bebeğim evde misafir istemiyor:((

Kaanesra soruyor: 4

merhabalar..7 aylık bir oğlum var..1 ay öncesine kadar çok sosyal ve sakin bir bebekken 15 günlük bir tatil sonrası havalarda soğuyunca eskisi kadar dışarı çıkamaz olduk:((tatildeyken ve öncesinde her gördüğü insana  gülerken şimdi herkezden korkuyor:(((evde çok sakin bir yaşantımız var eşimle..çok şükür mutluyuzda:))onun sosyal bir çocuk olmasını istiyorum..ailemden uzakta olduğum için burada çok kalabalık değiliz ve oğlumda çok kişi görmüyor hergün..arada arkadaşlarımı çağırıyorum..yaşıtı olan bebeklerle biraraya getirmeye çalışıyorum ama çok huysuzluk yapıyor..tanıyamıyorum resmen onu:((benimle aynı sorunu yaşayan varmı?varsa nasıl çözüm buldunuz?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mamakurt

Kaanesra,
Bildigim kadariyla 7 ay civari bebekler yabanci/tanidik ayrimi yapmaya basliyorlar ve anne-babalarina daha cok baglaniyorlar. Yani misafirlere degisik tepki gostermesi tamamen normal gelisiminin bir parcasi.
Belki bebek/cocuk gelisimi uzerine bir kitap veya internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsin. Asagiya Bebegim ve Ben internet sitesinden buldugum bir yaziyi kopyaliyorum:

Bebeğim ve Ben'den Anneye Not:

Bebeğiniz bu dönemde size aşırı bir bağımlılık hissedebilir ve diğer insanların arasında, özellikle siz yanında yokken, huysuzlaşıp ağlayabilir. Bebeğinizin sosyalleşebilmesi ve diğer insanlarla da iletişim kurma yeteneğini geliştirmesi için bu süreci atlatması gerekir. Bu dönemi daha kolay atlatabilmeniz için;
. Bebeğinizden ayrılırken ona sarılıp öpün ve geri döneceğinizi söyleyin. Eğer fazlasıyla korkup panikliyorsa fazladan bir süre daha onu rahatlatmaya çalışın.
. Kalabalık bir ortamda ya da bebeğin tanımadığı insanların arasındaykeni bebeğinizi kucağınızda tutun, ona sarılın ve yumuşak bir ses tonuyla etraftaki insanların kimler olduğunu ona anlatmaya çalışın. Etraftaki insanları da bebeğinizle konuşurken ya da ilgilenirken yavaş, sakin, bebeği korkutmayacak tarzda davranmaları konusunda uyarın.
. Siz yakınında olmadığınız zamanlarda, bebeğiniz varlığından güç ve güven alabileceği başka bir nesneye bağlanabilir; bu nesne bir oyuncak, bir yastık ya da battaniye olabilir. Sizin yokluğunuzda bu tür bir nesne bebeğin hissedebileceği endişeyi ve korkuyu azaltabilir.


aysesat

aynı sorun bizdede vardı canım..evde benimle çok iyi babası dahi gelse ağlama krizlerine giriyordu.2 çift laf ettirmeden ağlar,yada huysuzlanırdı.yemek asla yemezdi.ama zamanla geçiyor.ç1 yaşından itibaren,eve gelenleri hatta göndermek istemiyorlar,
sabır sadece.
hatta gelenlerin gitmemesi için ağlıyor benim sevgili yavrum şimdi,
herşeyin dönemi varmı,gelip geçici bişey diyorum ben


Kaanesra

teşekkürler mamakurt ve aysesat:)))netten epey araştırdım..yabancılama dönemi deniyormuş bu döneme..bizde şimdi hergün dışarı çıkıp yabancıları görüyoruz...dışarıdayken hiçbir sorun yok:)))hatta oynayan çocukların yanından ayrılmak istemiyor parkta:))bizim sorunumuz evde:((ve şuna karar verdim bunu insanları istemediği için değil eve biri gelince uyumadığı için yapıyor...çünkü ilk başlarda sorun yaratmıyopr..sonra uykusu geiyor ve odaya götürüp uyutmaya çalışırken kapıya bakarak ağlıyor...ve kalktığımızdada gülüp mutlu oluyor:))sonrada uykusu iyice başına vuruyor ve herşeye ağlayıp mızmızlanıyor:(((


selencem

Ayni durumu yasadik, simdi oldukca azaldi. Ev ortaminda cok kalabaligi degil 3-4 kisiyi tercih edin. Herkes bir anda bebekle ilgilenmesin, yuksek ses ve goz temasi yapmasinlar. Sizin kucaginizda o insanlari incelemesine firsat verin. Giderek azlacaktir.Cevaplamak için Üye ol