yüzüni ceviryo napcagmı bilmiyom :(
Cevaplamak için Üye ol