Kendi başına uyumak deyince ne anlamalıyız?

sadeceanne soruyor: 10

Can 6 aylık olana kadar pek bir kendi başına uyuyordu. Sonra herhalde bizden dolayı uyuyana kadar odasında kalmamız gibi bir durum gelişti. İyice mayışmadan odadan çıkınca ağlamaya başlıyor. Bu akşam 5 kere falan ağladı, geri girdim, yine yaygara çıkınca.. Kendi başına uyumaktan siz ne anlıyorsunuz? İstiyorum ki rutinimiz tamamlanınca (masal, ninni, sırt sıvazlama), iki mik mik yapıp dönüp uyusun kendi kendine.. Abartıyor muyum?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


elif_alya

bunlar benim için abartmadan öte bir hayal hatta ütopya:))
alya gündüz uykusuna ayakta sallayarak akşam uykusunada emerek dalıyor ve sabaha kadar her saat kalkıp ağzına memeyi almadan uyumuyor.


BlogcuAnne

Açıkçası benim anladığım aynen senin dediğin gibi rutinini yaparsın, yatağına koyarsın, uykuya dalar. Ama bazen şaşırabiliyor bu bebekler, dişi çıkıyor, hastalanıyor, tatile gidiyorsun, senin fark edemediğin bir sebepten rutini bozuluyor, bir bakıyorsun ki bambaşka bir rutin belirlemiş kendisi. Bir de sanırım bu aylarda yavaş yavaş "separation anxiety" denilen duyguyu da geliştirmeye başlıyorlar.

Bence beklentin hiç de abartılı değil. Belki uyuyana kadar yanında kalmayı beklemesen de ara sıra gidip gelip yalnız olmadığı mesajını verebilirsin ona. Aralarda ağlayacaktır yine.

Biz Ferber yöntemini denemiştik, işe yaramıştı: http://blogcuanne.com/2009/11/10/bebekleri-nasil-uyutmali-ferber-yontemi/ ;


julide

merhabalar
benim bebeğim 4. ayda hastalandıktan sonra battaniye ile sallamaya alıştı. nasıl olduğunu bile anlamadık. bir aydır ne yapacağımı şaşırdım. bakıcımız başladı 15 gün sonra işe başlayacağım ama kızım nasıl uyuyacak, teyzesi nasıl uyutacak diye kendimi yiyordum. fakat geçen hafta birden bire ayakta sallanmaya itiraz etmedi ve uyumaya başlamıştı ki bu hafta yine battaniye bekliyor. ayağımıza koyduğumuzda başlıyor ağlamaya. hastalandıktan sonra bütün düzenimiz bozuldu. ne yapacağımı bilmiyorum.  


kucuk_oyuncu

merhaba.bebeğim birkaç gündür kendi kendine uykuya dalıyor . nasıl mı ? benim de bebeğim önceleri birçok bebek gibi memede uyumaya alıştı. 5 aylık olduktan sonra memeye olan ilgisi azalmaya başladı. memede daha kısa sürelerde kalıyor. şu an 7 aylık. birkaç gündür uyku saatinde memede karnı doyuyor ama henüz uyumamış oluyor. kucağımda rahat edemediği için mızıldanıyor. ben de onu öperek ( yanında olduğumu ve onu sevdiğimi hissettirmek için ) onu yatağına bırakıyorum.ben de hala yanındayım tabi. sağa sola dönüyor. benim orada olup olmadığımı kontrol ediyor .yanında olduğumu anlayınca gayet rahat dönmelere devam edip uykuya dalıyor.

kimisi buna kendi kendine uyuma demeyecek belki. zira ben yanındayım çünkü.ama bana kalırsa bu bal gibi de kendi kendine uyumak. yüzüne bakmıyorum hareket etmeden oturuyorum gayet rahat bir pozisyonda. bebeğime kendi kendine uyuması için bir şans vermiş oluyorum. o da uyuor. bana kalırsa ferber ve diğer ekollere kulak vermeli ama olayı doğal akışına da bırakarak çocukta güven duygusunu zedelemeden sabırla " o anı " beklemeli.

minişimle maceramız devam edecek .bilmiyorum bu nereye kadar sürer ? belki de sahiden ileriki yaşları için de güzel bir adım atmış olabileceğiz. ben odasında olmadan bunu başarabilsin isterim tabi. ama o minik yürek yalnız kalmak istemiyor . 


ozzzy

bizde küçük oyuncu gibi yapmıştık. İl olarak beşiğinden yatağına geçirirken uyku saatleri dışında bir zaman koyup, oyun oynadık onunla , böylece yatağının güvenli olduğunu gördü. sonrasında uyku saatlerinde yatırıp ninniler söyledik. küçük oyuncu gibi bizimkide arkasını dönüp bakıyordu orda olduğumuzu görünce uyuyordu. İki hafta sonunda oyku vakti geldiğinde yatağına koyup çıkıyordum. kendi kendine uyuyordu. Çok rahattım ama son bir aydır problemli olmaya başladı. bir müzik kutusu var onu koydum yaağına onunla oynarken uyudu bir kaç hafta, şimdi köpek dişleri çıkacak , bırakın kendi kendine uyumayı , uyumak bile istemiyor mecbur sallamaya başladım umarım alışmaz. Ama gerçekten bir anda değişiveriyor huyları , alışkanlıkları.septik

Bu zamana kadar gerçek anlamda kendi kendine uyuyordu.Tam uykuya geçene kadar, ara sıra yanına gidiyordum sadece.Ama son bir haftadır, tam uykuya geçene kadar beni yanında görmek istiyor.Ara sıra yanına gitmem kesmiyor,odadan çıktığımda ağlamaya başlıyor.


Pinaro

Merhaba,
Benim kızım 15 aylık son iki aydır kendi kendine uyuyordu..biberonla sütünü verir arkasından emziğini verir yatırırdım biraz konusur uyurdu.gece 22.00 gibi uyuyup 4 -5 saatte bir uyanıp sabah 10.00a kadar uyuyordu.Bir anda son 4-5 gündür odasından çıkmak istediğim anda yaygarayı basıyor.Gündüz uykusuda gece uykusuda aynı..gündüz 14.00 gibi uyuyordu 16.00 17.00 oluyor gözünden uyku akıyor sızıyor en sonunda..
şuan gece 1.30 hala ayakta yatagında kısık ışık açık babası yanında hala top hoppa kuşş sayıklayıp duruyor..
neden yapıyor böylr birseyi korkuyor mu?
böyle birşey yaşadınız mı?


Pinaro

ya işte bizim öyleydi..biberonla süt içme emzik verme odadan çıkma ve 10-15 dk sonra uykuya geçiyordu kendi kendine..2 ay böyle devam etti ve birden odadan çıkmamla çığlıgı basar oldu..
çok emin olmayın yani:)Pinaro

12 uzun bir süre alışmıştır o zaman..bende mızıkladıgı zaman gitmiyordum kendi kendine uyuyordu tekrar..bu öyle birşey değil korkup ağlıyor ellerini uzatıyor..al beni diye..


Pinaro

arkadaşlar bu sorunu halletmiştim ama 1 haftadır tekrar hortladı..ne yapıcam bilmiyorum ayakta sallamaya döndük ama yinede yarım saatte bir uyanıyor


Cevaplamak için Üye ol