sebze yedirmek ve sevdirmek

poyraz_s_mum soruyor: 3

Merhabalar , ben iştahzsız bir bebek annesi olarak oğluma değişik sebze yemekleri yedirmek istiyorum ve sebzeyi severek yesin istiyorum ne yemekleri yapıyorsunuz  neleri tavsiye ediyorsunuz bekliyorum . Sevgiler..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nisa06

BİR DE SEBZELİ MÜCVER DENEYEBİLİRSİN


poyraz_s_mum

çok teşekkürler kızlar sanırım artık sebze ile pek düşman değiliz ... tarifler çok işe yarayor. sevgiler...


EGUN

Benim 18 aylık bir kızım var. Kızımın iştah sorunu yok fakat bir çok çocuğun sevmediği gibi benim kızımda sebze sevmiyor. Sebzeli birşeyleri önüne koyarsam aç kalmayı tercih ediyor. Varsa yoksa makarna, pilav, köfte, yoğurt, tarhana olsun ona... Ben de sevmediği şeyleri ısrar etmek yerine sevdiği şeyleri çeşnilendirmeye başladım. Günlük mönümüz;
Sabah kahvaltısı alternatifleri;
yumurtalı ekmek yaparken evde ne varsa sebze (balkabağı, havuç, ıspanak, brokoli...) az suda (suyunu dökmüyorum kesinlikle) haşlayarak ve ezerek (robotta olabilir) yumurtalı harcına koyup çırpıyorum, ister ekmeği dilim halinde ister kare kare keserek karışıma buluyorum ve az tereyağında kızartıyorum. yumurtalı ekmek yerine omlette yapıyorum aynı içerikle. içeriğe süt ve dövülmüş ceviz ve ya dövülmüş çiğ badem de ilave ediyorum. Biliyorsunuz çiğ bademde müthiş kalsiyum var. kabak mücver yapıyorum. tarhana yaparsam yine içine sebze çeşitleri ve nohut, börülce vb. bakliyat koyuyorum.
Öğle ye akşam yemeği alternatifleri;
Makarna ve ya pilav yaparsam makarnanın domates sosuna havuç kabak mısır vb. sebze çeşitleri ayrıca peynir ilave ediyorum. pilavı sebzeli yapıyorum ancak tanelerini maalesef ayırdığı için tabağında sebzeleri eziyorum pilavın arasına karşsın diye. domatesli pilav yapıyorum mesela. köfteye bayıldığı için köfteleri ıspanaklı, pazılı, havuçlu ve ısırgan otlu yapıyorum ancak kıymaya koymadan önce sebzeleri diri kalacak şekilde buharda haşlıyorum. yaptığım köftelerden bir kısmını buzluğa atıyorum ihtiyaç halinde yiyeceği kadar çözdürüp pişiriveriyorum. Böylece elimin altında her an hazır sebzeli köfteler bulunduruyorum. güzel bir tavsiye daha, her çocuk gibi kızımda yoğurt seviyor. Bende bir kaç tarif vereceğim, kendiniz de sofrada meze ve ya salata olarak yiyebilirsiniz.
1- kerevizli yoğurt; kerevizin kafalarını buharda haşlayın, sarımsaklı kese yoğurdunun içine ezerek ve ya rendeleyerek koyun, az zeytinyağı ilave ederek karştırın.
2- havuçlu yoğurt; havuçları rendeleyin, zeytinyağında öldürün sarımsaklı kese yoğurduna ilave edin.
3- ıspanakları kıyın ve buharda 10 dk. haşlayın. sarımsaklı kese yoğurduna ilave edin, zeytinyağı ilavesinden sonra karıştırın.
4- pancarlı yoğurt; pancarı haşlayın, çatalla ezin, sarımsaklı kese yoğurduna zeytinyağı ile birlikte koyarak karştırın.
Bir yerde "çocuğunuzun ne kadar değil, ne yediği önemli" diye okumuştum.
Elimden geldiğince bu prensibe uymaya çalışıyorum.
Cevaplamak için Üye ol