Cocuklardaki alışkanligi değiştirmek.

canany soruyor: 3

Merhaba arkadaşlar. Benim 4 yaşına yaklaşan bir oğlum 1 yaşında olan bir kızım var. Oğlum kizimi emzirdigim için mi bilmiyorum ama her fırsatta goguslerime dokunmak istiyor. Baskalrinin yaninda yapmak yasak dedim.Kıskanmasın diye başlarda ses etmedim ama bazen rahatsız oluyorum.  Nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Aynı durumu yaşayan başından geçen çare bulan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ayazlali

Bence vücut ve sınırlar ile ilgili birşeyler öğretmek için iyi bir yaş. Hele de siz rahatsız oluyorsaniz, mutlaka buna sınırlama getirin. Göğüsler kadınların özel bölgesi, onlara dokunmuyoruz, diyebilirsiniz. Aynısını popo, pipi ve vajina için de söylüyorum. Pipin ve popon senin özel bölgendir, kimse dokunamaz diyorum, kardeşininkileri merak edip ellemeye çalışırsa da aynısını söylüyorum. Bunu sakince, normal bir şey gibi söylüyorum, öyle aman Allah sen ne yaptın gibi cingar çıkararak değil. Ayrıca bazen pipisi ile oynarken görüyorum, pipinle oynayabilirsin, ama başkalarının yanında değil, banyoda ya da kendi odanda tek başına oynayabilirsin diyorum, tamam diyor ve genellikle oynamayı bırakıyor çünkü banyoya gitmek istemiyor :-) ama bir iki defa gitti :-) Çocukların meraklı olmaları ve kendi vücutlarını keşfetmeleri gayet normal, ama başkalarının ve kendi vücutlarının sınırlarıni kesin ve sakin bir dille öğretmek gerekir.


GulcanDeniz

ayazlali'nin söylediklerine ilave olarak, kardeş kıskançlığı, anneyi paylaşamama gibi konularda şu kitap yardımcı olabilir. Ki, tek çocuklu olmama rağmen benim çok işime yaramıştı:

http://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/product&product_id=252881&gclid=Cj0KCQiAkNfSBRCSARIsAL-u3X-dxulI_xt4uvIY1c6LCqYdIIYD-WeKIy8Ehf0UEKp0KhSgWwXXfsIaAhBHEALw_wcB


canany

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Abartılı şiddetli bir kıskançlık yok ama belki içinde yaşıyordur.  Aslında çok iyi iletişim halindeyiz. Ogluma anlatıyorum anlıyorum anneciğim de diyor özel biliyorum, ama özlüyorum diyor. Herşeye bi cevapları var.😊 Kitabı en yakın zamanda okumak istiyorum.Cevaplamak için Üye ol